Depresyon tedavisinde yeni yaklaşımlar: Lob enerji aktarımlı depresyon terapisi

Depresyon uyku düzenini, yaşam enerjisini, insan ilişkilerini ve bireyin mutluluğunu olumsuz yönde etkileyen bir ruhsal bozukluk. Özellikle insan ilişkilerinde büyük problemler yaratan ve hem kişinin kendisine hem de çevresine fiziksel ve ruhsal olarak zarar veren depresyon; ilaç tedavisi, konuşma terapisi ve çift terapisi gibi yöntemlerle tedavi edilebiliyor.

depresyon tedavisi

Tüm terapi yöntemlerine ek olarak, Susan Heitler ve Dale Petterson enerji terapisi tekniklerinin de depresyon tedavi yöntemleri repertuarına eklenebileceğini öne sürüyorlar. Heitler ve Dale’nin yeni depresyon tedavisi stratejisi, enerjinin beynin sağ prefrontal lobundan sol prefrontal loba aktarılması mantığına dayanıyor.

Her ne kadar adı karmaşık ve anlaşılamaz görünse de, lob enerji aktarımlı depresyon tedavisi yönteminin mantığı aslında oldukça basit. Ancak, bir terapistin bu tedaviyi uygulayabilmesi için kas testi olarak da bilinen kas kinezyolojisini nasıl kullanacağını çok iyi bilmesi gerekiyor. Bunu bilmesi, bilinçaltından evet ya da hayır cevabını alabilmesi açısından önemli.

Lob enerji aktarımlı depresyon tedavisi metoduyla ilgili sonuçlar

Bu tekniğin iyileştirme potansiyelinin araştırıldığı, ağır depresyon geçiren insanlar üzerinde yapılan çalışmalardan şu ana kadar elde edilen sonuçlar gözlem düzeyinde ve henüz bilimsel olarak geçerli bir sonuç elde edilmiş değil. Ancak elde edilen sonuçlar, tedavi prosedürü uygulandıktan sonra çoğu hastanın bir iki saat içinde, ya da en fazla bir iki gün içinde çok daha pozitif ve mutlu hissettiğini gösteriyor.

Tedavi sonucunda katılımcıların çoğu hafiflediğini, daha pozitif ve rahatlamış hissettiğini belirtiyor.

Araştırmacılar genellikle prosedürü öncelikle birkaç hafta haftalık olarak, ardında da iyileşmeyi pekiştirmek adına ihtiyaç duyulduğu sıklıkta tekrarlamanın faydalı olduğunu düşünüyor. Beyin, enerjiyi sağdan çok sol tarafında tutmayı yavaş yavaş öğrendikten sonra tedavinin pozitif etkileri görülmeye başlıyor ve reaksiyon zincirleme olarak devam ettiğinde kalıcılık sağlanıyor.

Lob enerji aktarımlı depresyon tedavisi metodu önceki tedavi seçeneklerinin yerine kullanılabilir mi?

Eğer bu yeni depresyon tedavisi yöntemi görüldüğü düşünülen sonuçlara gerçekten ulaşıyorsa, bu tip bir terapi girişimi ilaç tedavilerinin yerine geçebilir.

Bunun yanı sıra, bu tedavi de ilaç tedavisi gibi bireysel ya da çift psikoterapisi gibi konuşma terapileriyle desteklendiğinde en etkili sonuçlara ulaşılabilir.

Depresyona meyilli insanların depresyondan uzak kalmalarını sağlayacak şeyi öğrenmeleri için her şeyden önce mutlaka bir terapistle çalışmaları gerekiyor. Mesela, evliliklerindeki ya da diğer ikili ilişkilerindeki etkileşimlerinin dominant-itaatkar olmasından dolayı depresyonda olan insanların kesintisiz bir şekilde etkileşime girmeyi ve karşılıklı konuşmanın getireceği olumlu sonuçları öğrenmeleri gerekiyor.

Prefrontal lob enerji aktarımı yöntemi, bilinen konuşma terapisi tedavisinin yerine geçmek amacı taşımasa da, bilinen depresyon terapisi tedavilerinin etkisini arttırabilir ve hızlandırabilir.

 

Kaynak: Psychology Today

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!