Su tüketiminizi azaltın: Daha az su tüketmek için kolay ve etkili 17 yöntem

Bir kişinin günlük ortalama su ihtiyacı 75 litre olsa da, araştırmalara göre pek çoğumuzun tüketimi bu rakamın çok üstünde ve gün içinde 350 litreye kadar çıkıyor (1). Yeterli olan ve tüketilen arasındaki bu büyük fark, yalnızca su faturanız için değil, kaynakları gittikçe tükenen dünyamız için de oldukça kötü.

Su tasarrufu yapmak; bütçenizi ve su kaynaklarını korumanın yanı sıra, iklim değişikliği ve çevre kirliliğine karşı çıkmanın da en etkili yollarından biri. Diğer yandan su kaynakları azaldıkça kullanılabilir suya ulaşmanın gittikçe daha da maliyetli ve zorlu bir sürece dönüştüğünü de hatırlatalım.

Su tüketimini azaltmak için neler yapılabilir?

Neyse ki, günlük su tüketimini azaltmanın pek çok etkili yöntemi bulunuyor. Pek çoğu rutininizde yapacağınız küçük değişikliklere dayanan bu öneriler, banyo ve mutfak gibi ev içi su kullanımının yanı sıra beslenme alışkanlıklarınızı ve enerji tüketiminizi de kapsıyor. İşte su tüketimini azaltmanıza yardımcı olacak küçük ama etkili 17 yöntem.

1. Duş sürenizi kısaltın.

EPA’ya göre duşta harcanan ortalama su miktarı kişi başı 150 litre. Bu miktarı azaltmak için duş sürenizi kısaltabilir; duşu, “banyo keyfi” yerine temizlenmek için yaptığınız bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.

Saçlarınızı yalnızca 1 kez şampuanlamak, tasarruflu duş başlığı kullanmak, keselenirken musluğu kapatmak gibi yöntemlerin yanı sıra, kendiniz için ideal duş süresini belirlemek adına sevdiğiniz bir şarkı seçerek, duşunuzu bu şarkı ile sınırlandırabilir ya da alarm kurabilirsiniz.

2. Ellerinizi yıkarken ve dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatın.

Bir musluktan dakikada akan su miktarı ortalama 10 litre. Dolayısıyla su tüketimini azaltmanın en etkili yollarından biri d,e gün içerisinde birden fazla kez yaptığımız el yıkama ya da diş fırçalama işlemleri esnasında musluğu kapatmak.

3. Çamaşır ve bulaşık makinelerini tamamen dolmadan çalıştırmayın.

Bulaşık makineleri her bir çalıştırmada 20 litre kadar su harcıyor; çamaşır makinelerinde ise bu miktarın 2 katına kadar çıkıyor. Bu nedenle çamaşır ve bulaşık makinesini tam kapasitede çalıştırmanızda ve ekonomik modu seçmenizde fayda var.

4. Çamaşırlarınızı soğuk suda yıkayın.

Suyu ısıtmak için enerji, enerji üretmek içinse su gerekiyor. Dolayısıyla çok yüksek derecelerde çamaşır yıkamak çok daha afzla su tüketiyor. Çamaşırlarınızı soğuk suyla yıkayarak hem su hem de enerji tasarrufu yapmanız mümkün.

5. Meyve ve sebzeleri yıkamak için leğen kullanın.

Sebze ve meyveleri yıkamanız gerektiğinde, musluğu açık bırakıp akıtmak yerine bir leğen kullanın. Bu yöntemle yıkama suyunu çiçek sulamak gibi işler için de kullanabilirsiniz.

6. Bitkileriniz için akıllı sulama yöntemleri keşfedin.

Bitkilerinizin sağlıklı ve mutlu kalmasını sağlarken su tasarrufu da yapmanızı sağlayacak yöntemler mevcut:

  • Çiçeklerinizi sabahın erken saatlerinde ya da akşamüstü sulayın. Böylelikle su, güneşin etkisiyle hızlıca buharlaşmaz.
  • Soğuk ve yağmurlu günlerde çiçeklerinizi sulamayın.
  • Bahçenizi sularken hortum yerine bidon kullanın.
  • Bahçenizin farklı yerlerine su bidonları yerleştirerek yağmur sularını biriktirin.

7. Su borularınızı izole edin.

Su borularını yalıtmak, su tasarrufunu destekleyen uygun fiyatlı ve kolay bir yöntem. İzole edilen borular sıcak suyun size daha kolay ulaşmasını sağlayarak, diş fırçalama, yüz yıkama ve duş esnasında fazladan su harcamanızı engelliyor.

8. Musluğunuz için su aeratörü kullanın.

Su aeratörü, musluktan akan suyu havayla karıştırarak, dengeli bir akış sağlayan küçük bir cihaz. Diğer yandan musluğunuzdan aynı sürede daha az su akmasını sağlayarak, tükettiğiniz su miktarını azaltıyor.

9. Daha az sifon çekin

Her sifon çektiğinizde 6 litre kadar su tüketiyorsunuz. Tuvaletten sonra sifonu çekmemek gibi bir durum söz konusu değil; ne var ki tuvaletinizi çöp kutusu gibi kullanmayı bırakıp sifon çekmeyi  azaltmanız da mümkün. Diğer yandan sifonunuzu miktar ayarlı bir modelle değiştirerek mümkün olduğunda daha az su tüketen sifonu tercih edebilirsiniz.

Erkeklere özel bonus: Mümkün olduğunda pisuvarı kullanın.

10. Gri su sistemiyle suyu tuvaletiniz için yeniden kullanın.

Gri su, suyun çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, duş ve mutfak gibi alanlarda kullanıldıktan sonraki hali ve bu suyun yeniden kullanılabilmesi için kurulan sistemin adı. Eğer mümkünse siz de gri su sistemi kurarak bu suyu sifonunuz için yeniden değerlendirebilirsiniz.

11. Kaçakları kontrol edin.

Sifon ve musluklardaki küçük bir kaçak bile zamanla büyük miktarda gereksiz su harcanmasına neden olabilir. Su sayacınızı düzenli olarak kontrol ederek kaçak olup olmadığını kolayca fark edebilirsiniz.

12. Arabanızı yıkamayın, yıkatın.

Oto yıkama cihazlarının pek çoğunun çevre dostu olduğunuz biliyor muydunuz? Otomobilinizi kendiniz yıkarken ortalama 500 litre su harcarken; çoğu geri dönüşümlü su sistemleri kullanan oto yıkama merkezlerinde bu miktar 100 litreye kadar düşebiliyor.

13. Daha az elektrik kullanın.

Elektrik kullanımını azaltmak da su tüketimini azaltmanın en etkili yollarından biri. Çünkü elektrik üretiminin neredeyse her aşamasında su kullanılıyor. Elektrik tüketimini azaltmak yalnızca elektrik faturanızı düşürmekle kalmayıp, dünyanın su rezervini de korumanıza yardımcı olacak.

14: Su ayak izinizi azaltmak için yerel üreticiden alışveriş yapın.

Satın aldığınız herhangi bir ürün ne kadar uzaktan geliyorsa, su ayak izi de o kadar fazla; tıpkı karbon ayak izi gibi. Dolayısıyla yerli üreticiden alışveriş yaparak, doğaya pek çok yönden katkıda bulunabilirsiniz.

15. Geri dönüşüm yapın.

Satın aldığınız pek çok ürün için, üretimin her aşamasında su kullanılıyor. Su tüketiminin azaltılmasına katkıda bulunmak için eskimiş ya da tamire ihtiyacı olan şeyleri çöpe atmak yerine geri dönüştürün, tamir edin, bağışlayın, dönüştürün ve yeniden kullanın.

16. İşlenmiş gıda tüketimini azaltın.

Tükettiğiniz her işlenmiş gıda, doğrudan olmasa da su tüketiminin artmasına neden oluyor. İşlenmiş gıda tüketimini azaltarak yalnızca su ayak izinizi azaltmakla kalmayıp, dünyanın yanı sıra sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

17. Daha az hayvansal gıda tüketin.

Hayvanlar yetiştirilirken, dolayısıyla hayvansal gıdalar üretilirken, çok fazla su kullanılıyor. Eğer mümkünse hayvansal gıda tüketimini azaltın; değilse tercihinizi yerel çiftlikle tarafından organik yöntemlerle üretilen seçeneklerden yana yapın.

 

Kaynak:
Water Corporation
WaterWise
Water Calculator
WikiHow

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!