Doğum kontrol hapları partner seçiminizi mi etkiliyor?

doğum kontrol hapı
Doğum kontrol hapları Partneri Etkiler mi?

Doğum kontrol hapları, kadınların doğum kontrolü için en sık kullandıkları yöntemlerin başında geliyor. Hormon yapısında ciddi değişikliklere yok açan bu ilaçların fiziksel ve duygusal açıdan kadınlarda bazı değişiklikler yarattığı artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek.

Uplifers olarak; geçtiğimiz aylarda, doğum kontrol hapı kullanımının kadınların partner seçimini etkilediğine dair bir araştırma yayınlayan Little, Buris, Petrie, Jones & Roberts’ın makalesini sizler için derledik.

Doğum kontrol haplarının kadınların fiziksel görünümü ve çekiciliğiyle olan ilişkisini araştıran makalelere sıklıkla rastlanmakla birlikte, bu kimyasalların kadınların partner seçimini nasıl etkilediği hakkında çok az araştırma bulunuyor.

Biriyle ilişkiye başlamadan önce karşımızdaki kişide, bize ne kadar çekici geldiği de dâhil olmak üzere, birçok farklı özellik aradığımız gibi; biriyle olan ilişkimizi bitirirken de kişilere ait birçok faktörü gözden geçirmek isteriz.

Bu noktadan hareketle yola çıkan İskoçyalı araştırmacılar, doğum kontrol hapının yan etkisi olarak ortaya çıkan hormonsal değişiklikleri, çeşitli deney düzenekleriyle inceleme altına aldılar.

Aynı yüzün feminen(sol) ve maskülen(sağ) görünümleri
Aynı yüzün feminen(sol) ve maskülen(sağ) görünümleri

İlk aşamada genç ve heteroseksüel eğilimleri olan kadınlara, bilgisayar ortamında sunulan yüzler üzerinde değişiklik yapabilecekleri bir program sunuldu. Deneye katılan kadınlardan ekrandaki erkek yüzleri üzerinde elmacık kemikleri, alın yüksekliği, yüz genişliği gibi çeşitli bölgelerle oynayarak, bu yüzleri hem uzun süreli, hem kısa süreli ilişkilerinde tercih edebilecekleri bir erkek yüzü haline getirmeleri istendi.

Araştırmanın başında, katılımcıların hiçbiri doğum kontrol hapı kullanmıyordu. Yapılan ilk deneyden sonra ise katılımcılar 3 ay boyunca düzenli olarak doğum kontrol hapı kullandılar. 3 aylık doğum kontrol hapı kullanımından sonra, katılımcılar tekrar aynı deneyime tabi tutuldu.

İkinci çalışmada gönüllülerden, ilişkileri olan erkeğin ne kadar erkeksi olduğunu vesikalık fotoğraflarına göre değerlendirmeleri istendi.

Araştırmanın sonucunda, düzenli doğum kontrol hapı kullanımından sonra, katılımcı kadınların çekici bulduğu erkek modelinin önemli ölçüde değiştiği ve ilk çalışmada oluşturdukları erkeklerden daha feminen yüz hatlarına sahip olan erkekleri partner olarak tercih ettikleri ortaya çıktı. Kadınların deney sırasında yaptıkları bu seçimler gerçek hayatlarına da yansıdı. Partnerleri deneye katılmış olan erkeklerin, deneyin başlangıç zamanındaki maskülen görünümlerinden uzaklaşarak daha feminen bir görünüme doğru değiştikleri görüldü.

Maskülen bir görünüme sahipseniz ve etrafınızdaki kadınları erkeksi görünümünüzle etkilemeyi düşünüyorsanız, kadınların bir çoğunun doğum kontrol hapı kullandığını dikkate alarak, tarzınızı tekrar gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!