Dünyanın en iddialı heli – ski merkezleri

Kayak ve snowboard tutkunuysanız ve gözünüzü artık zirvelere diktiyseniz, son yılların en popüler trendi heli-ski yapmanızın zamanı çoktan gelmiş demektir. Bir helikopterle karlı dağların en sarp yamaçlarına bırakılarak, bu zorlu yamaçlardan aşağı kaymak olarak tarif edebileceğimiz heli-ski sporu bazı ülkelerde yasak olsa da halen dünyanın pek çok yerinde ilgi görmeye devam ediyor. İşte dünyanın en iddialı heli-ski merkezleri:

Alaska / Chugach Range

Hem ekstrem filmlere konu olmuş benzersiz bir deneyim yaşamak hem de 17 metreyi aşan kar kalınlığı ile dikkat çeken Chugach Dağları’nda adrenaline doymak istiyorsanız Alaska’ya gitmelisiniz. Burada bulunan Valdez Heli-Ski Guides, dağların zirvelerine çıkan 4’er kişilik heli-ski turları organize ediyor. Eurocopter A-Star B2 tipi bir helikopter ile 900 ila 1500 metre arasındaki zirvelere çıkılan bu 7 günlük lüks turların ortalama maliyeti konaklama ile birlikte 10 bin USD civarında.

Chugach Range
Chugach Range

Alaska / Tordrillo

Kayak için daima elverişli havası ve kusursuz kar örtüsü ile dikkat çeken Tordillo da Alaska’nın önemli heli-ski merkezlerinden biri. Ayrıca Kuzey Amerika’nın en yüksek dağı olan Denali’nin eşsiz manzarasını da izleyebileceğiniz Tordrillo’da muhteşem doğa manzaraları da görebilirsiniz. Burada bulunan Tordrillo Mountain Lodge isimli lüks tesisin sunduğu 7 gün konaklamalı heli-ski turları ortalama 13 bin USD civarında.

İsviçre / Zermatt

Dünyanın en prestijli kayak merkezlerinden biri sayılan, İsviçre Alpleri üzerinde bulunan Zermatt’ın adı son yıllarda heli-ski ile anılmaya başladı. Avrupa’nın pek çok yerinde heli-ski ile ilgili kısıtlamalar bulunduğu için Zermatt bu yüzden adeta bir cazibe merkezine dönüştü. Hava koşulları ile ilgili bir sıkıntınız yoksa ve tam tersine kötü hava sizin için bir macera fırsatı ise Zermatt tam size göre demektir. İsviçre Alpleri’nin muhteşem coğrafyası ve bölgedeki zengin dağ kültürü ile kayak severleri kendine çeken Zermatt’a gitmişken, İtalya sınırına yakın bir bölgede bulunan ve Avrupa’nın en yüksek dağı unvanına sahip olan Monte Rosa’da da kayabilirsiniz.

Zermatt
Zermatt

Japonya / Hokkaido

Sisli tepeleri aşarak ulaşabileceğiniz Hokkaido’yu görünce, Instagram’a onlarca fotoğraf atmak isteyebilirsiniz! Kış boyunca aldığı Sibirya’dan gelen kar fırtınaları sayesinde muazzam bir kar kalınığına sahip olan Hokkaido’da hel-skiing’in yanı sıra gece kayak turları da düzenleniyor. Hokkaido’da günlük heli-ski turları 800 USD’den başlıyor.

Hindistan / Himachal Piradesh

Himalayalar’da heli-ski yapmak mı? Kulağa gerçekten muhteşem geliyor! Yüksekliği 5000 metreye kadar ulaşan zirvelere helikopterle çıkılan Himachal Piradesh’te pek çok dünyaca ünlü kayakçı ile karşılaşmanız da mümkün. Delhi’nin kuzeyinde bulunan Manali’den 1 saatlik bir uçuşla varılan bölgeye gitmişken egzotik Kulu Vadisi’ni görmeyi de ihmal etmeyin. Ayrıca burada heli-ski paketleri dünyanın diğer yerlerine göre nispeten daha ucuz: 6 günlük bir paket için yaklaşık 7000 USD ödemeniz yeterli oluyor.

Manali
Manali

Rusya / Kamchatka

Dünyanın en ıssız coğrafyalarından biri olan Sibirya’da, daha önce kimseler kayak yapmamış gibi duran bir yerde kaymak isterseniz rotanızı Kamchatka’ya çevirin! Müthiş bir geomorfolojiye sahip olan bölgede 29’u aktif olmak üzere 200’den fazla volkanik oluşum bulunuyor. Aynı zamanda UNESCO tarafından korunan bölgelere de ev sahipliği yapan Kamchatka, zorlu koşulları ve vahşi hayatı seven kayakçıların gözde mekanı. Bölgede hizmet veren EA Heli-skiing’in düzenlediği 7 gecelik turların fiyatları ise 6500 USD’den başlıyor.

 

Kaynak:

Edition.cnn.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Kış sporları ve yoga: Snowboard ve kayakçılar için 10 yoga pozu

Son yılların en popüler ekstrem sporları

Bu kış tatilinde Bansko’yu tercih etmek için 5 neden

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!