Duygusal yatırımlarımızda neye dikkat etmeliyiz?

Hayatta bazen kendi düşüncelerimizden çok, başkalarının ne düşündüğüne ya da ne gibi yorumlar yapacağına fazla önem veririz. Bu durum, kendi açımızdan yıpratıcı ve yorucu bir psikolojiye girmemize yol açabilir.

Duygularımız konusunda sınır koyma gerekliliği 

Günlük yaşantınızda karşılaştığınız iniş çıkışlar, günün sonunda sizi de olumlu ya da olumsuz etkili sonuçlarla karşı karşıya bırakabilir.

Duygusal yatırımlarımızda neye dikkat etmeliyiz?
Duygusal açıdan çok verici olmanız, siz farkında olmasanız da ilişkinize dair bir beklenti içine girmenize neden olur.

Çevrenizdeki kişilerin size karşı sergilediği hoşlanmadığınız davranışlar veya yaklaşımlar üzerine,

”Ben ona asla bunu yapmazdım.”
”Ben olsam onun için kesin fedakarlık ederdim.”
”Ben olsam kendimi arka plana atardım yine de onun yardımına koşardım.”

gibi düşüncelerle zihninizi yormak yerine; ”O, ben değil. O, bu şekilde davranmayı seçiyor.” düşünce yapısını repertuvarınıza katmanız ve kime ne kadar duygusal yatırımda bulunacağınızı gözden geçirmeniz ruh sağlığınız için yararlı olabilir. Böylelikle hem yanlış anlaşılmaları en aza indirgeyebilir hem de aşırı tepkiler vererek duygularınızı çok fazla açığa vurmamış olur ve empatinin hayatınıza katacağı olumlu etkileri yaşayabilirsiniz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

 

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam