Bölücü sistemlerle evlerde iç içe geçmiş alanları ayrıştırma zamanı!

Modern zamanda artık evler küçük, fonksiyonlar iç içe geçmiş durumda. Salonun içinde açık mutfak, yatak odasının bir köşesinde banyo görmeye artık hepimiz yeterince aşina olmaya başladık. Bu tip küçük metrekarelerde en çok ihtiyaç duyulan iç mimari müdahale de genellikle mekanların geçirgenliğinden vazgeçmeden fonksiyonları birbirinden ayrıştırmak oluyor. Kimi mekanların mahremiyet ihtiyacını karşılamak, kimisinin ise organizasyonunu daha elverişli hale getirmek adına bölücü duvarlar günü en iyi kurtaran çözümlerin başında yerini alıyor.

Geleneksel bir yöntem olarak karşımıza çıkan dolu duvar yüzeyler, daha ayakları yere basan ve sağlam bir “bölücü” etkisi yaratıyor olsa da, bunlara alternatif olarak yenilikçi çözümler daha geçirgen, modern ve fonksiyonel etkiler yaratmayı hedefliyor. Farklı tasarım ve malzemeler tercih ederek, evinizin aynı zamanda havasını da tazeleyebileceğiniz çeşitli separatör sistemlerinden size en uygun olanını seçip, salonunuza veya yatak odanıza uyarlayabilirsiniz. 

Cam separatörler
Geçirgenlik kelimesi işin içine girmişse eğer akıllara ilk gelen malzeme elbette cam oluyor.

Geçirgenlik kelimesi işin içine girmişse eğer akıllara ilk gelen malzeme elbette cam oluyor. Ancak cam yüzeylerin tek parça halinde kullanıldığı sıkıcı ve klasik çözümler yerine, taşıyıcı çerçevesini oyunun bir parçası haline getirmek daha eğlenceli bir çözüm olarak karşımıza çıkabiliyor.

Bir dolu bir boş
Separatörünüz aynı zamanda kütüphaneniz, sergileme rafınız hatta çiçekliğiniz olsa fena olmaz mı?

Separatörünüz aynı zamanda kütüphaneniz, sergileme rafınız hatta çiçekliğiniz olsa fena olmaz mı? Hem ışık geçen, hem fonksiyonel hem de şık bir çözüm olarak kendinizin de kişiselleştirebileceği bu separatör sistemlerini çok farklı formlarda ve sınırsız malzeme alternatifleriye uyarlamanız mümkün. Çeşitli markaların hazır ürünlerini tercih edebileceğiniz gibi, marangozunuzla fikir alışverişi yaparak alanınıza daha uygun özel üretim çözümlere de gidebilirsiniz.

Metalik dokunuşlar
Salonunuzda endüstriyel dokunuşlar yaparak hem modern hem de yenilikçi bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Salonunuzda endüstriyel bir dokunuş yaratmak isterseniz, mesh veya perfore metal paneller tercih etmek doğru bir seçenek olacaktır. Bu sayede daha hafif ve geçirgen sonuçlar elde edilebilir. 

Mobilyalar başrolde
Salonunuzda oturma ve yemek bölümlerini ayırmak için büyük kanepeniz veya alçak konsolunuz oldukça mükemmel bir bölücü olabilir

Mobilyaların kendisi çoğu zaman separatör rolüne bürünebiliyor. Salonunuzda oturma ve yemek bölümlerini ayırmak için büyük kanepeniz veya alçak konsolunuz oldukça mükemmel bir bölücü olabilir ve ayrıştırma işleminize hızlı  bir çözüm getirebilir. Yatak odalarında ise yatak başı kimi zaman giyinme odası hatta banyo bölümünü ayırmak için iç mimari bir çözüm olarak kullanılabiliyor. Fakat bu çözümler genellikle daha kapsamlı mimari müdaheleler ve tesisat çözümleri gerektirebiliyor.

Minimalist şömineler
Salonlarda modern etkiler yaratan son teknoloji minimalist şömineler işin içine girdiğinde elde edilen sonuçlar oldukça hayranlık uyandırıcı…

Genellikle büyük mertrekarelerde kalıcı müdahaleler gerektiren bir çözüm olarak karşımıza çıksa da, salonlarda modern etkiler yaratan son teknoloji minimalist şömineler işin içine girdiğinde elde edilen sonuçlar oldukça hayranlık uyandırıcı…

İlginizi çekebilir: Küçük mutfakları düzenlemek için yaratıcı ipuçları

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam