Eklem yogası ile esneklik ve sağlık arasındaki bağı güçlendirebilirsiniz

Fiziksel sağlık ele alındığı zaman genellikle kemikler ve kaslar üzerine düşünmeye başlıyoruz. Kemik ve kas sağlığına verdiğimiz önemin aynısını eklem sağlığı da taşıyor aslında. Eklemler kendilerinden çok fazla söz ettirmeseler de iskelet sisteminin önemli bir parçası olan bu yapılar sayesinde kemiklerin büyümesi destekleniyor, kemikler arasında iletim gerçekleştiriliyor ve harekete geçiliyor. Kısacası, bir kemiğimiz ya da kasımız ağrıdığı zaman hissettiğimiz stresi ve sergilediğimiz ilgiyi eklem ağrısı gibi eklemsel rahatsızlıklara da yönlendirmemiz gerekiyor. İki ya da daha fazla kemiğin bağlantı noktası olarak bilinen eklem, çeşitli vücut bölümlerinin hareket etmesini sağladığı için eklem sağlığı üzerine yoğunlaşmakta büyük bir fayda var. Eklem sağlığına odaklanırken ilerlenen yol, uzman görüşlerinden yogaya kadar uzanıyor. Hatta, eklem sağlığına direkt olarak yoğunlaşmış bir yoga çeşidi bulunuyor ve bu yogaya da eklem yogası deniyor. Bu yazımızda, sizler için eklem yogasını ve bu yoga çeşidinin faydalarını kaleme aldık.

Eklem yogası nedir?

Pawanmuktasana olarak da bilinen eklem yogası, hatha yoga veya vinyasa yoga gibi yoga türleri kadar tanınmıyor fakat bu yoga türünü tanıyıp dikkatli bir biçimde uygulamak hayati bir değere sahip. Eklem yogası, vücudun kendi ağırlığına dayanan bir yoga türü olup bedenin sahip olduğu güçten faydalanıyor. Bir başka deyişle, bu yoga çeşidinin içerdiği pozisyonlar yapılırken bedenin kendi gücü kullanılıyor ve bu durumla birlikte eklemlerin -özellikle oynar eklemlerin- çok aktif bir şekilde çalışması için bir kapı aralanıyor. Eklemlerin etkin hareketliliğine ek olarak, eklem yogası dokuları bir arada tutan ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir duvar görevi gören bağ dokuları da güçlendiriyor.

Vücudun her yerindeki eklemleri harekete geçirme amacıyla dolu olan eklem yogası, doğru nefes tekniklerinin uygulanmasıyla daha da zenginleşen bir yoga çeşidi. Bu yoga esnasında ayak parmaklarındaki eklemlerden boyundaki eklem yapısına kadar vücudun her noktasına ulaşılıyor ve bu noktalara hem rahatlama hem özgürlük hem de esneklik kazandırılmaya başlanıyor.

Bir eklem bölgesinde ağrı ya da acı hissedildiği zaman elbette ilk olarak bir uzmana danışmanızı öneriyoruz fakat çeşitli durumlar için eklem yogası da ilaç gibi bir çözüm olabiliyor. Pek çok insan, eklemlerle ilgili problemlerin çözüm yollarına kimyasalsız ve harekete dayalı bir pratik olduğu için eklem yogasını dahil ediyor. Bu noktada, bazı eklem sorunlarının yoga çeşitlerinin yanlış uygulanmasından yani yoga süresince bedenin aşırı zorlanmasından veya duruşların dikkatsizce sergilenmesinden kaynaklanabildiğini vurgulamak istiyoruz. Eğer herhangi bir yoga seansından sonra vücudunuzun herhangi bir noktasında geçmek bilmeyen bir ağrı ile karşılaşırsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Hem biyolojik hem de psikolojik açıdan sağlığı ve enerjiyi beraberinde getiren eklem yogasının diğer yoga çeşitleri gibi haftada 2-3 gün düzenli olarak yapılması gerektiğini ifade ediliyor uzmanlar tarafından. Hatta, profesyonel insanlar eklem yogasının aynı saatlerde yapılmasını da öneriyor. Örneğin, pazartesi günü 20.00’da eklem yogası yaptıysanız çarşamba günü de 20.00’da eklem yogasıyla içli dışlı olmalısınız. Gelelim, eklem yogasının faydalarına…

Eklem yogasının yararları nelerdir?

Home office çalışan insanlardan sahaya inen bireylere kadar pek çok çalışan insan için eklem ağrısı korkunç bir durum. Hem çalışmanın hem de sosyalleşmenin önüne geçen eklem ağrıları, gündelik hayatın getirdiği yorgunluğun derinleşmesine ve yoğunlaşmasına sebep oluyor. Bu yüzden, eklem ağrılarını en kısa sürede dindirmek büyük bir önem taşıyor. İşte, eklem yogası da bu hedef doğrultusunda kendisini gösteriyor! Bu yoga çeşidi, diz eklemlerini, kalça eklemlerini, parmak eklemlerini ve omuz eklemlerini çok aktif bir şekilde çalıştırıyor. Bu aktiflik sayesinde eklemlerdeki ağrıların şiddeti azaltılabiliyor ve eklem sağlığı destekleniyor. Anlayacağınız, eklem yogası eklem ağrıları için ciddi bir çözüm yöntemi olabiliyor.

Eklemlerinde ağrı gibi herhangi bir rahatsızlığa sahip olmayan insanlar için de eklem yogası kritik bir anlam taşıyor. Bu kişiler, eklem yogasını bir alışkanlığa dönüştürürlerse hem eklem yapılarını güçlendirmiş oluyorlar hem vücutlarına esneklik kazandırıyorlar hem de romatizma, kireçlenme ve iltihap gibi eklem hastalıklarının riskini düşürüyorlar.

Fizyolojik faydalarına ek olarak, eklem yogasının psikolojiyi de pozitif bir şekilde etkilediğini belirtmek istiyoruz. Eklemsel rahatsızlıklar ciddileştikleri zaman insanların depresyon gibi psikolojik sorunlarla karşılaşmasına yol açabiliyorlar. Eklem yogası ise hem bu tarz psikolojik rahatsızlıklarla mücadele ediyor hem de doğru stres yönetimini insanlara aşılıyor. Çeşitli nefes tekniklerini içerdiği için nefes kontrolünü ve meditasyon anlayışını beraberinde getiren bu yoga çeşidi, eklemleri rahatlatmakla kalmıyor ve zihin ile ruhun da rahatlamasına yardımcı oluyor.

Dilerseniz aşağı videodan ilham alabilirsiniz:

EKLEM YOGASI | Eklem Ağrılarını Hafifletmenin Yolu | Ece Vahapoğlu

İlginizi çekebilir: Yoga nedir? Yeni başlayanlar için yoga rehberi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!