“Düzenli egzersizin cinsel hayattaki etkileri nelerdir?” – Fit with Beril

rsz_1sexercise
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 22

Düzenli egzersiz alışkanlığının sağlımıza kattığı artıları hepimiz az çok biliyoruz. Okuyan, farkında olan ve nihayet sağlığı için harekete geçenlerin sayısı günden güne artış göstermekte. Netice alanların, hedeflerini başaranların, tüm hayatını değiştirenlerin, yani bilenin bilmeyene anlattığı ve sağlıklı yaşam biçimine dahil olan sayısının sevindirici bir şekilde arttığı günlerdeyiz. Bilincimiz arttıkça, egzersizin faydaları konusunda daha meraklı hale geldik. Bugüne kadar en az bir kere kulağımıza çalınmış olan spor ve cinsellik arasındaki ilişkiyi, merak edenler için araştırmak istedim.

Düzenli egzersiz yapanların çoğunluğu, kendilerini estetik açıdan güzel, güçlü ve seksi hisseden insanlardır. Kendine güvenmek, vücudundan emin olmak cinsel ilişki esnasında tarafların daha rahat olmasını sağlamaktadır. Yalnızca birbirine konsantre olmak, iki taraf için de tatmin edici bir sonuç ortaya koymaktadır.

Yapılan bir araştırmaya göre haftada 4-5 gün düzenli egzersiz yapan kadınların %88’inin, erkeklerinse %70’inin seks esnasında performanslarının ortalamanın çok üzerinde olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonucun sebebi büyük oranda kendine güven ve daha iyi bir dolaşım sistemine dayandırılmaktadır.

Bir diğer araştırma 50 yaş ve üzerindeki, ereksiyon problemi yaşayan erkeklerin çoğunluğunun sedanter (hareketsiz yaşayan) insanlar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Erkek cinsel organının kastan oluştuğu göz önüne alınarak, sağlıklı bir dolaşım sistemine sahip olmamak, bu kasa pompalanacak kanın doğru bir şekilde iletilememesine neden olur. Atardamarlardaki tıkanıklık, yüksek kan basıncı ve diğer kardiyovasküler problemler; erkeklerin cinsel yaşantılarını olumsuz yönde etkiler. Sağlıklı bir dolaşım sistemi için kardiyovasküler egzersizlere ihtiyacımız vardır. Özellikle ilerleyen yaşlarda karşılaşabileceğiniz problemleri düşünerek egzersiz rutininize kardiyoyu mutlaka dahil edin.

EF2087

Endorfin, diğer adıyla mutluluk hormonu orta-yüksek dereceli egzersiz sonrası açığa çıkar. Vücudumuzun bu hormonu salgılamasını tetikleyen sayılı durumlar vardır; bunlardan başlıcaları cinsel ilişki ve şiddetli egzersizlerdir. Vücudumuz bu hormonu salgılamaya ne kadar duyarlı olursa, seks esnasında o kadar kolay uyarılma ve yoğun haz yaşanır. Özellikle kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, düzenli egzersiz yapanların daha kolay ve yoğun bir orgazm yaşadıkları ortaya çıkmıştır.

Fiziksel olarak kendine güvenen, dayanıklılığı belirli bir seviyede ve kuvvetli olan bireylerin cinsel hayatlarında daha cüretkar oldukları ve partnerleriyle daha yaratıcı ve renkli bir cinsel deneyim paylaştıkları ortaya çıkmıştır.

Erkeklerin düzenli olarak kuvvet antrenmanları yapmaları, testosteron hormonu seviyelerinin sağlıklı kalmasını sağlar. Erkeklerin yaşları ilerledikçe testosteron salgıları zayıflar ve kas kütlelerinde azalma meydana gelir. Hem sağlıklı hormon seviyeleri hem de kas-iskelet sistemi kuvveti için erkeklerin düzenli olarak ağırlık antrenmanı yapmaları gerekmektedir. Testosteronun azalması, libidonun (cinsel isteğin) azalması anlamına gelir. Erkeklere hormon seviyelerini üst düzeyde tutmak için önerilebilecek vazgeçilmez hareketler; squat, lunges, deadlift, pull-ups, bench-press gibi büyük kas gruplarına yönelik egzersizlerdir.

rsz_cinsellik_ve_spor

Bir diğer değinilmesi gereken konu ise günümüzde ‘fitness’ a merak salanların arasında antrenman bağımlılarının da bulunduğu gerçeğidir. Şimdi onlar için ufak bilgiler var;

Sürantrene olan, yani ihtiyacından, gereğinden fazla antrenman yapan erkeklerin de testosteron seviyelerinde azalma meydana gelmektedir. Herşeyin fazlası zarar verir. Hedefiniz her ne olursa olsun, ihtiyacınız olan antrenman sıklığı, içeriği, yoğunluğu ve bunu destekleyici beslenme prensipleri için uzmanlardan yardım almanızı öneririm.

Bir diğer önemli bilgi ise, aktif seks hayatının antrenmanlarınıza olan etkisi hakkında. Yapılan araştırmalara göre, eğer cinsel ilişki sonrası hemen salona gitme gibi bir planınız yoksa, seksin antrenmanınıza olumsuz hiçbir etkisi yoktur. Hatta, ertesi gün yapılan kuvvet antrenmanında daha destekleyici hormon seviyeleriyle yüksek bir antrenman performansı elde etmek mümkün.

Bu bilgilerin, sağlıklı yaşam ilkelerini benimseyenlere ve harekete geçmek için kararlı olanlara motivasyon sağlaması dileklerimle…

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam