Değer görmediğiniz bir ilişkiyle zaman kaybettiğinizin 5 önemli göstergesi

Yetişkin bir insan olarak flörtlerinize ya da romantik ilişkilerinize ayırdığınız zamanın ne kadarını mutlu ve huzurlu geçirdiğinizi hiç düşündünüz mü? İlişki özünde bizi mutlu etmesi gereken, yanında kendimizi rahat ve huzurlu hissettiğimiz kişilerle birlikte, ortak konular üzerine konuşarak, birbirimizle fiziksel ve duygusal olarak yakınlık kurarak, ortak aktiviteler yaparak ve zor zamanlarımızda birbirimize destek olarak geçirmemiz gereken bir süreç. Ancak bazen farkında olmadan, alışkanlık haline getirdiğimiz ve bizi mutsuz etmesine rağmen tüm zamanımızı ayırdığımız, kendimizi içinde hapsolmuş hissettiğimiz ilişkileri takıntılı şekilde devam ettiriyoruz.

Sizi sevmeyen, size ilgi göstermeyen, birlikte zaman geçirmekten mutlu olmadığınız biriyle yaşadığınız ilişkiyi sürdürmeye çalışmak uzun vadede yaşamınızın her alanında mutsuz ve huzursuz olmanıza yol açacaktır. Size değer vermeyen biriyle geçirdiğiniz zamanı daha etkili ve kendinizi daha iyi hissedeceğiniz, kendinizi gerçekleştirmeniz için faydalı aktiviteler yapabileceğiniz şekilde değerlendirme seçeneğini gözden geçirmenin zamanı çoktan gelmiş olabilir. Üstelik doğru insanla birlikte olup olmadığınızı anlamanız için çok fazla enerji sarf etmenize de gerek yok.

Konuşmalarınız ve yazışmalarınız havada kalıyorsa…

Karşınızdaki kişiyle konuşurken zaman zaman duygusal açılımlar yapmak, ilişkinizin geleceğiyle ilgili konuşmak ya da günlük yaşantınızla ilgili paylaşımlar yapmak isteyebilirsiniz. Gün içinde yaşadığınız kötü bir deneyimi ya da mutlu anlarınızı ilk paylaşmak istediğiniz kişinin birlikte olduğunuz ve değer verdiğiniz kişi olması çok normal. Siz kendinizle ilgili önemli olduğunu düşündüğünüz bir konuyu konuşurken ya da mesajlaşırken karşı tarafın buna tepkisi ne oluyor? Sizi yeterince dikkatli dinliyor mu? Verdiği cevaplar kısa ve geçiştirmek için verilmiş cevaplar mı yoksa gerçekten sizinle ilgili konulara empati kurarak yaklaşabiliyor ve anlaşıldığınızı size hissettirebiliyor mu?

Sizinle anlık gelişen fiziksel temaslar kurmuyorsa…

Birlikte olduğunuz kişinin size neden, nasıl ve ne zaman dokunduğu size karşı ne hissettiği konusunda önemli ayrıntılar içerir. Eğer sizi gerçekten seviyorsa ve değer veriyorsa bilinçli olarak ya da bir karşılık beklediği için değil sadece içinden öyle geldiği için size dokunmaya, elinizi tutmaya ya da öpmeye çalışabilir. Önemli anlarınızda elinizi tutmuyorsa, omzunuza dokunarak gerginliğinizi azaltmaya çalışmıyorsa, duygusal anlarınızda sizi öpme girişiminde bulunmuyorsa bunun sebebi büyük bir olasılıkla size karşı bir şey hissetmiyor oluşudur. Birlikte olduğunuz kişinin sizinle fiziksel temas kurmuyor oluşu zamanla hislerinizin karşılıklı olmadığını anlamanıza ve duygusal olarak incinmenize neden olacaktır.

Size bakmıyor ve göz kontağı kurmaktan kaçınıyorsa…


Hisleriniz gerçekten karşılıklıysa onun size baktığı birkaç anı yakalamak, uyurken sizi izlediğini fark etmek ya da göz göze gelmeniz kaçınılmazdır. Birlikte zaman geçirirken gözleri sürekli çevreyi izliyorsa ve duygusal olarak yoğunlaştığınız anlarda bakışlarını sizden kaçırmaya çalışıyorsa hislerinizin karşılıklı olmadığını söyleyebiliriz. Çoğu insan, ilgi duyduğu ya da hoşuna giden biri yanında olduğunda ona bakmak ve onun mimiklerini, bedenindeki ayrıntıları, ellerini hareket ettirişini, nelere gülüp nelere sinirlendiğini anlayabilmek için sürekli o kişiyi izlemek ister. Karşınızdaki insanın ne hissettiğini sizinle konuşurken ya da siz onun yanındayken size ne kadar baktığıyla kolayca anlayabilirsiniz.

Sosyal medyada sizinle ilgili paylaşımlar yapmaktan ve etkileşime girmekten kaçınıyorsa…


Sosyal medyanın artık hayatımızın önemli bir parçasını oluşturduğunu ve günlük hayatımıza dair önemli ayrıntılar barındırdığını söyleyebiliriz. Gezdiğimiz yerlerden mutlu olduğumuz anlara, yediğimiz yemeklerden arkadaş buluşmalarına sosyal hayatımızın büyük bir çoğunluğu sosyal medya hesaplarımız üzerinden sosyal çevremizle paylaşılıyor. Arkadaşlarımızla çoğunlukla sosyal medya üzerinden etkileşime giriyor, mutlu anlarımızda birbirimizi yorumlarla tebrik ediyor, kötü anlarımızda birbirimize mesajlar göndererek destek olmaya çalışıyoruz. İlişkilerimiz de sosyal hayatımızın bir parçası olduğu için, birlikte olduğumuz kişiyle ilgili paylaşımlar yapmak ya da sosyal medya üzerinden etkileşimlerde bulunmak da sosyal bir ihtiyacımız. Bu nedenle birlikte olduğunuz kişinin sosyal medyayı sık kullandığı halde sizinle ilgili paylaşımlar yapmaktan kaçınması ya da sizinle sosyal medya üzerinden etkileşime geçmek istememesi ilişkinizin sandığınız kadar ciddi olmadığının sinyali olabilir.

Planlarına sizi dahil etmiyor ya da sizinle plan yapmıyorsa…


Biriyle ilişki yaşama ihtiyacının büyük çoğunluğu birlikte güzel zaman geçirebileceğiniz, hoşlandığınız aktiviteleri yaparken size eşlik edecek, birlikte seyahat edebileceğiniz ve kendinizi yanında rahat hissedebileceğiniz biriyle olma ihtiyacıdır. Karşınızdaki kişinin birlikte geçirdiğiniz zamanın kalitesi konusunda harcayacağı emek de ilişkinize ve size ne kadar değer verdiğiyle ilgili önemli sinyaller verecektir. Özel günlerinizde emek ve zaman harcayarak plan yapmıyorsa ya da birlikte yapacağınız seyahatlerin tüm planları sizin üzerinizdeyse partnerinizin sizinle ilgili hisleri konusunda soru işaretleri var demektir. Aynı şekilde siz plan yaptığınızda da sürekli meşgul olduğu için planınız iptal ediliyorsa, baş başa geçirdiğiniz zaman arkadaşlarınızla geçirdiğiniz zamandan daha fazlaysa, sizinle zaman geçirebilmek için başka aktivitelere ya da arkadaşlarına ayırdığı zaman konusunda fedakarlık yapmaktan kaçınıyorsa boşa kürek çekiyor olabilirsiniz.

Birlikte olduğunuz kişinin size aynı derecede önem vermediğini, sizi sevmediğini ya da değer vermediğini kabul etmek oldukça ağır ve kırıcı olabilir. Ancak bunu hareketleriyle ve tavrıyla belli ediyor olması aslında sizin için büyük bir şans. Her zaman doğru insanı bulamayabilirsiniz ve ilişkileriniz her zaman beklentileriniz doğrultusunda ilerlemeyebilir. O nedenle her şeyden önce birlikte olduğunuz kişinin de sizinle ortak hisler paylaştığını ve size değer verdiğini gözden geçirmeniz, her şey daha da karmaşıklaşmadan ilişkinizi sonlandırmanız konusunda yardımcı olacaktır.

 

Kaynaklar: 
Elite Daily
Thought Catalog

İlginizi çekebilir: Öpüşürken neden gözlerimizi kapatırız?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!