Dingin bir yaşam için: Hayatınızın her alanında minimalizme giriş

Merhabalar,

Sizinle hangi yazıda karşılaşıp tanışacağımızı, birbirimizin hayatına dokunup paralel evrenlerdeki bize (olduğunu varsayıyorum) bambaşka boyutlar açacağımızı uzun uzun düşündüm. Bu yazıyı Mark Eliyahu’nun Journey’i eşliğinde okuyun isterim.

Mark Eliyahu – Endless

Hayatımı hep “dinginlik” kavramı üzerine kurmak istedim. Ama emin olun asla öyle biri değilim. Hatta hayatta karşılaşabileceğiniz en “hemen olsuncu” insan bile olabilirim.

Bir müzik aletini çalmayı hemen öğrenmek, bir kitabı hemen okuyup bitirmek gibi minimalizmle ilk tanıştığımda da “Evet! hemen minimalist olmalıyım” dedim ve evdeki sayamayacağım kadar çok eşyayı elden çıkardım.

Bununla ilgili herhangi bir pişmanlık duyduğumu hatırlamıyorum. Hatta o zamanlar o kadar çok rahatlamıştım ki artık evde kurtulacağım başka bir şey kalmayınca eşime sık sık minimalizmden bahsedip onun eşyalarına sarmıştım. Popüler olan şeyler bende ondan kaçıp kurtulma isteği yaratır ama sadeleşme fikri yıllardır kurmaya çalıştığım o dingin yaşam için bir fırsat olmuştu. Eğer minimalizmle henüz tanışmadıysanız diğer yazımda size bununla ilgili harika ipuçları vereceğim. Ancak bu yazımda asıl amacım sizi bu fikre hazırlamak.

Doğduğumuz andan itibaren hep daha “iyi” olmak, daha uzun yaşamak, daha iyi görünmek ve daha pek çok şey için dünyayı hırpaladık. Daha sağlıklı olmak, daha iyi görünmek, daha başarılı olmak, daha çok para kazanmak, daha iyi bir evde oturup daha hızlı giden bir arabaya sahip olmak, hatta diğerlerinden daha çok para verdiğimiz için daha organik olduğuna kendimizi inandırdığımız o elmayı yiyebilmek için dünyayla birlikte kendimizi de hırpaladık. Bu yolculukta dünyayı kucaklayarak sakin ve sade bir yaşam ile sağlıklı bir beden ve zihin için size eşlik edeceğim.

Bir yazıda, zen rahipleri için en zor şeyin kısa bir süre de olsa hiçbir şey düşünmeden kalabilmek olduğunu okumuştum. İşte her anlamda sadeleşmek fikrimin asıl kaynağı bu oldu. Yani sizinle bu süreçte yalnızca evlerimizi sadeleştirmekle kalmayacağız. Ruhumuzu ve bedenimizi de sadeleştireceğiz.

Daha çoktan sıyrılıp daha azın kıymetini bilmek üzerine yaşamlarımızı kurduğumuzda, kaybedeceğimiz şeylerin azalmasıyla huzursuzluğumuzun zamanla kaybolduğunu, elimizdekilere daha fazla zaman ayırdığımızda kendimizi daha çok tatmin ettiğimizi hep birlikte deneyimleyeceğiz.

Bir sonraki yazıma kadar ruhunuza, bedeninize ve dünyaya iyi bakın. Sağlıcakla kalın.

İlginizi çekebilir: Hayatın her alanında minimalizm: Sadeleşmek için düzenlemeniz ve temizlemeniz gereken ilk 15 şey

Yağmur Aşık Mola
Yağmur Aşık Mola, 1993 yılında Aydın’da doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli ajans ve gazetelerde muhabirlik yaptı. Halen bir kamu kurumunda ... Devam