Plastiksiz Temmuz: Yeni bir yıl, yeni bir meydan okuma

2011 yılında fikir olarak ilk kez ortaya atılan ve 2013’ten beri de tüm dünyada kendine katılımcı bulan bir meydan okumadır Plastiksiz Temmuz. Amaç, bir ay boyunca kendinize koyduğunuz kişisel hedefe göre belirli plastik ürünleri tüketmeyerek açığa çıkan plastik çöp miktarını azaltmak. Sıfır atık ile yeni tanışan, nereden başlayacağını bilmeyen, başlamış olan ama sürekliliğini sağlayamayan ve bazı plastik ürünlerden vazgeçememiş olanlar için 31 günlük bir başarı şansı. Gezegenimiz için de kısa süre de olsa sırtındaki çöp yükünü azaltma fırsatı.

İlginizi çekebilir: Dünya çapında bir meydan okuma: Plastiksiz Temmuz

Ben bu yıl ne yapacağım?

Uplifers adına 3 yıldır bu meydan okumaya katılıyorum. Birinde bir ay boyunca tek kullanımlık plastikleri, birinde plastik ambalajlı şampuan ve saç kremlerini ve sonuncusunda da dünyaya plastikten daha çok zarar veren hayvansal ürünleri hayatımdan çıkarmıştım. Bu iddiaların hepsinden de alnımın akıyla çıktım, hatta bu süreçte edindiğim bazı alışkanlıkları hala uygulamaya devam ediyorum. Bu yıl farklı bir şey yapacağım çünkü bu konuda başım feci belada: Ambalajlı abur cuburlar.

Salgın hastalıklar, kötüye giden ekonomi, dört duvar arasında hapsolmak, okulların durumu, sosyal etkileşimin zayıflaması derken pek çoğumuz gibi ben de bunaldım ve utanarak söylüyorum, abur cubura fena sarıldım. Geri dönüşümü mümkün olmayan ince ve parlak plastik ambalajlar bir yana, rafine şekerin vücuduma verdiği zarar benim için büyük bir problem. Ben hala tek kullanımlık plastikleri kullanmıyorum, hala cam pipetimi ve termos bardağımı yanımda taşıyorum, hala benim için ulaşılabilir olduğu ölçüde vegan tercihler yapıyorum ama birkaç aydır tükettiğim abur cuburlar nedeniyle plastik atık oluşturuyor ve sağlık durumumu tehlikeye atıyorum. Bu ay kendimi bu illetten kurtarmam için harika bir fırsat.

Plastiksiz Temmuz hareketine katılan dünyadaki herkese, sizlere ve en çok da kendime söz veriyorum: 31 gün boyunca plastik ambalajlı, rafine şekerli ve Çin tuzu içeren hiçbir abur cuburu tüketmeyeceğim, satın almayacağım, ikram edileni reddedeceğim ve katiyen midemden içeri sokmayacağım!

Başaramayacağımı mı düşünüyorsunuz? İddiaya var mısınız?

Nasıl katılabilirim?

Plastiksiz Temmuz iddiasına katılmak için öncelikle hedefinizi belirlemelisiniz. Kullanmayı bırakamadığınız tek kullanımlık bir plastik de olabilir (Örn: Bir ay boyunca naylon poşet kullanmayacağım), henüz el atmadığınız geniş bir alanda plastiği elimine etmek de olabilir (Örn: Bu ay modada atıksız olup sentetik iplikler ve plastik içeren hiçbir giysi ve aksesuar almayacağım) ya da benim yaptığım gibi vazgeçmekte zorlandığınız ve plastik atık oluşturan bir tüketim alışkanlığını hedef alabilirsiniz.

Hedefinizi belirlediğinizde mücadeleye katılmaya hazırsınız. Tek yapmanız gereken, https://www.plasticfreejuly.org/ adresine girmek ve en üstte sağda yer alan Take The Challenge bağlantısına tıklamak. Bu bağlantıdaki formu doldurun ve gezegenimizi korurken tüm dünyaya meydan okuyun. Bu iddianızı paylaşarak sevdiklerinize ilham olabilir ve çevreci hareketin yayılmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Bilge üstat Barney Stinson’ın da dediği gibi: Challenge accepted!

İlginizi çekebilir: Plastiksiz Temmuz: Plastiksiz yaşamı deneyimlemeye başlamak için bir fırsat

Çağla Lotinac Akman
AgeSA'da birikim ve güvence danışmanı ve çevre aktivisti. Hafta içi 9-5 danışanlarına finansal danışmanlık vererek insanları daha varlıklı hale getirmek, hafta sonu da deniz ... Devam