Depresyon, beyin tümörünün habercisi olabilir

Yakın zamanda yayımlanan bir vaka çalışmasında, depresyon belirtileri gösteren bir hastanın beyninde tümör olduğu anlaşıldı.

54 yaşındaki Fransız hasta,6 ay boyunca karar vermede güçlük yaşama, ilgisizlik, uyku bozuklukları, intihar düşüncesi, dikkat ve odaklanma sorunu gibi bir dizi depresyon belirtisi gösterdi.

Hastanın aile geçmişinde herhangi bir ruhsal hastalık bulunmuyordu, ancak son dönemlerde bazı stresli olaylar yaşamıştı. Antidepresan kullanımından herhangi bir yarar göremeyen hastanın beynine uygulanan CT ve MR taramaları sonucunda, sinir sisteminde irili ufaklı tümörlere ve sol ön lobunda dev bir timöre rastlanıldı. Öte yandan bu tümörlerin kansere yol açmayan, ancak kafa tasının incelmesine neden olan bir tür olduğu belirtildi.

İlginizi çekebilir: Depresyonla ilişkisi olan 3 yiyecek

beyin tümörü
Psikiyatrik hastalık belirtileri gösteren kişilerde beyin tümörü taramasının da yapılması gerekmektedir.

Uzmanlar beynin sol ön lobunun tümör taşıyan hastalarda depresyonun gelişmesinde önemli bir rolü olduğunu ifade ediyorlar. Nitekim habere konu olan 54 yaşındaki hastanın da, cerrahi müdahalenin ardından depresyon belirtilerinin ortadan kaybolduğu gözlemlendi. Ayrıca depresyonun yanı sıra cinnet, halüsinasyon, kaygı bozuklukları ve anoreksiya nervosa da herhangi bir nörolojik belirti göstermeseler dahi beyin tümörüne işaret ediyor olabilirler.

Bu yılın Mayıs ayında yayımlanan bir çalışmada, beyninde tümör bulunan hastalardaki önemli psikiyatrik belirtilerin ne boyutlarda olduğu araştırıldı. Elde edilen sonuçlara göre hastalar bu belirtilerden yüzde 35’e varan bir oranda etkileniyordu.

Hindistan’ın Haydarabad şehrindeki bir enstitüde yürütülen çalışmada 2006 ve 2009 yılları arasında hastaneye gelen 15 ile 65 yaş arası 57 hasta incelendi. Psikiyatrik belirtiler gösteren hastaların cerrahi müdahalenin ardından yüzde 45’inin tamamen, yüzde 40’ınınsa kısmen iyileştiği gözlemlendi. Yüzde 15’lik bir oransa hiçbir gelişme göstermedi. Ayrıca daha büyük tümörlere sahip olan hastalarda daha ağır depresif belirtilere rastlandı.

Sonuç olarak uzmanlar depresyon gibi psikiyatrik belirtilerin beyin tümörüne işaret edebileceği konusunda hemfikirler. Özellikle tedaviye yanıt vermeyen psikiyatrik rahatsızlıklarda veya nörolojik semptomların da gözlemlendiği vakalarda beyin taramasının da gerçekleştirilmesi hayli önem taşıyor.  

İlginizi çekebilir: Depresyon kalp sağlığınızı nasıl etkiliyor?

Kaynak:

psychcentral.com

telegraph.co.uk

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!