Dönüşüm yolculuğunu birlikte yaşayalım: Bütüncül tedavinin getirdiği farkındalıklar

Hayatımızda bazı dönemler var ki, o dönem öncesindeki biz ile o dönem sonrasındaki biz arasında birçok fark bulunuyor. Bu farklardan kastettiğim fiziksel değil de, daha çok bakış açısı, düşünce yapısı, hayatı görüş tarzımız aslında. Fiziksel farklar da bazen bunların sonucunda doğal olarak açığa çıkabiliyor. Ben bu dönemleri değişim değil de, dönüşüm olarak adlandırıyorum.

Değişim olduğunda genelde aynı şeyin bazı özellikler kazanarak benzerliğini koruması söz konusuyken, dönüşümde tamamen yeni, daha önce olmayan bir durum söz konusu. Doğadan bir örnek olarak tırtılın kelebeğe dönüşmesini düşünebiliriz. Tırtıl artık daha güzel, renkli bir tırtıl değildir; tamamen farklı bir canlıya dönüşmüştür.

Dönüşüm dönemlerinde genellikle zorlu bir süreçten geçiyoruz; yeri geliyor üzülüyor, “Niye benim başıma?” geldi diyoruz. Yeri geliyor dayanamayacağımızı sanıyoruz. Oysa ki bu süreçler bizi güçlendiren, daha üst versiyonumuza geçmemizdeki pürüzleri temizlememizi sağlayan zamanlar. O zorluğun içindeyken zihni susturup bunun kendimiz için iyi bir gelişme olacağını görmek ilk başlarda zor oluyor. Ama tünelin ucundaki yeni biz “Ha gayret başaracaksın” diye bizi yüreklendiriyor.

Benim için de tam olarak böyle oldu… Bu yazımda sizlere çok yeni yaşadığım dönüşüm sürecimden bahsedeceğim. Ve bundan sonraki haftalarda da dönüşüm yolculuğumda edindiğim farkındalıkları yazı dizisi olarak paylaşacağım. Bu yolculuğa çıkacağımızdan dolayı çok heyecanlıyım. Sizi de benimle birlikte bu yolculuğa davet ediyor ve dönüşüm dönemindeyseniz uygulamaya bekliyorum!

Uzun zamandır (son 10 yıldan bile fazla belki de) ellerimin üzerinde egzama bulunuyordu. Genelde kış mevsiminde havanın soğumasıyla beraber ellerim kurur ve egzama belirirdi. Geçmiş yıllarda, ellerimi düzenli olarak nemlendirdiğimde geçen bir sorundu. Üniversite ve iş hayatımda kış mevsimine ek olarak çok stresli olduğum dönemlerde de çıkıyorlardı. Çok zorunda kaldığım zaman elimi nemlendirmeye ek olarak egzama tedavisi için kullanılan ilaç/kremleri de kullanarak geçiriyordum.

Bu sene Mart ayında gelen pandemi süreciyle birlikte hepimizin yaşadığına benzer olarak ellerimi bol bol yıkamak, ellerimin nem dengesini bozdu ve egzama sorunu elimin üzerinde daha geniş bir alana yayılmaya başladı. Bir yandan sürekli evde zaman geçirmek ve sokağa çıkma yasakları beni strese sokmuşken; bir yandan da temastan kaçınma isteğiyle o dönemde doktora da gitmeyi erteledim. Fakat bildiğim yöntemler artık elimi iyileştiremiyordu. Egzama tedavisi için kullanılan kremleri kullansam da, bıraktığım anda eski problem tekrar beliriyordu. Böyle bir kısır döngüye girmiştim.

Egzamanın sadece deri problemi ya da genetik bir hastalık olmadığını biliyordum; yaşam koşullarım ve stres seviyemle bağlantılı olduğunu da anlayabiliyordum. Yıllardır gözlemlediğim tüm bu süreçler sonunda alternatif yollar aramaya başladım. Sonunda bütüncül (fonksiyonel) tıp tedavisi uygulamaya ve ilgili bir uzmanla görüşmeye karar verdim. Egzama için farklı tedavi yöntemleri mevcut. Ben hayata bakış açımla da uyuştuğuna inandığım bu tedavi yöntemini denemeyi çok istedim çünkü cilt problemimin multi faktöriyel bir sorun olduğuna inanıyordum ve bu tedavi yöntemini merak ediyordum. (Herkes uzman görüşü alarak kendi için uygun olan ve uygun olduğuna inandığı tedavi yöntemini seçebilir. Ben kendi deneyimim özelinde paylaşıyorum.)

Temmuz ayında başladığım ve şu anda üçüncü ayını tamamladığım bu süreçte, fiziksel olarak kendini egzama şeklinde gösteren sorun ile birlikte kendimle ilgili o kadar fazla farkındalık yaşadım ki, bu süreç yazının başında bahsettiğim hayatımdaki nadir ve en önemli dönüşümlerimden birisi oldu. Birçok konuya bakış açım değişti, bende strese neden olan konuları net bir şekilde görüp şifalandırmaya başladım, hayatıma farklı rutinler girdi, hobilerime tekrardan zaman ayırmaya başladım, sağlığın her şeyden önemli olduğunu sözümde olsa da, özümde de yaşamaya başladım ve bunlara benzer daha birçok konu…

Bütüncül tedavinin sadece başlangıç noktası olduğu bu süreçte neler yaşadım, estetik ve duygusal olarak zorluk yaşadığım dönemlerde kendi motivasyonumu nasıl sağladım ve dönüşümüm nasıl gerçekleşti? Önümüzdeki haftalarda bu deneyimim esnasında edindiğim farkındalıkları sizlerle paylaşacağım için çok heyecanlıyım!

İster egzama, ister başka problem yaşıyor ya da gayet sağlıklı olun, bu süreçte yaşadığım farkındalıkların sizlerin hayatına da ışık tutması ve farkındalık kapıları açması dileğimle. Hayatımızdaki dönüşümlerle ilgili sorunuz, yorumunuz olursa bana [email protected] adresimden veya @sibelsibel Instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere…

İlginizi çekebilir: Aynalık yapmak ne demektir: Başınıza gelenler, neden başınıza geliyor?

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam