Toksik ilişkilerden kurtulmak için ipuçları

Bazen bir ilişki bitene kadar ne derece tüketici olduğunu farkına varamayız. İş işten geçmiştir ve biz kalan son enerjimizi tüketmişizdir. Yanlış anlamayın, her ilişki bitebilir, her çift kavga edebilir, ancak kimse kimseyi tüketene kadar kullanmamalıdır. Bir ilişki başladığı gibi layığıyla düzeyli bir şekilde bitmelidir. Ancak bazen işler istediğimiz gibi gitmeyebilir. Zaten işin zor kısmı da budur. Bir yabancı size kendinizi kötü hissettirse ne yapacağınızı bilirsiniz, ancak sevdiğiniz biri yapınca bu o kadar da kolay olmaz. Toksik ilişkilerden kurtulmak için ipuçları daha stressiz bir yaşama adım atmanıza katkı sağlayabilir…

1. Güçlü bir etik anlayışınız olduğunu hatırlayın.

Unutmayın ki aileniz sizi bu güne kadar getirmiş, size gerekli özeni, ilgiyi ve saygıyı vermiş. Üstelik yalnızca aileniz değil, sevdiğiniz ve sizi seven arkadaşlarınız var… Bunları tek bir kişi için asla gözden çıkarmayın. Ne olursa olsun kendi etik değerlerinizi düşünün ve kimsenin size istemediğiniz bir şekilde davranmasına izin vermeyin.

2. Kimseye ihtiyacı olmayan bir yetişkin olduğunuzu unutmayın.

Sizin değerini başkalarının onayı belirleyemez. Kendi değerinizi başkalarının belirlemesine izin vermeyin. Bu nedenle kendi kendinize yettiğinizi her gün kendinize hatırlatın. Yalnızca düşünmek yeterli gelmiyorsa, kendinizle ilgili gurur duyduğunuz şeyleri düzenli olarak yazın.

3. Bir dahaki sefere size değer vermeyecek bir insanı 1 kilometre öteden tanıyacak kadar tecrübeli olun.

Her ilişki bir tecrübedir, ancak siz bu tecrübelerdeki dersi almazsanız tekrar tekrar aynı insanlar karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle hatalarınızdan ders alın. Kesinlikle aynı tarzda insanlara “Belki değişir” diye bir şans vermeyin.

4. Size saygısızlık yapana toleransınız “sıfır” olsun!

Her şey geliştirilebilir, her şey düzelebilir, ancak saygısızlık asla değiştirilemez. Sizi kıran, size karşı hiç düşünmeden saygısızlık eden o kişi bunu yapmaya devam edecektir. Bu nedenle saygısızlığa asla tolerans göstermeyin.

5. Unutmayın ki her ilişkiniz sizi sizi yapan en büyük olaylar zinciridir.

Hayat yolculuğunuz boyunca sizi kıran, sizi üzen her şey bugün olduğunuz kişi olmanıza etkili oldu. Onun için onlara teşekkür edin ve “keşke”lere sığınmak yerine cebinize aldığınız dersleri koyup yolunuza devam edin.

Kaynak
popsugar.com

İlginizi çekebilir: Bitemeyen ilişkiler: Bize iyi gelmeyen, toksik ilişkilerden neden çıkamayız?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!