Dünyanın en uzun yaşayan insanlarından ilham alan ev dekorasyonu ipuçları

Blue zone veya ‘mavi bölge’ kullanımını daha önce duydunuz mu? Uzun ve sağlıklı yaşayan insanların bulunduğu ve genellikle 100 yaş üzerinde yaşlara ulaşıldığı bu bölge, dünya üzerindeki 5 yeri anlatıyor; Okinawa (Japonya), Sardinya (İtalya), Nikoya (Kost Rika), İkaria (Yunanistan) ve Loma Linda (Kaliforniya). Daha önce bu yerlerde yaşayan insanların uzun yaşam sırlarını ‘Dünyanın en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı Blue Zone bölgelerinden uzun yaşamın sırları’ yazımızda ele almıştık, bu yazımızda ise ev dekorasyonunda onlardan nasıl ilham alabileceğimize değineceğiz.

Günlük yaşam tarzımız ve yaşam alanlarımızla ilgili verdiğimiz her karar, sağlığımız üzerinde büyük etkiler yaratabilir. Doğru bir ev düzeni, günlük rutinlerimizi olumlu etkileyerek bütüncül sağlığımızı destekleyebilir. Nasıl mı? Bizi hareket etmeye, sağlıklı beslenmeye teşvik ederek ve motivasyonumuzu, yaşamdaki ilham kaynaklarımızı artırarak. Mavi bölge insanlarından örnek alarak uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olmak için evimizde hemen yapabileceğimiz pek çok değişiklik var. Hazırsanız, işte dünyanın en uzun yaşayan insanlarından ilham alan ev dekorasyonu ipuçları:

Evinizde yalnızca bir televizyon bulundurun

Günümüzde pek çok evde ne yazık ki birden fazla televizyona rastlamak mümkün. Çocuk odasında, salonda ya da yatak odasında… Ancak, uzun ve sağlıklı bir yaşam için evde en fazla bir televizyon olmalı. Çünkü, aşırı televizyon izlemenin önüne geçmek için tek televizyon etkili yöntemlerden biri. Burada amaç aşırı yemek yemeye teşvik eden ve potansiyel fiziksel aktiviteden sapmaya neden olan ekran zamanından sizi uzaklaştırmak. Çok fazla televizyon izlemek, daha az aktif olmanıza neden olurken daha fazla abur cubur tüketmenizi de tetikleyebilir. Araştırmalar, odasında televizyon olan çocukların obez olma olasılığının %18 daha fazla olduğunu gösteriyor. Blue zone insanlarının, yani dünyanın en mutlu insanlarının, günde yalnızca 30 ile 60 dakika arasında televizyon izledikleri biliniyor.

Bahçe işlerinde elektrikli aletler yerine basit el aletleri kullanın

Bahçe işlerinde tırmık kullanırken veya çimleri biçerken elektrikli aletler yerine basit el aletlerini kullanmanın 400 kalori fazladan yakmanıza yardımcı olduğunu biliyor musunuz? Bahçe işleri ile uğraşırken mümkün olduğu ölçüde elektrikli, otomatik aletlerden kaçınarak daha fazla hareket edebilir, daha fazla kalori yakabilir ve sağlığınızı daha iyi destekleyebilirsiniz.

Kendi meyve-sebzelerinizi yetiştirin

Tüm blue zone bölgelerinde insanların tamamının veya en az %90’ının bitkilerle ilgilendiği biliniyor. Bahçe işleri ile uğraşmak, bu bölgelerin özü gibi bir şey. Siz de bahçenizi ekip biçmeye başlayabilir veya evinizde küçük saksılarda meyve-sebze yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz. Bahçe işleri ile uğraşmak, D vitamini alımınızı desteklediği gibi daha fazla kalori yakmanıza da yardımcı oluyor. Doğal ve tazecik meyve-sebzelere erişmek de yanınıza kar kalıyor. Ayrıca, bitkilerle uğraşmanın psikolojik ve fizyolojik stresi azalttığını gösteren çalışmalar da var.

Köpek sahiplenin

Evinizin şartları uygunsa ve tüm aile üyeleri hem fikir olabiliyorsa bir köpek sahiplenebilirsiniz. Köpek sahibi olmak, sizi dışarıda daha fazla zaman geçirmek, yürüyüş yapmak veya koşuya çıkmak gibi konularda teşvik edecek ve hareket yoğunluğunuzu artıracaktır. Araştırmalar, köpek sahiplerinin köpek sahibi olmayanlardan haftada 5 saat daha fazla egzersiz yaptığını gösteriyor. Böyle bir motivasyon çok sempatik olmaz mıydı? Ayrıca, köpek sahiplerinin sağlık sorunlarını deneyimleme riskinin daha az olduğunu gösteren araştırmalar var. Kesinlikle minik patili bir dosta ev sahipliği yapmak için çok sebep olduğu kesin!

Bisiklet alın

Bir bisiklet alın veya mevcut bisikletinizi tamir edin ve onu kullanabilir hale getirin. Bir bisiklet sahibi olmak, onu kullanma konusunda sizi harekete geçirecektir Orta hızda bisiklet sürmek yaklaşık olarak yarım saatte 235 kalori yakmanıza yardımcı olabilir. İyi bir kask almayı da unutmayın. Dilerseniz tek başınıza dilerseniz arkadaşlarınızla veya çocuğunuzla bisiklet kullanmaya çıkabilir, kalori yakıp sağlığınızı korurken, zihinsel olarak da rahatlayabilirsiniz.

Yere minderler koyun

Yere oturmanın daha sağlıklı olmanıza ve uzun yaşamanıza katkı sağladığını biliyor muydunuz? Eğer daha önce hiç bu bilgiye denk gelmediyseniz “Sağlıklı yaş almak istiyorsanız sandalyeden kalkın: Yerde oturmak sağlıklı ve uzun yaşamanızı sağlıyor” mutlaka bu yazımıza bir göz atın. Araştırmalar yere oturmanın sağlığı desteklediğini doğruluyor. Okinawa’daki insanlar da günde defalarca kez yere oturup kalkıyorlar. Bu sayede bacaklar, sırt ve core bölgesi çalışmış oluyor. Aynı zamanda daha hareketli ve esnek oluyorlar. Siz de yere minderler yerleştirerek evde geçirdiğiniz zamanı koltukta ya da sandalyede harcamak yerine yerdeki minderlere oturarak daha sağlıklı geçirebilirsiniz. Ayrıca, size heyecan verici bir bilgi daha: Sandalye sırtı olmadan kendinizi desteklemek, duruşunuzu düzeltir ve saatte ekstra 130 kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Evde egzersiz için alan oluşturun

Dışarıda egzersiz yapmak istemiyor, bunun için motivasyon bulamıyor ya da çevresel faktörlerden dolayı açık havada bir türlü spor yapamıyorsanız, evinizi egzersizlerinizi rahatça gerçekleştirebileceğiniz bir alana dönüştürebilirsiniz. Evinizin bir odasını veya odanızdaki bir köşeyi egzersiz ekipmanlarınız için ayırabilirsiniz, böylece bu alana sahip olduğunuzda egzersiz yapmak daha erişebilir ve görünür olduğundan kaçınılmaz olacak. Florida Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, evde egzersiz yapan kadınlar daha fazla kalori yakıyorlar. Kolayca edinebileceğiniz yoga matı, ağırlık seti, denge topu gibi ekipmanlarla kendi egzersiz alanınızı hızlıca kurabilirsiniz.

Gurur tablosu duvarı yapın

Çocuklarınızın, torunlarınızın ve hatta kendinizin başarılarınızı gururla sunun. Bir duvarda ya da panoda, ailenizin gurur duyması için elde edilen başarıları sergileyin. Belki diplomalar, belki ilk kazanılan madalya ya da çocuğunuzun ilk yazdığı yazı… Evin yoğun olarak kullanılan bir alanını seçmeyi unutmayın. Belki mutfakla banyo arasındaki bir duvarı seçebilirsiniz, böylece gelip geçerken herkesin bu gurur tablosunu görme şansı olur. Emin olun, bu küçük hatırlatma tüm aile üyelerine çok iyi hissettirecek ve gören herkes için ilham kaynağı olacak.

Amaç odası oluşturun

Tıpkı gurur tablosu duvarı gibi tüm aile bireylerinin ilham alması ve başarılı işlere imza atması için bir amaç odası oluşturun. Bu özel alanın aile projeleri için kullanabileceğiniz geniş bir masa, ilham almanız için kitaplarla dolu bir raf ve bolca doğal ışık içermesi gerektiğini unutmayın. Böylelikle tüm aile bir araya gelebilir, yaratıcı projeler üzerinde çalışabilir, birbirinize destek olabilir ve birlikte vakit geçirebilirsiniz. Bu amaç odasını özellikle dikkat dağıtıcı etkenlerden uzak tutun. Saat, televizyon, bilgisayar veya diğer dikkat dağıtıcı cihazları bu odaya sokmayın. Bu, odanın yaratıcı ve odaklanmış bir alan olarak kalmasına yardımcı olur. Amaç odasını kullanarak aile içi bağları güçlendirebilir, yeni şeyler öğrenebilir ve birlikte kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evinizde rahatlatıcı bir Zen köşesi hazırlamanıza yardımcı olacak ipuçları

Kaynak: mindbodygreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!