En sıra dışı cinsel davranışlar II

Cinsellikte herkes birbirinden farklı isteklere sahip olabilir. Bu istekler, alışkın olmadığımız ve bazılarımıza sıra dışı gelecek istekler olabilir. Kimileri, parafili olarak adlandırılan bu sıra dışı cinsel davranışları, dile getirmekten utanabilir ve çekinebilir. Fakat, parafiliye sahip olan insanların çoğu, sıra dışı cinsel hazları için tedavi görmektense, benimsemeyi tercih ediyorlar.

tumblr_lu065safMr1r13gsho1_500

Bir objeye veya bireyin vücudundaki bir bölgeye duyulan cinsel haz fetiş olarak adlandırılıyor. Cinsel fetişlerden en yaygın olanı ise BDSM (bondage, disiplin, hakimiyet, teslimiyet, sadizm ve mazoşizm) yani, rızaya bağlı olarak karşı tarafın fiziksel baskı uygulamasına izin vermek.

Uplifers olarak, daha önce Amerikan Psikiyatri Derneği tarafından onaylanmış sıra dışı cinsel davranışlardan bahsettiğimiz yazının devamında, yenilerini eklediğimiz birbirinden ilginç cinsel fetişleri sizler için derledik.

 1. Objectophilia

6751222_600x338

Akıllı telefonların hayatımızın bir parçası olması nedeniyle, hepimiz aslında teknolojiye bağımlıyız. Fakat, bu durum da, bahsettiğimiz bağımlılık biraz daha farklı. Objectophilia’sı olan insanlar, bir objeye karşı cinsel haz ve istek duyuyor. Hatta bazıları, bu objelerle tek eşli bir ilişki içinde olduklarına inanıyorlar. Buna bir örnek ise; Eyfel Kulesi’yle evlenen kadın.

2. Autozoophilia

IMG_3612

Partnerlerden birinin bir hayvan kılığına girmesiyle alınan cinsel haz. Autozoophilia, BDSM’nin bir türü olarak biliniyor.

3. Macrophilia

Screen Shot 2014-12-09 at 13.33.43

Dev bir insanla cinsel ilişki yaşamaktan alınan haz. Kişinin kendisinden oldukça büyük boyutlarda bir insan tarafından yönetilme durumundan zevk alındığı biliniyor.

4. Balon Fetişi

posing_with_a_bunch_of_24_inch_balloons_by_billoon45-d5uhptb

İsminden de anlaşılacağı üzere, balon fetişi olan insanlar, balonun dokusundan ve kokusundan zevk alıyor.

5. Agalmatophilia

slide_383022_4561286_free

Cansız mankenler, biblolar veya heykellerle cinsel ve romantik ilişki yaşamaktan alınan haz. Agalmatophilia’sı olan insanların kendileri cinsel ilişkiye girmek dışında, cansız mankenlerin birbiriyle cinsel bir biçimde durmasından zevk aldığı biliniyor.

6. Hybristophilia

990702 PAHOKEE YOUTH CENTER

Ağır ceza işleyen suçlulara karşı duyulan cinsel haz. Bu fetiş, genellikle kadınlar arasında görülüyor.

7. Knismolagnia

0804_09_smart-women-couple-tickling_li

Gıdıklanmaktan alınan cinsel haz. Hem kişinin kendisinin gıdıklanmasından hem de başkasını gıdıklanırken izlemekten zevk alındığı biliniyor.

8. Kleptolagnia

shop-lift

Tutuklanılma ihtimalinden alınan cinsel haz. Benzer bir psikolojik hastalık olan kleptomaninin (ihtiyaç olmamasına rağmen, çevreden bir şeyler çalma durumu) cinsel haz duyduran hali olarak da biliniyor.

 

Bir önceki yazıdaki sıra dışı cinsel davranışlar için tıklayınız.

Screen Shot 2014-12-09 at 10.31.06

 

Kaynaklar:
MTV
THERICHEST
Kinky
Wikipedia (BDSM)
Wikipedia (Animal roleplay)
Wikipedia (Agalmatophilia)
Wikipedia (Macrophilia) 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!