Food Fashionista’dan diyet menü alternatifleri

Diyette olanlar veya formuna dikkat edenler, bugün sizler için burdayım.

Kitchenette ve Dr. Yasemin Bradley işbirliğiyle: “Fit for you”

İstanbul’da yaşayıp Kitchenette’i bilmeyeniniz var mıdır? Tahminimce yoktur. Peki içindeki ‘Fit For you’ menüsünden haberi olan var mı? Benim çevremde bilen yoktu inanın. Belki bir kısmınız biliyordur, o zaman da sorum; bu menünün “Dr. Yasemin Bradley” tarafından hazırlandığını fark etmiş miydiniz?

Diyet Menüsü ve Yasemin Bradley Röportajı
Diyet Menüsü ve Yasemin Bradley Röportajı

Dr.Yasemin Bradley, beslenme ve diyet uzmanlığı konusunda oldukça önemli ve değerli bir doktor. Dolayısıyla Kitchenette çok güzel bir iş yapmış ve Yasemin Hanım rehberliğinde bu menüyü oluşturmuş. Genelde menülerde ‘diyet’ kısmını gördüğümde hep bir sorgulama alır beni, açıkçası çok güven de uyandırmaz. Ya lezzetinden ya da belirtilen kalori miktarının doğru olup olmadığından şüphe duyarım hep. Ama burada Yasemin Hanım’ın ismini görmek, daha önce kitaplarını okumuş  ve oradaki tariflerden bir kaçını denemiş olmam, yemeklerin lezzeti açısından şüphe duymadan sipariş vermemi sağladı. Tercihim ‘Izgara dana bonfile’ oldu. Yanında ıspanaklı püre,  salata ve domates salsa ile servis ediliyor. Fotoğraf paylaşamıyorum çünkü hem çok acıkmıştım, hem de tadını merak ediyordum, dolayısıyla yemeğe dalıp fotoğraf çekmeyi unuttum.

Diyet menüsü olduğu için,  tabi ki ızgara dana bonfile de bildiğiniz boyutta değildi maalesef ama tadı güzeldi. Ispanaklı püreye ise bayıldım. Domates salsa ise hem güzel değildi -ben genel olarak da salsa sosu sevmem, domatesler beklediği için taze domates yiyor gibi hissedemiyorsunuz-, hem de olmasa da olurdu. Onun yerine salatayı biraz daha bol tutabilirlerdi.

‘Fit for you’ menüsü oldukça geniş bu arada; makarna (tabi ki kepekli), tahıllı pizza ve hatta brownie bile var! Diyette olmasanız bile, fazla şeker almamak için en azından tatlınızı buradan seçebilirsiniz.

Afiyet  şeker olsun!

 

Bu arada, “Fit for you” menüsünü denedikten sonra, sizler için bir de Dr. Yasemin Bradley ile küçük bir röportaj yaptım.

Diyet Menüsü ve Yasemin Bradley Röportajı
Diyet Menüsü ve Yasemin Bradley Röportajı

1. Bu  iş birliği nasıl oldu?

Kitchenette, geçen sene bu şekilde kaliteli ve profesyonel bir menü hazırlamak isteyerek, bana başvurdu ve ben de zevkle kabul ettim.

2. Menüyü hazırlarken nelere dikkat ettiniz?

Menü’deki tüm tarifler benim özel tariflerim. Menüyü hazırlarken, kalori, lezzet ve Türk damak tadına uygunluğunu göz önünde bulundurduk. Bu tariflerin hepsi için Bebek Kitchenette şefleri ile beraber mutfağa girdik, diğer bir deyimle mutfağa kapandık.Her bir değişiklik kalori miktarını da değiştireceği için, oldukça dikkatli ve özenli bir çalışma süresi geçirdik. Ve sonunda, bütün menüyü  tek tek Türk damak tadına uygun olacak şekilde düzenledik.

Mevsim geçişlerini düşünerek, kış ve yaz menüsü olarak iki farklı menü hazırladık.

3. Şu an neler yapıyorsunuz?

TRT1’de Dr. Yasemin Bradley ile Reçetesiz Hayat programını hazırlıyorum. Programın konsepti, Anadolu’yu gezip, orada uzun yıllar yaşayan insanların yaşam tarzı, sağlık, ve beslenme sırlarını öğrenerek, her programın sonunda yöreye özel malzemeler kullanarak bir tarif vermeme dayanıyor.

4. Favori yemek yerleriniz nereler?

İstanbul’da; Nişantaşı Kantin ve Ortaköy Banyan, yurt dışında da en son Pekin’de Green Tea Restoran’ı inanılmaz beğendim.

Merve Hatipoğlu
Ekonomi okuyup bundan hiç de keyif almadığımı anladığım anda,rotayı sevdiğimi düşüneceğim ‘markalar’ dünyasına çevirip Ingiletere’de yüksek lisansımı tamamlayıp, bu dünyaya adım attım. Şans o ... Devam