Düğün makyajında yapılması ve yapılmaması gereken 10 detay

Düğün sezonu gelmişken herkesin ve en çok da gelinlerin aklında benzer soru işaretleri döner durur. Hayatlarındaki en önemli günlerden biri için gelinlikler çok önceden belirlense de makyajın nasıl olacağı genellikle kuaföre ya da makyaj artistinin stüdyosuna gidene kadar çok net değildir ve bu sebeple istenen görünüme ulaşmak çok da kolay olmaz. Hatta kimi zaman yapılan gelinleri yeterince memnun etmez ve ancak birkaç denemede hedefe ulaşılır.

Büyük gününüzde makyaj konusunda sorunlar yaşamak istemiyorsanız ne istediğinizi önceden belirlemeli ve belli birkaç adımı takip ederek makyajınızı öyle oluşturmalısınız. İşte düğününüzde güzelliğinizi tamamlayacak makyajınız için yapmanız ve yapmamanız gerekenler…

Düğün makyajında yapılması ve yapılmaması gereken 10 detay

Makyaj sanatçısı için araştırma yapın

Günün tamamının sizin için güzel geçmesini istiyorsanız öncesinde makyajınızı yapacak kişiyi titizlikle araştırmalısınız. Profesyonel makyaj sanatçısı Jo Levy de iyi bir gelin makyajının en temel taşının bu olduğunu belirtiyor ve seçim için araştırma yapılmasını da sözlerine ekliyor.

Gerçekçi olmayan beklentilere girmeyin

Kontür uygulanmış bir cilt ve ‘smoky’ göz makyajı favori Instagram fenomeninizde çok şık duruyor olabilir ama bu düğün günü için iyi bir seçim olmayacaktır. Onun yerine çok daha sade görünen makyajı tercih etmelisiniz.

Düğün makyajında yapılması ve yapılmaması gereken 10 detay

Büyük günden önce makyaj örneklerini derleyin

Profesyonel makyaj sanatçısı Kate Stromberg, “Makyaj seansınızdan önce muhakkak örnek makyajlardan oluşan bir derleme hazırlayın” diyerek bunun size ve makyaj artistinize son derece yardımcı olacağını belirtiyor. Pinterest gibi sitelerden edineceğiniz fikirler sizin için güzel bir yol gösterici olur ve tam olarak ne istediğinizi anlatmanız daha kolay olur.

Esnek davranın

Stromberg “Kendiniz için en iyi görünüme dair bir fikriniz vardır ama bırakın profesyoneller işini yapsın ve sizi düşündüğünüzden daha iyisine yönlendirsin” diyerek gelinlerin makyaj sanatçılarına güvenmeleri gerektiğini söylüyor.

Konuşmaktan korkmayın

Kendinizi her ne kadar profesyonel makyaj sanatçılarına emanet etseniz de bu sizin için en özel günlerden biri. Bu sebeple beğenmediğiniz bir detayı hemen orada dile getirin. Böylelikle bütün akşamı sevmediğiniz bir makyajla geçirmek zorunda kalmazsınız.

Düğünden önce cilt bakımına başlayın

Makyaj birçok kusuru kapamak konusunda usta olsa da sağlıklı ve çok daha canlı görünen bir cilt ve yüz için düğünden 3 ay önce cilt bakımına başlayın. Bunun için lüks salonlara gitmenize gerek yok. Evde hazırlayacağınız maskelerle de bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni ürün denemekten kaçının

Ünlülerin makyaj sanatçısı Mary Irwin “Düğünden 2 hafta önce ve sonrasında yeni bir ürün denemeyin” diye uyarıda bulunuyor. Bunun sebebi ise cildinizin alışık olmadığı bir ürünün son dakikada kötü bir sürpriz yapabilecek olması.

Düğün gününüzden önce rahatlayın

Stres ciltte yaşanan birçok sorunun temel nedenlerinden biridir. Bu yüzden her ne kadar zor olsa da düğünden bir gün önce dinlenmeye çalışın ve rahatlayın.

Düğün makyajında yapılması ve yapılmaması gereken 10 detay

Yanınızda birkaç kozmetik ürünü barındırın

Son derece yoğun ve hareketli geçen düğünde geceyi bitirirken ilk anda olduğu kadar hoş gözükmek istiyorsanız arada makyajınızı tazelemeyi ihmal etmeyin. Tabii bunu küçük dokunuşlarla yapın. Mesela rujunuzu tazelemek için bir arkadaşınıza emanet edebilirsiniz.

Çok fazla makyaj yapmayın

Düğün makyajı sanatçısı Genie Sharni, gelinlerin çok yoğun makyajdan kaçınmaları gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Düğün tüm günü kapsayan bir şey, bu yüzden makyajınız hafif olsun ki cildiniz rahat nefes alabilsin.

 

Kaynak:
totalbeauty.com
cosmopolitan.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!