Dahilerin dahisinin gündelik hayatı: Wolfgang Amadeus Mozart

wolfgang amadeus mozart
Wolfgang Amadeus Mozart

Hayat tarzımız bizi ortaya çıkarır. Alışkanlıklarımıza göre ölçülürüz

Mary Oliver günlük hayat rutinlerimizin içsel dünyamızı nasıl şekillendirdiğini bu sözlerle mükemmel bir şekilde anlatıyor. Belki de bu sözler, büyük sanatçıların, yazarların ve bilim insanlarının günlük alışkanlıklarına nasıl da büyülenmiş bir şekilde baktığımızı gösteriyor. Bu düşünce beraberinde dahi kişilerin gündelik hayatlarını kopya ettiğimizde onların iç dünyalarını da kopya edip kendi mükemmelimize ya da doğru tabirle onların mükemmeline ulaşacağımız fikrini uyandırıyor. Yine de büyülü tarafı bir kenara bırakırsak, dünyaya faydalı eserler bırakmış bu dahi kişilerin günlük rutinlerinin ardındaki içgörüyü anlayamazsak, ideal gündelik hayat psikolojisi üzerinde çalışmamız da mümkün olamaz.

Topluma en çok değer katmış sanatçılar arasında gösterilen Wolfgang Amadeus Mozart (27 Ocak 1756–5 Aralık 1791), Letters of Mozart adlı eserde yer alan bilgilere göre 1777 yılında Mozart’ın babasına yazdığı mektupta 21 yaşında iş bulmak için gittiği Mannheim’daki günlük hayatını anlatıyor. Mozart orada iş bulamayınca müzisyen Weber ailesinin yanına taşınıyor ve 4 kız kardeşten biri olan Alosia’ya aşık oluyor. Ne yazık ki, bu aşk olumlu sonuçlanmıyor.

İlgili yazı: Ünlü isimlerin alışıldık normların dışındaki “sıradışı” ilişkileri

Weber ailesinin evindeki yaşamı şu sözlerle tasvir ediyor:

Bu mektubu sana gece 23.00’te yazıyorum; çünkü başka boş zamanım olmuyor. Sabah 08.00’den önce uyanmıyoruz; çünkü saat 08.30’a kadar güneş odalara (Mozart’ın yaşadığı giriş katı) gelmiyor. Daha sonra hızlıca giyinip saat 10.00’dan 12-12.30’a kadar, yani Wendling’se gidene kadar beste yapıyorum. Daha sonra Wendling’ste saat öğlen 13.00’e kadar yazıp, daha sonra öğlen yemeğimi yiyorum. Saat 15.00’te Mainzer Hof’a (Otel) gidiyorum ve orada Hollandalı subaya galanterie (nezaket) ve sürekli bass eğitimi veriyorum. Eğer yanılmıyorsam 12 ders için bana 4 düka altını veriyor. Saat 16.00’da evin kızına ders vermek için eve geri dönüyorum. 16:30’dan önce asla başlayamıyoruz; çünkü ışığın gelmesini bekliyoruz. Saat 18.00’de Maddle Rose’u bilgilendirmek için Cannabich’e gidiyorum, akşam yemeğimi orada yiyorum ve bazen orada çalıyorum. Daha sonra devamlı olarak cebimden çıkardığım kitabı okuyorum.

Sonraları kariyerini ilerletmekle ilgili büyüyen arzusu ve Costanze (Weber ailesinin üçüncü kızı) ile yaşadığı ilişki günlük rutininin önemli ölçüde değişmesine neden oluyor. 1782 yılında kız kardeşine yazdığı mektupta, birkaç ay önce sevgilisiyle evlendiğini ve günlük rutininin değişerek akşamları yalnızca 5 saat uyuduğundan bahsediyor:

‘Sabah 06.00’da giyinmiş ve saat 07.00’de de günlük temizliğimi bitirip banyodan çıkmış oluyorum. Saat 09.00’a kadar yazıyorum. Saat 09.00’dan 13.00’e kadar ders veriyorum. Daha sonra eğer herhangi bir yere davet edilmediysem evde yiyorum. Yemeğimi genellikle saat 14:00’te yiyorum ya da bazen de 15:00’te, bugün olduğu gibi. Yarın da Kontes Zichi ve Kont Thun’a davetliyim. Akşamüstü 17.00 veya 18.00’den önce çalışmaya başlayamıyorum. Eğer konser veriyorsam hiç çalışamıyorum, yoksa saat 21.00’e kadar çalışıyorum. Sonrasında sevgilim Constanze’nin yanına gidiyorum. Beraber geçirdiğimiz eşsiz zamanlar genelde annesinin nezaketsiz ve hırçın konuşmalarıyla bölünüyor. Bunu babama yazacağım bir sonraki mektupta açıklayacağım.  Bu yüzden tek dileğim bir an önce Constance’yi o evden kaçırıp özgür olmak. Akşam 22:30-23.00 gibi eve geliyorum, tabi bu aslında annesinin tutumuna ve benim dayanma sabrıma bağlı olarak değişiyor.

Konserler ve davetlere çağırılmam nedeniyle akşam bazen yazamayabiliyorum. Duruma bağlı olarak değişiyor. Eğer bir davet veya konser yoksa eve gelip saat 01:00’e kadar yazmaya özen gösteriyorum. Sabah ise 6’da kalkıyorum.’

Kaynak:

brainpickings.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!