Dünya Yoga Günü: ‘Yoga, birlik demektir’

Uzun, yorucu bir kışı geride bıraktık. Belki kalplerimiz kırıldı, belki biz de kırdık, yorulduk, usandık. Şimdi önümüzde uzun, her şeyi baştan yazabileceğimiz bir yaz var! Hayat her an kutlamaya neden dönüşmesin? Haziran ayında hem yazın başlangıcını hem de Dünya Yoga Günü’nün gelişini kutlamak için Burgazada’da bir araya geliyoruz. 

Dünya Yoga Günü nedir?

Dünya Yoga Günü’nün temelleri, dünyanın ilk Tamamlayıcı ve Alternatif Terapiler Bakanlığı olan AYUSH tarafından, Hindistan’da atıldı. 2014 yılında Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin isteğiyle Birleşmiş Milletler ülkeleri tarafından kabul edilen Dünya Yoga Günü, 177 ülkenin desteğini alarak tüm dünyada 2015 yılından itibaren her yıl kutlanıyor.

Tam da burada Sadhguru’dan bir çeviri yapmak içimden geldi: ‘Yoga Birlik Demektir.’

Sadhguru: Dünyanın batı kesiminde, “Yoga” kelimesini söylediğinizde, insanların aklına imkansız fiziksel duruşlar gelir. Bu, Yoga’nın ne olduğuna dair çok çarpık bir fikirdir. Yoga, vücudunuzu bükmek veya nefesinizi tutmakla ilgili değildir. Sizi, gerçekliği olduğu gibi gördüğünüz deneyim durumuna ulaştıracak bir mekanizma ve teknolojidir.

“Yoga” kelimesi kelimenin tam anlamıyla “birlik” anlamına gelir.

Burada otururken, kim olduğunuza dair fikriniz, duygunuz ve deneyiminiz çok güçlüdür. Bir birey olarak buradasınız. Ama şu anda ağaçların nefes verdiği şeyi, sen de içine çekiyorsun; sen ne veriyorsan ağaçlar da onu alıyor. Yani akciğerinizin bir yarısı orada asılı duruyor. Bu sadece nefesle ilgili değil. Bugün modern fizik, siz burada otururken vücudunuzdaki her atom altı parçacığın varoluştaki diğer her şeyle sürekli etkileşim halinde olduğunu size kanıtlıyor. Bu işlem durursa varlığınız sona erecektir. Yani Yoga, varoluşun birliğini deneyimleyerek bilmek demektir.

Modern bilim size tüm varoluşun tek bir enerjiden ibaret olduğunu kanıtlıyor. Dünya dinleri uzun zamandır Tanrı’nın her yerde olduğunu söylüyor. İster “Tanrı her yerdedir.” deyin, ister “Her şey tek bir enerjidir.” deyin, aynı gerçeklikten bahsediyoruz. Sadece bir bilim insanı bunu hiç deneyimlememiştir; o buna matematiksel çıkarımlar yoluyla ulaşmıştır; Dindar bir kişi bunu deneyimlememiştir; buna inanır, çünkü bir yerde yazılmıştır ya da birisi tarafından söylenmiştir.

Eğer çıkarımlara ya da inanç sistemlerine razı olmayacak kadar sert bir kaçıksanız o zaman bir Yogi olursunuz. Elinizin beş parmağını hissettiğiniz gibi varoluşun birliğini bildiğiniz zaman Yoga’dasınız diyoruz.

İnsan kutlamak istedikten sonra kutlayacak o kadar çok gün var ki aslında. Bu vesile ile 23 Haziran Dünya Yoga Günü’nü, varlığımızı, yazı birlikte kutlayalım istedim!

Özde Çolakoğlu ile Yaza Merhaba

Ne zaman: 23 Haziran Pazar Günü

Nerede: Burgazada ,Cennet Bahçesi

Kimler katılabilir: Öğrenmeye açık, meraklı herkes.

Program:

  • Saat 10:00 – 11 :15 : Yoga: Yaşamı Kutlama
  • 11: 30: Birlikte kahvaltı

Nasıl buluşacağız: Kadıköy ya da Kabataş İskelesi’nde birlikte buluşalım, Burgazada’ya gideceğiz!

Kayıt ve rezervasyon: 20 Mayıs’a kadar erken kayıt imkanı vardır! Bilgi için linkten bakabilirsiniz: https://www.goayoga.com.tr/yazamerhaba

[email protected] ya da Instagram hesabımdan mesaj atabilirsiniz.

Bir arada olup, kutlamak üzere, sevgiler…

İlginizi çekebilir: ‘Hindistan’ın Göz Yaşı’: Sri Lanka seyahatime dair

Özde Çolakoğlu Yoga Eğitmeni
Çalışma Ekonomisinden mezun oldu. Mezun olduktan sonra metin yazarlığı, editörlük, sosyal medya uzmanlığı gibi farklı alanlarda uzun yıllar çalıştı. 2009 yılında yoga ile tanışmasının ... Devam