Dekorasyonda ilk izlenim: Değişime giriş holünden başlayın

Şehir evlerinde minimalize edilen metrekareler yüzünden misafirlerimizi gösterişli giriş holleri ile karşılamak artık neredeyse uzak bir hayal oldu. Ancak küçük bile olsa giriş alanlarını fonksiyonel çözümler ve estetik dokunuşlar ile büyülü bir atmosfere dönüştürmek mümkün. Unutmamak gerekir ki, davet ettiğimiz bir misafirin ilk gördüğü ve son hatırlayacağı yer giriş holüdür. O zaman hadi onu biraz güzelleştirelim.

Mobilya

Dönüşümün ilk ve en önemli parçası için biraz fazla mesai harcamak gerekebilir. Yaratmak isteyeceğinizi ambiyansa en keskin tadı verecek olan giriş konsolu aynı zamanda eve ilk girdiğimizde elimizdeki anahtarları veya faturaları hızlıca bırakabileceğiniz fonksiyonel de bir parça olmalı. İnce ve narin metal bacaklı olanları ile  modern ve trend bir görünüm elde edilebileceği gibi klasik tarz severlerdenseniz Neo-klasik görünümlü daha geleneksel dresuar modellerini de tercih edebilirsiniz.

Oturma elemanı

Modern görünümlü minimal konsolunuza en uygun oturma elemanı olarak İskandinav tarzda ahşap bir alçak tabure tercih edebileceğiniz gibi, klasik tarzda olan dresuar tercihlerinizi yumuşak ve kadife bir puf ile tamamlamanız mümkün. Oldukça sık tercih edilen banklar ise konsol kullanılmayan giriş hollerinin vazgeçilmezi…Bankın üzerini depolama veya aksesuarlarınız için kullanabileceğiniz gibi altına veya yine üzerine en güzel ayakkabılarınızı koymanız oldukça hoş bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. 

Ayna

Giriş hollerinin vazgeçilmez parçalarından bir tanesi de aynalar. Her ne kadar Feng Shui felsefesi giriş kapısının tam karşısına  yerleştirilen aynanın eve giren güzel enerjiyi geri ittiğini kabul ediyor olsa da, aynanın pozisyonunu doğru ayarladığınızda giriş holüne ayna yerleştirmekte enerjisel anlamda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır ve aksine evden çıkmadan önce son rötuşlarınızda hayat kurtaracaktır.

Askı

Palto, şapka ve şemsiyenizi ya da çok sevdiğiniz fotoğraf makinanızı asmak belki de sergilemek için sonsuz çeşitli duvar askı alternatifleri ile giriş holü kombinlemenize renk katabilirsiniz. Bu konu ile ilgili internette de bulabileceğiniz “do it yourself” yani “kendin yap” videoları oldukça ilham verici. 

Biraz motivasyon

Sabah evden çıkmadan hemen önce ihtiyacınız olan motivasyonu giriş duvarınızdan alabilir ya da evinizi ne kadar sevdiğinizi daha kapıdan girer girmez duvarınıza bakarak hatırlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey kendinize uygun motivasyon cümlelerini internette bulup giriş holünüzün ebatlarına uygun bir baskı ile çerçevelemek olacaktır. 

Aydınlatma

Aydınlatma evin her odasında olduğu gibi giriş holünde de önemli bir rol üstleniyor. Sıcak bir karşılama için konsol üzerine minik bir masaüstü aydınlatma, duvara asabileceğiniz bir aplik, tavandan inen bir sarkıt ya da ayaklı bir lambader… Tercihiniz hangisinden yana olursa olsun mutlaka tasarruflu ampülleri tercih etmeyi ihmal etmeyin. 

Halı

Yere serilen yumuşacık bir halı, kapıdan içeriye adım atar atmaz “evde hissetmek” için vazgeçilmez bir parça sayılabilir. Daha otantik dokuda bir kilim kullanmak da giriş holünüze trend ve sıcak bir dokunuş katacaktır. 

Bitki

Kuru veya canlı çiçeklerden ya da son zamanların vazgeçilmezi kaktüs ailesinden bu konuda yardım alabilirsiniz. 

 

İlginizi çekebilir: Bölücü sistemlerle evlerde iç içe geçmiş alanları ayrıştırma zamanı!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam