‘Hindistan’ın Göz Yaşı’: Sri Lanka seyahatime dair

Bayramda ‘Hindistan’ın Göz Yaşı’na yani Sri Lanka’ya gittim! Size biraz oraları anlatmak istiyorum. 10 günlük seyahatimde tabii ki tüm adayı gezemedim ama gördüklerim, görebildiklerim, kalbime ve ruhuma çok iyi geldi.

Sri Lanka, Hindistan’ın 31 km güneyinde, Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada. Halen daha keşfedilmemiş güzelliklerle dolu yağmur ormanları ve palmiye ağaçlarının süslediği kumsalları sayesinde yurt dışından birçok ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Bu arada genel din Budizm, bu yüzden birçok Budist tapınak ve yollarda ya da mekanlarda Buddha heykellerini görmeniz mümkün. Tüm bunlarla beraber burada tek din Budizm değil. Müslüman ya da Hristiyanlarla da karşılaşmanız çok olası bir durum.

Sri Lanka deyince akla ne gelir?

Özellikle sessiz ve kendisine aşık eden doğa ve kumsalının yanında; Seylan Çayı.

Neler yapılabilir?

Okyanusu çok dalgalı olduğu için sörf ve dalış için muazzam seçenek. Bunun yanında yoga yapıp ve ayurvedik masaj alabileceğiniz çok fazla yer var.

Neler gördüm?

Sri Lanka, Asya ülkeleri ile kıyaslandığında küçük bir ada olabilir. Ancak ada neredeyse baştan başa bir doğa parkı. İçinde fillerin, leoparların ve pek çok yaban hayvanının barındığı milli parklara sahip. Hayatımda ilk kez Sigiriya’da safariye katıldım ve filleri doğal yaşamında gördüm.

Sri Lanka’ya giden herkesin ülkeden dönmeden önc gittiği ünlü Sigiriya Kayası’na tırmandım.

Sigiriya’da ufak bir tura katılıp, onların doğal hayatlarıyla yemeklerinin nasıl yapıldığını kendi ortamında görüp, tattım.

En büyük Budist tapınaklarından biri olan The Golden Temple’i ziyaret ettim.

Hikaduwa’nın muhteşem sahilinde gece sahil partilerine katıldım.

Ve en son neredeyse keşfedilmemiş sahili olan kalabalıktan uzak Matara Plajı’nda birkaç gün geçirdim ve turistik bir yer olan Mirissa Plajı’na gittim.

Alışveriş

Sri Lanka, her bütçeye hitap eden alışveriş fırsatlarıyla turistleri mutlu ediyor. Sri Lanka, aynı zamanda tekstil konusunda da bir hayli adından söz ettiriyor. Türk parasıyla kıyasladığınızda çok uyguna kıyafetler alabilirsiniz.

Yemekler nasıl?

Sri Lanka yemek kültürü ağırlıklı olarak vejetaryen. Bizde olan ve olmayan birçok sebzeye rastlayabilirsiniz. Yemeklerinde çok fazla baharat ve acı olduğunu söylemem lazım. Pilavı sabah, akşam her şeyde ve her şeyin içinde kullanıyorlar. Okyanus ülkesi olmasına rağmen balık çeşitliliği düşük. İç bölgelerde bolca göl olduğu için tatlı su balıkları var. Hindistan cevizi ülkede en fazla yetişen bitki. Yol kenarlarında satıcılara sürekli rastlamak mümkün.

Sri Lanka’da ulaşım

Sri Lanka’da çok farklı bir ulaşım aracı bulunuyor. Bu araçlar üç tekerlekli ve motorlu. Buraya gelenler genelde bunları kullanıyor. Adı ise ‘tuk tuk’.

Sri Lanka’ya vize için nasıl başvurulur?

Havalimanında vize alabilirsiniz. Bu işlem de oldukça kısa sürede sonuçlanıyor. 60 dolar gibi bir ödeme yapıp, form doldurup ülkeye girebiliyorsunuz.

Dikkat edilmesi gerekenler neler?

  • İngiltere’nin bir zamanlar sömürgesi olmuş her ülke gibi Sri Lanka’da da trafik soldan akıyor.
  • Şebeke suyunun kesinlikle içilmemesi lazım.
  • Tropikal iklimin hakim olduğu her ülke gibi Sri Lanka’da da sinek ve böcek ısırmaları sık yaşanıyor. Yanınızda sprey ve antialerjik krem bulundurarak bu sorundan bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz.
  • Sri Lanka’da bulunan dini mekanlara ayakkabıyla asla girilmiyor.
  • Hava alıştığınızdan çok sıcak.
  • Geleneksel yerlerde ellerle yemek yeniyor.

Uçuş kaç saat sürüyor?

Aktarmalı 9-10 saat sürüyor. Uyku yastığınızı yanınızda götürmeyi unutmayın!

Sonsöz

Arkadaşlar, dürüst olmak gerekirse senede bir kerede olsa hepimizin bu kaotik şehirden uzaklaşması gerektiğine inanıyorum ve bununla beraber ruhumun kesinlikle şehre ait olmadığına da artık neredeyse eminim.

Bakalım yol, neleri yaşanır kılacak…

İlginizi çekebilir: Kendi yolunu bulmak için yola çıkmaya hazır mısın: Temel Yoga ve Ayurveda Uzmanlık Programı

Özde Çolakoğlu Yoga Eğitmeni
Çalışma Ekonomisinden mezun oldu. Mezun olduktan sonra metin yazarlığı, editörlük, sosyal medya uzmanlığı gibi farklı alanlarda uzun yıllar çalıştı. 2009 yılında yoga ile tanışmasının ... Devam