Dünya çapında bir meydan okuma: Plastiksiz Temmuz

Sıfır atık ile tanıştınız, plastik kirliliğinin doğaya ve sağlığımıza neler yaptığını öğrendiniz ama henüz bir şeyleri değiştirmek için bir adım atamadınız mı? Temmuz ayı bunun için harika bir fırsat! Dünyanın her yerinden milyonlarca insan plastiksiz bir ay geçirebileceklerine dair iddiaya giriyorlar. Ben de bu meydan okumaya katılıp Temmuz ayının sonuna kadar hiç tek kullanımlık plastik almayacağıma ve kullanmayacağıma dair söz veriyorum. “Yapamazsın” ya da daha kötüsü “ben yapamam” mı diyorsunuz? İddiaya var mısınız?

Plastiksiz Temmuz nedir?

“Plastic-Free July” milyonlarca insanın plastik kirliliğinin çözümünün bir parçası olmasına yardım eden küresel bir harekettir. 2011 yılında Avustralya’da plastik kullanımı konusunda bir halk hareketi olarak başlamış, o yıldan beri de önce ülke çapında, sonrasında kıtaları da aşarak dünya çapında bir meydan okumaya dönüşmüş. 2013 yılından itibaren her temmuz ayında dünyanın her yerinden milyonlarca insan, plastik kirliliği için bir adım atmaya ve ay sonuna kadar pes etmemeye söz veriyorlar. Bu hiç plastik kullanmamak da olabilir, sadece plastik pipet kullanmamak da. Meydan okuma şekli tamamen size bağlı, önemli olan sıfır atık konusunda bir adım atarak bir ay boyunca çevreci bir alışkanlığı kalıcı hale getirmek. 

Dünya çapında bir meydan okuma

Bu iddiayı kendi başınıza da sürdürebilirsiniz, aile veya arkadaş grubunuzla da. Fakat tüm dünya ile sürdürseniz daha motive edici olmaz mı? Kendi gelişmenizi milyonlarca katılımcı ile birlikte takip edebilir, katılanların deneyimlerini okuyabilir ve kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken www.plasticfreejuly.org adresine girip, “take the challenge”a tıklayarak meydan okumayı kabul etmek. Bir hafta boyunca mı yapacaksınız, bir ay boyunca mı? Tamamen plastiksiz bir ay geçirmeyi mi istiyorsunuz, yoksa sadece tek kullanımlık plastikleri mi reddedeceksiniz? Formu doldurup kendi iddianızı oluşturun ve hem kendinize, hem de dünya çapında 120 milyon insana karşı meydan okuyun!

İddiayı nasıl kazanabiliriz?

Gaza gelip iddiaya girdik girmesine de plastiksiz bir ay geçirmeyi nasıl başaracağız? Bunun için her zaman kullanmaya alıştığımız, plastik atık oluşturan ürünleri daha çevreci ve sürdürülebilir alternatifleri ile değiştirmemiz gerekiyor. Karton bardak yerine termos, plastik pipet yerine akrilik/bambu/metal pipetler, poşet yerine katlanabilir bez çantalar edinerek plastiklere muhtaç kalmadan ve çevreyi kirletmeden günlük hayatımıza devam edebiliriz. Sıfır atık yaşama başlangıç için önerilerde bulunduğum önceki yazılarıma göz atın:

Sadece temmuzda mı?

Plastiksiz Temmuz, adı üzerinde, sadece temmuz ayı için yapılan bir etkinlik. Ancak bu etkinliğin amacı temmuz ayını plastiksiz geçirip yılın geri kalanını boş vermek değil, bu sadece ilk adımı atmak için iyi ve eğlenceli bir fırsat. Eğer bir ay boyunca poşet kullanmamayı başarabildiyseniz, sonraki aylarda da kullanmamaya devam edebilirsiniz. Eğer bir ayda kağıt bardak kullanmamaya alıştıysanız, bir sonraki ay da pet şişe kullanmamaya kendinizi alıştırabilirsiniz. Bir sonraki ay sakızı, bir sonraki ay şampuanı derken, bir bakmışsınız, evden hiç atık çıkmaz olmuş. İlk adımı attıktan sonra devamı gelir, siz yeter ki o ilk adımı atın.

Kaynakça
https://www.plasticfreejuly.org/
https://www.goingzerowaste.com/blog/plastic-free-july
https://www.yesilist.com/temmuzda-plastik-atik-uretmiyoruz-plastic-free-july/
https://sifiratik.co/2018/07/05/plastiksiz-temmuz-var-misin-yok-musun/

İlginizi çekebilir: Sıfır atık rehberi 2: İlk iş, tek kullanımlık plastiklerden kurtulmak

Çağla Lotinac Akman
Galatasaray ve UPS spor kulüplerinde 12 yılını verdiği voleybol kariyerine, bilim insanı olma isteğiyle son vermiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji Genetik ve Biyoteknoloji ... Devam