Daha az karbon ayak iziyle yaşamak ve evinizde israfı azaltmak için etkili öneriler

Güne başlarken aldığınız bir kahve ya da işten eve trafiğin en sıkışık olduğu zamanlarda dönmek gibi gün içerisinde gerçekleştirdiğimiz pek çok şeyin gezegenimiz üzerinde büyük etkileri var. Dünyayı korumak için yapmamız gerekenleri düşündüğümüzde her şeyi bir anda değiştirmek belki mümkün olmayabilir; ancak küçük adımlarla neden olduğumuz karbon ayak izini azaltmak ve dünyaya verdiğimiz zararı minimuma indirmek mümkün. Diğer yandan israfı önlemek ve atıklarınızı azaltmak da çevre için alabileceğiniz en etkili aksiyonlardan.

Karbon ayak izi nedir?

Karbon ayak iziniz, satın aldığınız, kullandığınız ya da yaptığınız her şeyin oluşumuna neden olduğu sera gazı salınımının toplamıdır. Kullandığınız şeylerin karbon ayak izi hesaplanırken sadece siz kullandığınız zamanki etkisi değil, tüm ömrü hesaba katılır. Herhangi bir objenin karbon ayak izini hesaplarken nasıl üretildiğine, kullanılmasının etkilerine ve kullanımdan çıktığında ne olduğuna da bakmak gerekir.

Vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz evimiz ve yaşam alanlarımızda karbon ayak izini azaltacak düzenlemeler yapmak iyi bir başlangıç olabilir. Dünyaya verdiğiniz ararı azaltırken uzun vadede ev bütçenize de katkıda bulunacak önerileri sizler için derledik.

Evinizin enerji verimliliğini ölçtürün.

Enerji ölçüm hizmeti, evinizi oda oda gezip eski faturalarınızı da değerlendirmeye alarak evinizde ne kadar enerji kaçağı olduğunu belirler. Ölçüm sonrasında, kaçakları kapatmak, havalandırma sorunlarını düzeltmek, izolasyon ve ısınma/soğutma araçlarını elden geçirmek gibi evinizin enerji verimliliğini arttıracak öneriler sizle paylaşılır. En iyi sonuçları almak içinse, bu önerileri mümkün olduğunca kısa sürede uygulamanız gerekir.

Akıllı bir termostat kullanın.

Sera gazlarının büyük bir oranı, benzin, kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtların yakılmasıyla ya da bu yakıtların elektrik üretiminde kullanılmasıyla ortaya çıkar. Eğer eviniz bu işlemler için güneş ya da rüzgar enerjisini kullanmıyorsa, en azından ısıtma ve soğutma işlemleriniz için akıllı seçimler yapabilirsiniz. Mobil telefonunuzla kontrol edebildiğiniz ve derecesini ayarlayabildiğiniz akıllı bir termostat, hava koşullarına kolay uyum sağlayacak ve etkili bir çözüm olabilir.

Elektrikli aletlerinizi daha verimli modellerle değiştirin.

Evinizdeki buzdolabı, bulaşık makinesi, kurutucu, çamaşır makinesi gibi elektrikli aletleri yeni modellerle değiştirmek, yalnızca evinizin görünümünü değiştirmekten çok daha fazlasını yapabilir. Eski elektronik aletlerinizi yeni ve enerji verimliliği yüksek modellerle değiştirerek, aynı işleri daha az enerji tüketerek yapabilirsiniz.

Gıda israfını azaltın.

Çöpe atılan yiyeceklerin çoğu katı atık olarak çöp toplama alanlarında birikirken, metan gazı oluşumunda da rol oynar. Yemek yemek düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz bir eylem olduğundan, yiyecek israfını azaltarak büyük bir değişim gerçekleştirmek mümkün.

Gıda israfını azaltmak için mutfak alışverişleriniz için planlı hareket edebilir; böylelikle tüm yiyeceklerinizi taze tüketirken, bozulmaların önüne geçerek israfı da azaltabilirsiniz. Daha fazlasını yapmak için, yiyecek artıklarınızı kompost yapabilir, hem bitkilerinizin hem de dünyanın size teşekkür etmesini sağlayabilirsiniz.

Tek kullanımlık seçeneklerle vedalaşın.

Tek kullanımlık araçlar çoğu zaman pratik bir kullanım sağlasa da, kullanmaktan vazgeçtiğinizde evinizden çıkan atık miktarını da büyük ölçüde azaltabilirsiniz. İşte öncelikli olarak kullanmayı bırakmanız gereken araçlar ve yerlerine kullanabilecekleriniz:
Kağıt peçete ve plastikler yerine kumaş peçete ve tabak takımları,

 • Pet şişeler yerine su filtreleme sistemi,
 • Plastik streç filmler yerine yeniden kullanılabilir kapaklı kaseler,
 • Kağıt havlu yerine mikrofiber kumaş havlular.

Geri dönüşümü doğru yapın.

Düzenli olarak geri dönüşüm yapıyor olsanız bile, henüz dönüştürebileceğinizi bilmediğiniz şeyler olabilir. Hala çalışan elektronik cihazlar, kullanım ömrünü tüketmiş batarya ve pilleri de pil ve elektronik toplama alanlarına teslim ederek geri dönüşüme katkıda bulunabilirsiniz.

Yaşam alanınızı doğru planlayın.

Daha küçük bir yaşam alanı, evinizde daha az enerji tüketimi demektir. Bu yalnızca çevre için değil, elektrik, su gibi enerji kaynaklarının yanı sıra elinizi temizlemek ve düzenlemek için ihtiyaç duyduğunuz kişisel enerjinizi de doğru kullanmanızı sağlar.

Mobilyalarınızda ikinci el ve antika seçenekleri de değerlendirin.

Gün geçtikçe sürdürülebilir yöntemlerle üretilen dekoratif seçenekler de artıyor. Vintage, antika ve ikinci el mobilya ve halı gibi seçeneklerle evinize ruh katarken, onları üretmek için doğal kaynakların tekrar tekrar kullanılmadığını bilmenin gönül rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Ulaşım şeklinizi değiştirin.

Otomobil kullanmak yerine toplu taşımayı tercih edebilir; hatta ve hatta bisiklet, scooter gibi karbon gaz salınımına neden olmayan seçenekleri kullanmak için harekete geçebilirsiniz.

Ağaç dikin.

Ağaçlandırılmış bölgelerin, ağaçlandırılmamış bölgelere göre daha serin olduğunu biliyor muydunuz? Evinizin bahçesine ağaç dikerek, hem iklimlendirme masraflarınızı azaltabilir hem de gölgesinin tadını çıkarabilirsiniz.

Çöplerinizi azaltın.

Çöp sahaları ne yazık ki gün geçtikçe büyüyor. Dahası, çöpler ve atıklar doğal alanları, ormanları ve suları kirletmeye devam ediyor. Değişim yaratmak içinse bir yerde başlamak gerekiyor.

Günlük alışkanlıklarınızda ve rutininizde yapacağınız bazı değişikliklerle evinizden çıkan çöp miktarını azaltmanız mümkün. İşte evinizden çıkan atık miktarını azaltmak için pratik ve etkili öneriler:

 • Müzik ve film seçimlerinizde dijital olana yönelin.
 • Okumadığınız gazete ve dergi aboneliklerini iptal edin.
 • Faturalarınızı e-fatura olarak talep edin.
 • Kıyafet alışverişlerinizde seçici davranın ve gardırobunuzu hafifletin.
 • İkinci el ve vintage kıyafet alışverişine yönelin.

 • Poşet kullanmak yerine alışveriş çantanızı yanınızda taşıyın.
 • Kağıt havlu yerine kumaş peçete ve havlular kullanın.
 • Eskiyen kıyafetlerinizi atmadan önce tamir etmeyi deneyin.
 • Tamir edilemeyecek esi kıyafetlerinizi ve çarşaflarınızı temizlik bezi olarak değerlendirin.
 • Yerel pazarlardan alışverin yapın; böylelikle hem taze hem de plastik ambalajsız ürünler satın alabilirsiniz.
 • Artan yemeklerinizi plastik mutfak poşetleri yerine saklama kaplarında saklayın.
 • Evinizin ihtiyaçları için alışveriş yaparken ambalaj atıklarını azaltmak için, büyük boy – depolanabilir boyutları tercih edin.
 • Güzellik rutininizi daha az ürün kullanmak üzere sadeleştirin.
 • Sık sık kitap satın almak yerine yerel kütüphaneye üye olun.

Kaynak: Houzz.com

İlginizi çekebilir: Su tüketiminizi azaltın: Daha az su tüketmek için kolay ve etkili 17 yöntem

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!