Depresyondayken sağlıklı bir ilişki yaşamanın yolları

Modunuzdan dolayı ilişkinizde bir şeyler kötüye mi gidiyor? Depresyondayken ilişki yaşamanın zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Büyük ihtimalle cevabınız evet olacaktır. Çünkü içerisinde bulunduğunuz depresyonla birlikte bir ilişkiyi aynı anda sürdürmek çoğu zaman son derece zorludur. Hali hazırda sevgi dolu bir ilişkiniz varsa ve siz kendinizi depresyonla mücadele ederken bulduysanız ikisi arasındaki dengeyi tutturmak son derece zorlu bir hal alır.

Her ne kadar zorlu bir durumla baş başa olsanız da öncelikle depresyonda olmanızın ilişkinizi mahvedeceği düşüncesinden sıyrılmanız gerekir. Çünkü ikisi bir arada yürütülebilir ve ilişkiniz, depresyonu aşmanız konusunda size yardımcı dahi olabilir. Bunun için izlemeniz gereken belli adımlar var.

Depresyonda olduğunuzun farkına vardıysanız bunu partnerinize de anlatın

Depresyondayken sağlıklı bir ilişki yaşamanın yolları

Depresyonla yaşayanlar genellikle bunu aşamayacak duruma geldiğinde dile getirirler. Sadece bir gün önce yapılması kolay olan basit görevler zorlaşır. Uyumak güç hale gelir, huysuz bir ruh hali bedeni sarar… Depresyon herkese farklı şekilde etki eder ancak genellikle onu ne zaman deneyimlediğimizi biliriz. Bunu fark ettiğiniz anda tüm durumu partnerinize açıklamak son derece önemlidir. Çünkü belki de o an değişen modunuzu anlamamıştır ya da bunun kısa süreli bir durum olduğunu düşünmüştür. Sizin ona rehberlik edip tam olarak ne yaşadığınızı anlatmanız gerekir. Yani depresyonu hissettiğiniz an partnerinize karşı öncelikle net olmanız gerekir.

Depresyonun nasıl hissettirdiğini partnerinize anlatın

Bazen en anlayışlı partnerler dahi depresyonda neler yaşadığınızı anlamayabilir. O yüzden ne yaşadığınızı detaylı bir şekilde partnerinize anlatmanız gerekir. “Buna sen sebep olmadın” ve “Bunu düzeltemezsin” gibi bilgilerle öncelikle bunun onunla ilgili değil kendinizle ilgili bir durum olduğunu anlattın. Sonrasında da aşama aşama depresyonun ne olduğuna, size kendinizi nasıl hissettirdiğini anlatın. Tüm bunları yaparken açık sözlü olun ve yaşadıklarınız hakkında yalan söylemeyin.

Depresyon nüksettiğinde ne yapacağınıza dair plan yapın

Depresyonun kişilerde yarattığı hisler son derece değişkenlik gösterir ve herkesin daha iyi bir moda sahip olmak için uyguladığı yöntemleri vardır. Kimi saatlerce sokakta gezer, kimi uyur, kimi sürekli yemek yer… Ona tüm bunları anlatın ve eğer siz de istiyorsanız onun yardımını almaktan çekinmeyin. Belki de sokaklarda birlikte gezmek sizin için daha iyi olacaktır.

Depresyondayken sağlıklı bir ilişki yaşamanın yolları

Partnerinize acı çektirmeyin

Partnerinize her şeyi anlatıp planınızı yaptınız. Harika! Ama bazen her şey planlandığı gibi gitmez ve size iyi geldiğini düşündüğünüz şeyler kimi zaman işe yaramaz. Bu esnada partnerinizi de engellerseniz bu durum ilişkinizde sorunların yaşanmasına sebep olur. Eğer evde saatlerce uyumak istiyorsanız partnerinize de ayrı bir zaman tanıyın. Partneriniz o an dışarı çıkıp sosyalleşmek istiyorsa onu destekleyin.

Partnerinizin yardımını kabul edin

Bir insan için sevdiği kişinin depresyonda olduğunu görmek ve onun acı çektiğini bilmek son derece zor bir deneyimdir. Sizin için üzülen ve her şeyi yapmaya hazır olan partnerinizi böyle durumlarda geri çevirmeyin. Birlikte meditasyon ya da yoga yapabilir ya da terapiye ihtiyacınız varsa bunun için de birbirinizden yardım isteyebilirsiniz. Her durumda bir çift olarak davranmak depresyonda olsanız dahi ilişkinize büyük zararların gelmesini engeller.

 

Kaynak:
PsychCentral
Heads Up Guys

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!