En iyi animasyon filmleri: Yeniler, en çok izlenenler ve yüksek puanlılar

En iyi animasyon filmleri aracılığıyla aslında, yaratıcı beyinlerin sınırsız bir hayal gücüyle beyaz perdeye aktardığı hikayelere tanık oluyoruz. Bu tür filmlerde dünyalar çoğunlukla kurgu olsa da duygular ve hisler tamamen gerçek. Dolayısıyla izlerken bizi gerçek dünyadan koparmıyor ve ayaklarımızı yerde tutuyor. Teknolojisi gereği animasyon filmlerinin çok eskilere dayanmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat işin aslı bundan farklı. Çünkü animasyon filmleri, 1906’dan beri sinema dünyasında!

Bu tür filmleri, ailenizle veya çocuklarınızla rahatlıkla izleyebileceğinizi de hatırlatalım. Listemizde sizin için en iyi animasyon filmlerini bir araya getirdik. Dünyanın en çok izlenen animasyon filmleri, animasyon filmleri 2021, en güzel animasyon filmleri gibi birçok animasyon filmini, yazımızda bulabilirsiniz…

Yetişkinler için animasyon filmleri

Animasyon filmlerinin sadece çocuklar için olmadığını söylemiştik. Elbette çoğunu çocuklarınızla birlikte de izleyebilirsiniz. Yine de animasyon tutkunu yetişkinler için en iyini sıraladık.

Corpse Bride (IMDb: 7.3)

Corpse Bride (2005) Official Trailer – Tim Burton Animated Musical HD

Eğer daha önce animasyon filmlerine fazla şans vermediyseniz en iyilerinden başlayın deriz. İşte 2005 yapımı Ölü Gelin, bunlardan biri. Tim Burton’dan aşina olduğumuz gotik bir atmosferde geçen bu aşk hikayesinde Johnny Depp, Helena Bonham Carter ve Emily Watson gibi ünlü sesleri duyuyoruz. Hikayede ise Victor Van Dort’ın evlenmek için yüzük provası yaparken yüzüğü yanlışlıkla yüzüğü Ölü Gelin’in parmağına takmasıyla başlayan olaylar anlatılıyor. Aşkı, acıyı ve kalp kırıklığını son derece naif bir hikaye içerisinde hissetmeye hazır olun!

Up (IMDb: 8.2)

Disney/Pixar's Up – Official Trailer

2009 yapımı Yukarı Bak, en iyi animasyon filmleri arasında yer alıyor. Hikayede yolları tesadüfen kesişen iki çocuk, yıllarca sürecek bir hikayenin başkahramanları. Maceracı bir ruha sahip olan Ellie ve kocaman kalbiyle onun hayallerini gerçekleştirmeye çalışan Carl büyür, evlenir, yaşlanır… Sonra ölüm Ellie’nin kapısını çalar ve Carl da onun hayalini gerçekleştirmek üzere yola koyulur. Bu masum hikayenin aynı yılın en iyi animasyon Oscar’ına layık görüldüğünü de unutmadan belirtelim.

Coraline (IMDb: 7.7)

Coraline (2009) Official Trailer – Dakota Fanning, Teri Hatcher Movie HD

2009 yapımı Coraline, çoğu animasyon filminin aksine gerilim temasına sahip. Hikayede Coraline, evinde bulduğu bir kapı sayesinde paralel evrene geçer ve buradaki her şeyin alıştığı düzenden farklı olduğunu görür. Artık bir karar vermek zorundadır: Ya kapıdan geri dönüp sıkıcı hayatına devam edecek ya da burada “diğer” anne-babası ile kalacak. Burada kalması için ise tıpkı yeni anne-babası gibi onun da gözlerine düğme dikilmesi gerekiyordur… Bu ilginç hikayenin, Neil Gainman’ın küçük kızı için yazdığı kitaptan beyaz perdeye uyarlandığını da belirtelim.

My Dog Tulip (IMDb: 6.9)

My Dog Tulip Trailer

Bir başka masum hikayeyle karşınızdayız. 2009 yapımı My Dog Tulip, özellikle köpeği olanları derinden etkileyecek cinsten. Filmde yaşlı bir adamın bir Alman kurdunu nasıl kurtardığını ve ne kadar yakın arkadaş olduklarını izliyoruz. Konunun ise J.R Ackerley’nin gerçek hikayesini anlattığı kitabından sinemaya uyarlandığını mutlaka belirtmek gerek.

Coco (IMDb: 8.4)

Coco Trailer (2017) | 'Find Your Voice' | Movieclips Trailers

Animasyon filmleri 2018 dendiğinde, muhtemelen karşınıza ilk çıkacak film Coco. Aynı zamanda en iyi animasyon filmleri arasında gösterilen filmin hikayesinde, 12 yaşındaki Miguel’in en büyük hayali, idolü olan gitarist Ernesto de la Cruz ile tanışmaktır ama Cruz aniden hayatını kaybeder. Miguel ise ailesinin itirazlarına rağmen gitar çalmayı bırakmaz. Bir gün tesadüfen idolü olan müzisyenin gitarı ile karşılaşır. Ve gitar onun hayatını sonsuza kadar değiştirir. Coco benzersiz hikayesi ve göz alıcı görselliğiyle 2018 Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Oscar’ını almıştı!

Wall-e (IMDb: 8.4)

WALL-E (2008) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

2008 yapımı Wall-e her izlediğinizde farklı şekillerde yorumlayabileceğiniz bir film. Filmin ilk sahnelerinde terk edilmiş bir distopik evrende görevine devam eden yalnız bir temizleme robotunu görüyoruz. Ne kadar uzak görünse de aslında bugünü düşündüğümüzde ihtimal verebileceğimiz bir gelecek bu. Dolayısıyla hikaye bize tüketim çılgınlığını sorgulatıyor. Wall-e vizyona girdiği yıl içerisinde bu etkileyici konusu sebebiyle “En İyi Özgün Senaryo, En İyi Orijinal Müzik, En İyi Animasyon” dallarında Akademi Ödüllleri için aday gösterilmişti.

Soul (IMDb: 8.1)

Disney and Pixar’s Soul | Official Trailer | Disney+

Soul, konu yeni animasyon filmler olduğunda şimdiden ilk akla gelenlerden. Animasyon Filmleri 2020 listelerinde yer alan filmde, New York’ta yaşayan Joe Gardner isimli müzik öğretmeninin Jazz müzisyeni olma hayali anlatılıyor. Joe bu hayaline koşarken, kendini hiç beklemediği bir durumun içinde bulur ve yüzleşmesi gereken pek çok durumla karşılaşır… Konusu bakımından daha çok yetişkinlere hitap ettiğini belirtelim. Soul’u diğer animasyon filmlerinden ayıran bir özelliği de başrolde siyahi bir karakter bulunması. Pixar dünyası için bu durum, bir ilk.

Çocuklar için birbirinden eğlenceli en iyi animasyon filmleri

Listemizdeki tüm filmler, özünde yetişkinler ve çocuklar için olsa da çocukların benzersiz hayalgücü dünyalarını destekleyecek nitelikte yapımları ayrıca listelemekte fayda var. İşte çocuklarınızla izlerken keyif alabileceğiniz animasyon filmlerinden bazıları.

Klaus (IMDb: 8.2)

Klaus | Official Trailer | Netflix

Klaus da yine animasyon filmleri 2019 listelerinde karşımıza çıkan bir film. Hikayede bencil bir postacı ile münzevi bir oyuncakçı arasında kurulan beklenmedik dostluk anlatılıyor. Bu arkadaşlık ve beraberinde gelen neşe dolu günler, Smeerensburg Kasabası’nda bir kez daha kahkahaların çınlamasını sağlayacaktır…

Inside Out (IMDb: 8.1)

Inside Out – Official US Trailer

En iyi animasyon filmlerinden biri de 2015 yapımı Inside Out. Hikayede, babasının yeni işi nedeniyle Amerika’nın orta kesiminden San Francisco’ya taşınan Riley, yeni ortamına uyum sağlamak konusunda güçlük çekmektedir. Yeni yaşamındaki çalkantılar, hepimiz gibi onun da duygu merkezinde bir krize neden olur. Bu yüzden olaylara karşı farklı reaksiyonlar gösterir…

Onward (IMDb: 7.5)

Onward | Official Trailer

Komedi türündeki bu animasyon filmi animasyon Filmleri 2020 listelerinde karşımıza çıkıyor, yani oldukça yeni. Filmde iki elf kardeşin dünya üzerinde hiç sihir kalıp kalmadığını merak etmeleri üzerine çıktıkları macerayı anlatılıyor… Küçük erkek kardeşe Tom Holland, büyük erkek kardeşe ise Chris Pratt sesiyle hayat veriyor.

Rango (IMDb: 7.2)

RANGO (2011) | Hollywood.com Movie Trailers | #movies #movietrailers

En iyi animasyon filmleri arasında gösterilen 2011 yapımı Rango, aynı yılın En İyi Animasyon Filmi Oscar’ının sahibi! Hikayede başrolümüz Rango, olumsuz şeylerden kaçmaya çalışan, keyfine düşkün bir bukalemun. Bir akvaryumun içinde tek başına hayatını sürdürürken, bir kaza sonucu kendisini bir çölün ortasında bulur. Çöle yakın bir kasabaya geldiğinde ise oradaki insanlara kendisini olduğundan çok farklı şekilde tanıtır. Cesur ve güçlü biri gibi davrandığı için kısa sürede kasabanın şefi olur. Ama olmadığı biri gibi davranmak onu hayal ettiği kişiye dönüştürmeyecektir…

Studio Ghibli animasyon filmleri

Studio Ghibli animasyon filmleri, animasyon dünyasının büyük bir kısmını kaplıyor. Efsanevi anime film yapımcısı Hayao Miyazaki’nin kurucu ortağı olduğu Studio Ghibli’nin zengin koleksiyonu, içerisinde gelmiş geçmiş en iyi filmleri barındırıyor. Bunlardan bazılarını sizler için listeledik.

Kari-gurashi no Arietti (IMDb: 7.6)

The Secret World of Arrietty Official Trailer

Bu 2010 yapımı filmin hikayesi Tokyo’da geçiyor. Hikayenin başında 10 cm boyunda olan, “aşırıcılar” adı verilen ve insanların evlerinin yer döşemelerinin altında yaşayan bir grup minik insan görüyoruz. Bunlardan biri de 12 yaşında Sho. Sho, annesinin çocukluğunun geçtiği eve gelir ve burada başka bir aşırıcı olan Arrietty ile tanışır. Ev sakinlerine yakalanmamaya çalışan ikilinin başına türlü maceralar gelecektir…

Howl’s Moving Castle (IMDb: 8.2)

Howl's Moving Castle – Official Trailer

Konu en iyi animasyon filmleri olur da Hayao Miyazaki filmlerine yer vermemek olur mu? 2004 yapımı Yürüyen Şato’da kendisine yapılan büyünün etkisini yok etmeye çalışan genç bir kızın hikayesini anlatılıyor. Sophie şeytani bir cadı tarafından büyüyle 90 yaşında bir kadına dönüştürülür. Çevresi tarafından tanınmaz bir görünüme büründüğü için yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalır ve Howl isimli yürüyen bir şatoda yaşayan bir büyücünün yanına yerleşir. Bu şatodaki cinlerden biri de onunla aynı kaderi paylaşmaktadır. Aynı amaç etrafında buluşan ikili üzerlerindeki kara büyünün etkisini yok etmeye çalışırlar…

My Neighbor Totoro (IMDb: 8.2)

My Neighbour Totoro Trailer (English)

1988 yapımı Komşum Totoro, en sevilen animasyon filmlerinden. Filmde yazı babalarıyla Japonya kırsalında geçiren iki küçük kız kardeşin, yakındaki ormanda yaşayan gizemli yaratıklarla arkadaş olmaları anlatılıyor. Bu sıcacık hikaye, geçmişten bugüne sadece çocukların kalbine değil yetişkinlerinkine de hitap etmeye devam ediyor…

Tales from Earthsea (IMDb: 6.4)

Tales From Earthsea – Official Trailer

2006 yapımı Yerdeniz Öyküleri, yine çocuklarınızla birlikte izleyebileceğiniz sürükleyici animasyon filmlerinden biri. Filmin hikayesine göre, dünyaları çürümekteyken bir Başbüyücü, karanlık bir yönü olan zor durumdaki prense kötülüğün kaynağını bulma ve sevdikleri kadınları kurtarma yolculuğunda rehberlik eder… Eğer henüz izlemediyseniz animasyon film listenizde mutlaka yer vermeniz gereken bir yapım olduğunu belirtelim…

İlginizi çekebilir: Ailecek izlenecek Filmler: En iyi aile filmlerini birlikte seyredin

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!