Daha iyi bir uyku için kullanabileceğiniz doğal taşlar ve anlamları

Kristal taşlar pek çok kültürde, inanışta ve yaşam tarzında kullanılan; enerji çalışmaları, şifa pratikleri ya da meditasyon teknikleri gibi farklı yöntemlerde tercih edilen araçlardır. Fiziksel, zihinsel veya ruhsal iyileşme amacıyla kullanılabilirler. Kristallerin yararları konusunda birçok farklı inanç ve teori olmasına karşın bilimsel olarak etkileri kanıtlanmamıştır. Ancak, kristallerin elektromanyetik enerji yaydığı ve bu enerjinin insan bedenindeki enerji merkezlerini dengeleyebildiği düşünülmektedir. Bu nedenle yaşamın farklı alanlarında olumlu etkilerinden faydalanmak için kristaller kullanılabilir. Farklı kristaller farklı amaçlarda kullanılırken uykuyu iyileştirmek için rahatlatıcı, sakinleştirici etkiye sahip belli başlı kristaller vardır. Daha iyi bir uyku için hangi doğal taşı kullanmalıyım? sorusunun cevabını merak ediyorsanız işte uyku getiren doğal taşlar:

Ametist: Sakinlik yaratmak için

Ametist, kendine özgü mor tonuyla karakterize edilen bir mineral kuvars çeşididir. Energy Muse’un kurucu ortağı Kristal uzmanı Heather Askinosie’ye göre, ametist taşı yatak odanızda bulundurmak için harika bir kristaldir. Sakinlik veren ve ortamı yatıştırma etkisi olan ametist, yumuşak bir enerjiye sahiptir. Bazı kristaller, yatak odasında tutmak için fazla aktif bir enerjiye sahipken, ametist dinlendirici etkisiyle uykuya geçişi kolaylaştıran bir kristaldir, bu nedenle yatak odalarının vazgeçilmezi olabilir.

Selestit: Huzuru yakalamak için

Stronsiyum sülfattan yapılmış bir mineral olan ve Latince ‘gökle ilgili’ anlamına gelen selestit, tıpkı gökyüzünün mavisi gibi huzur veren bir özelliğe sahiptir. Askinosie’ye göre, selestit taşının mavisi, huzuru ve mutluluğu canlandırmaya yardımcı olur, ayrıca bulunduğu ortama ferahlık getirir. Uyumlu enerjiyi ve dinlendirici bir uykuyu teşvik eder. Bu nedenle yatak odasında bulundurmak için ideal olan kristallerden biridir.

Akik: Kalp çakrası dengelemek için

Akik, kalsedon ve kuvarstan oluşan bir kaya oluşumudur ve tüm çeşitleri rahat bir uyku için idealdir; ister yosun akik ister mavi dantel akik seçebilirsiniz. Kristal uzmanı ve Goldirocks’ın kurucusu Yulia Van Doren’e göre akik yatak odasında bulundurmak için iyi bir kristal olmasının yanı sıra kalp çakrasını harekete geçirmek için de etkilidir. Doren, “Yastığınızın altında bir tane ile uyumayı deneyin veya belki daha da iyisi, uyurken kalbinizin olduğu bölgede yatağınızın altına sıkıştırın.” diyerek akik taşını kullanmayı teşvik ediyor.

Dumanlı kuvars: Topraklanmak ve korunmak için

Dumanlı kuvars, kristal mineral kuvarsın özel bir çeşididir ve Love and Light School of Crystal Therapy’nin direktörü Ashley Leavy’e göre topraklayıcı ve koruyucu özelliklere sahiptir. Leavy, uyurken koruyucu bir kalkan oluşturmak için yatak odasına dumanlı kuvars eklemenin iyi bir yol olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca, istenmeyen enerjiyi emmek ve odadaki enerjiyi dengelemek için de odada bulundurulabileceğini söylüyor.

Kantaşı: Sezgisel rüyaları teşvik etmek için

Kantaşı, jasper veya kalsedon olarak oluşan kriptokristalin bir kuvars karışımıdır. Leavy’e göre rüyaları teşvik etmek için ideal bir kristaldir. Özellikle sezgisel rüyaları desteklemek için yatak odasına kantaşı eklemenin etkili olduğunu belirten Leavy, başucunda ya da yastık kılıfında kantaşı bulundurmanın iyi bir fikir olduğunu söylüyor.

Şungit: Kadim enerji ve rehber rüyalar için

Tıpkı kantaşı gibi şungit taşı da sezgisel rüyaları teşvik etmek konusunda etkilidir. Karbondan yapılmış siyah bir mineraloid olan şungitin eski bilgeliğe bağlanmaya yardımcı olduğuna inanılır. Ashley Leavy, hayatınızda iyileştirilmesi gereken bir şey varsa rehberlik edebilecek anlamlı rüyalar için şungit taşının yardımcı olabileceğini söylüyor ve ekliyor: “Şungit taşı kadim enerjiyi uyandırdığı için size gelen kozmik mesajları ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak mükemmel bir taştır.”

Havlit: Gevşemek ve iç huzuru artırmak için

Yatmadan önce gevşemekte zorlanıyorsanız, havlit taşının rahatlatıcı gücünden faydalanabilirsiniz. İçerdiği kalsiyum borosilikat hidroksitin sayesinde sakinlik hissini artıran ve iç huzuru teşvik eden havlit, uykuya geçişi kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir. Heather Askinosie’ye göre havlit aynı zamanda koruma sağlar ve taç çakrayı güçlendirir; ayrıca çocukların geceleri odalarında uyumaya alışmaları için de ideal bir kristaldir.

Labradorit: Canlandırıcı rüyalar görmek için

Labradorit, adını orijinal olarak keşfedildiği Kanada’da bulunan Labrador’dan alan bir feldspat mineral türüdür. Uyku için ideal ortamı desteklemesinin yanı sıra Askinosie’ye göre canlandırıcı rüyaları da teşvik eder. Labradorit taşı ile birlikte güzel rüyalara ve rüyaları hatırlamaya niyet edilebileceğini belirten Askinosie, bu sayede rüya günlüğünü tutmanın da kolaylaşabileceğini söylüyor.

Aytaşı: Sakinleşmek ve psişik gücü desteklemek için

Hem sakinleştirici etkisi hem de sezgisel rüyaları desteklediği için yatak odasındaki en ideal kristallerden biri olan aytaşı, feldspat mineral grubuna ait sodyum potasyum alüminyum silikattan oluşur. Crystals for Healing kitabının yazarı Karen Frazier, “Aytaşı harika sakinleştirici bir taştır, daha iyi uyumayı kolaylaştırmak, sakinliği teşvik etmek için mükemmeldir. Anlamlı rüyalar görmenizi ve psişik gücü ve sezgiyi desteklemenizi sağlar.” diyerek aytaşını yatak odasına yerleştirmeyi öneriyor.

Selenit: Enerji temizliği için

Adını Yunan mitolojisindeki ay tanrıçası Selene’den alan selenit, enerjiyi temizlemek için harika bir kristaldir. Askinosie’ye göre mineral alçı taşının bir çeşididir ve ‘sıvı ışık kristali’ olarak tanımlanabilir. ‘Tatlı rüyalar’ görmek ve dinlendirici bir uyku deneyimi yaşamak isteyenler için ideal bir yatak odası kristalidir.

Siyah turmalin: Kabusları engellemek için

Kabuslar ve huzursuz uyku sizin için önemli bir sorunsa, siyah turmalini yatak odanıza eklemeyi düşünebilirsiniz. Topraklayıcı ve koruyucu enerjisi ile bilinen siyah turmalin, kötü rüyalar görmenizi engelleyebilir. Leavy, hem gevşemiş hissetmek hem de gece boyunca mışıl mışıl uyumak için siyah turmalini yatak odasında bulundurmanın iyi bir fikir olduğunu savunuyor.

Florit: Rahatlamak ve huzuru bulmak için

Florit, çeşitli renklerde oluşabilen bir mineral kristal türüdür ve sakinlik veren, iç huzuru destekleyen özellikleri ile bilinir. Askinosie’ye göre rahatlatıcı etkisi olan florit, yatak odasında dinlenmiş hissetmek ve kaliteli bir uyku çekmek için etkili bir kristaldir.

Obsidyen: Anlamlı rüyalar ve astral seyahat için

Doğal camdan yapılmış siyah bir mineraloid olan obsidyen, koyu renkli kristallerin çoğu gibi koruma ve topraklama ile ilişkilidir. Bu nedenle uykuya geçişi kolaylaştırmakta etkilidir. Leavy’e göre astral alemi keşfetmek için de ideal bir kristaldir. Anlamlı rüyalar görmek ve astral seyahate çıkmak için obsidyen taşı destekleyici olabilir.

Kristalleri kullanmanın yolları

Peki, uykuya geçişi kolaylaştıran, kaliteli uykuyu ve güzel rüyaları destekleyen bu kristallerden faydalanmak için onları nasıl kullanmak gerekir? Birkaç yöntem etkili olabilir:

Kristaller ile meditasyon yapın: Yatmadan önce gevşemek ve sakinleşmek istiyorsanız, havlit, siyah turmalin veya ametist gibi topraklayıcı ve sakinleştirici yukarıda belirtilen kristallerden herhangi biriyle meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Kristali elinize alın ve ‘huzurluyum’, ‘sakinim’ gibi olumlamaları söyleyin. Tüm gece ve uykuya geçiş ritüellerinizi yaparken sakinleştirici bir kristali üzerinizde tutarak kristallerinizi çalıştırabilirsiniz.

Yastığınızın altına veya yatağınızın yanına yerleştirin: Gece boyunca kristallerden faydalanmak için çok fazla ‘iş’ yapmanız gerekmez. Onları yastığınızın veya yatağınızın altında ya da komodininizin üzerinde tutmak, enerjilerinin tüm gece sizinle kalmasına yardımcı olabilir.

Astral seyahat veya sezgisel rüyalar için kullanın: Rüya dünyasını keşfetmek veya rüyalarınızdan daha fazla sezgisel rehberlik almak istiyorsanız, ay taşı, kan taşı, obsidyen veya shungite gibi rüyalarla ilişkili taşları kullanabilirsiniz. Yatmadan önce “Rüyalarımda rehberlik alacağım.” gibi olumlamalar söyleyerek kristallerinizi yastığınızın altında veya yakınınızda tutabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hangi kristal ne işe yarar?

Kaynak: mindbodygreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!