Eğitici ve öğretici çocuk çizgi filmleri

Çocuk çizgi filmleri hakkında merak ettiğiniz her şey, yazımızda!

Çizgi filmler, her çocuğun hayatının kaçınılmaz bir parçası. Yaklaşık yüz yıl önce ilk çizgi filmin ortaya çıkmasından bu yana, birkaç nesil eski çizgi filmleri izleyerek büyüdü. Çizgi filmler sadece çocuklara keyifli zaman geçirtmek için değil aynı zamanda onlara bir şeyler öğretmek için de gerekli ve önemli. Hatta birçok araştırma çizgi filmlerin, çocukların bilişsel gelişimi üzerinde önemli etkileri olduğunu kanıtlıyor. Çünkü her insan dünyayı önce duyuları yoluyla tanır ve algılar. Dolayısıyla farklı duyular aracılığıyla öğrenmenin, çocukların zihinsel gelişimi açısından önemli olması şaşırtıcı değil.

Çizgi filmlerin önemi

Günümüzde teknolojisin gelişiminden faydalanan birçok çizgi film, renkleri ve ilgi animasyonları ile çocuklarda merak uyandırarak onlara birçok şey öğretebilir. Dolayısıyla siz de çizgi filmleri, çocuklarınızın gelişimine destek olmak için kullanabilirsiniz. Artık birçok çizgi film, eskinin aksine 3 boyutlu animasyon filmi tadında. Üstelik renk ve ses bakımından da daha gerçekçi. Çocuklar için doğru seçilmiş çizgi filmler, onların gelişimi açısından şu faydaları sağlayabilir:

  • Erken yaşta öğrenmelerini destekler.
  • Bilişsel gelişimlerine katkı sağlar.
  • Dil gelişimlerine yardımcı olur.
  • Yaratıcılıklarını destekler.
  • Stresle mücadele etmelerine yardımcı olur.
  • Psikolojik açıdan katkı sağlar.
  • Yeni ve farklı şeyler öğrenmelerini sağlar.
  • Hayal güçlerini artırır.

Tam burada, elbette çizgi filmlere dair dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Çocuklar için faydalı çizgi filmler seçerken şiddet içerikli olmamalarına, argo kullanım içermemelerine dikkat edin. Daha da önemlisi çocuklarınızın ekran başında geçirdiği süreyi kontrol altında tutarak ekran bağımlısı olmalarına izin vermeyin. İzlenen çizgi filmin, çocuğun yaş grubuna uygun olması da büyük önem taşıyor. Aksi takdirde çocukların gerçeklik algısına zarar vermiş olursunuz.

Bebekler çizgi film izleyebilir mi?

Söz konusu bebek çizgi filmleri olduğunda, akla gelen ilk soru bu olsa gerek. Gelişen teknoloji ve modern hızlı hayat nedeniyle çocukların televizyonla tanışma yaşı giderek daha fazla erkene çekiliyor. Ancak pedagoglar, hala erken yaşta televizyonla ve çizgi filmlerle tanışan çocukların psikolojilerinin kötü etkileneceği görüşünde.

Özellikle 0-2 yaş aralığındaki çocuklar, gerçeklikle hayal arasındaki farkı ayırt edebilme becerisine sahip olmadığı için ekrandan mutlaka uzak tutulmalı. Bu kadar küçükken çizgi film vb. yayınlar izlemeleri durumunda karakterleri ve olayları gerçek sanma ihtimalleri var. Yani gerçeklik algısı nedeniyle izlediklerinden dolayı olumsuz etkilenebilirler. Bu yüzden pedagoglar, çocukların 2 yaşını doldurana dek çizgi filmlerle tanıştırılmaması gerektiğini söylüyor.

Yaş grubuna göre çizgi film önerileri

Peki çocuklar, yaş gruplarına göre hangi tür çizgi filmleri izlemeli?

0-2 yaş çizgi film önerileri

Yukarıda da detaylıca açıkladığımız gibi 2 yaş öncesindeki çocukların yani bebeklerin çizgi film izlemesi önerilmiyor. Konu bebek çizgi filmleri olduğunda ise 2 yaş için eğitici çizgi filmler seçmek yerine, onları motor ve iletişim becerilerini geliştirecek aktivitelere yönlendirmek daha doğru.

3-6 yaş arası çizgi film önerileri

Eğitici ve güzel çizgi filmler izleme yaşı 3 ile başlıyor. Bu yaş grubundaki okul öncesi çocuklar için renkleri, şekilleri, sayıları, harfler, öğrenebilecekleri çizgi filmler faydalı olabilir. Ayrıca okul öncesi çizgi filmler ile onların olayları takip etme, sonuç çıkarma, analiz yapma gibi becerileri de desteklenebilir.

En iyi çocuk çizgi filmleri

Bir süredir tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle çocukların, tıpkı biz yetişkinler gibi evde zaman geçirmeye mecbur kaldıkları bir gerçek. Siz de çocuklarınızın evde geçirdikleri süreyi daha eğitici ve öğretici hale getirmek için değişik çizgi filmler seçebilirsiniz. Okul öncesi dönemdeki çocuklar için en iyi çizgi filmleri bir araya getirdik.

Kaşif Dora: Büyük Doğum Günü Macerası (2015)

Promo Dora The Explorer 10th Anniversary: Dora's Big Birthday Adventure – Nickelodeon (2010)

Yaş aralığı: +3
Süre: 95 dakika

Çocuk çizgi filmleri listemizin ilk önerisi Kaşif Dora. Kaşif Dora’nın eğlenceli maceralarını ele alan film aynı zamanda öğretici unsurlar da içeriyor. Filmdeki karakterler Dora’nın doğum gününe yetişmek için evlerine dönmeye çalışıyorlar. Yolculuklarında ise farklı bilgiler ve kavramlarla karşılaşıyorlar. Partiye yetişmek için çeşitli engeller aşması gereken çocuklar, farklı kategorilerden soruları yanıtlıyorlar. Böylece çocuklarınız da izlerken farklı sorulara yanıt bulabiliyor, problem çözme becerilerini geliştirebiliyor. Özetle nazik ve yardımsever Dora, çocuklar için oldukça olumlu bir rol model.

Winnie the Pooh (2011)

Winnie the Pooh (2011) – Trailer

Yaş aralığı: +3
Süre: 69 dakika

Eski çizgi filmler dendiğinde ilk akla gelenlerden olan Winnie the Pooh, çocuklarınızı da harika bir yolculuğa çıkarabilir. Bu kült çizgi filmin beyaz perde uyarlaması, Winnie the Pooh macerasının başladığı yer olan Yüz Dönüm Ormanı’nda geçiyor. Winnie’nin en yakın arkadaşları Tigger, Eeyore, Roo, Piglet, Tavşan, Baykuş ve Kanga film boyunca birbirinden çılgın maceralara atılıyorlar. Sevimli ayının asıl amacı karnını doyurmak için bal bulmak olsa da arkadaşlarına yardım etmekten de kendini alamıyor. Filmde karakterlerin ilişkisi üzerinden nezaket, dostluk ve yardımlaşma gibi önemli kavramlar işleniyor.

Komşum Totoro (1988)

My Neighbor Totoro – Official Trailer

Yaş aralığı: +5
Süre: 87 dakika

Gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmleri arasında gösterilen Komşum Totoro’yla siz de çocuklarınızı tanıştırmaya ne dersiniz? Usta yönetmen Miyazaki’nin en sevilen animasyon filmi olan bu yapım, Satsuki ve Mei isimli iki küçük kızın maceralarını konu alıyor. Satsuki ve Mei’nin annesi hastanede olduğu için babalarıyla beraber hastaneye yakın eski bir eve taşınıyorlar. Bir süre sonra kızlar, yaşadıkları bu yeni yerde kendileri dışında canlılar da olduğunu keşfediyor. Sonra da peşlerine düştükleri canlılarla beraber büyüleyici bir dünyanın kapılarını aralıyorlar. Komşum Totoro arkadaşlık, yardımlaşma, cesaret ve nezaket gibi pozitif temaları gördüğümüz harika bir film.

Neşeli Ayaklar (2006)

Happy Feet – Official Trailer 2006 [HD]

Yaş aralığı: +5
Süre: 108 dakika

Çocuklar için eğlenceli çizgi filmler listemizin bir diğer önerisi ise Neşeli Ayaklar. Bu harika animasyon çizgi film, Antartika’da yaşayan imparator penguenleri konu alıyor. Hikaye, genç ve sıra dışı özelliklere sahip bir penguen olan Mumble’ın etrafında şekilleniyor. Bölgede yaşayan tüm imparator penguenlerin kendi ruh eşlerini bulmak için şarkı söylediklerini görüyoruz. Ama Mumble’ın sesi o kadar kötü ki, asla ruh eşini bulamayacağını düşünüyor. Neyse ki onun başka kimsede olmayan eşsiz bir yeteneği var: Tap dansı. Yeteneğini fark eden Mumble, ailesinden ve arkadaşlarından uzaklaşarak macera dolu bir yolculuğa çıkıyor ve bu yolculukta Antartika’nın başka bir bölgesinde yaşayan bambaşka yeteneklere sahip penguenlerle tanışıyor.

Ratatouille (2007)

Ratatouille (2007) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Yaş aralığı: +6
Süre: 111 dakika

Çocuk çizgi filmleri önerilerimizin bir diğer ismi olan Ratatouille, En İyi Animasyon Film Oscar’ının da sahibi. Çizgi hikaye yemek yemeye son derece düşkün olan sevimli fare Remy’ye odaklanıyor. Remy’nin en büyük hayali aşçı olmak. Bu hayali için Paris’e doğru yola çıkıyor ancak başına gelen bir kaza sonrası kendini şehrin en ünlü restoranının kanalizasyonunda buluyor. Bunun üzerine restoranın çöpçüsüyle anlaşarak kendini kanıtlayabileceği büyük mutfağa kavuşuyor. Ancak insanlar yemeklerin pişirildiği mutfakta bir fare olmasına pek de sıcak bakmıyorlar. Anlayacağınız Remy’nin hayallerini gerçekleştirebilmesi için önünde uzun bir yolculuk var… Ratatouille, çocuklara sevgi ve yardımlaşmayı harika bir şekilde aşılayabilir.

Sizler için hazırladığımız çocuk çizgi filmleri listemizin sonuna geldik. Çocuklarınızı ekranın başında önerilen sürelerin dışında tutmamaya özen gösterin. Ayrıca Netflix’te yer alan çizgi filmleri inceleyerek de onlar için eğitici ve öğretici yapımlar bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: En iyi animasyon filmleri: Yeniler, en çok izlenenler ve yüksek puanlılar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!