Çocuklarla tatile çıkarken işinizi kolaylaştıracak seyahat ipuçları

Tatiller yılın belki de en çok beklenen, sabırsızlanılan zamanları olsa da ebeveynler için bu heyecana stres ve endişe de eşlik edebiliyor… Çünkü kabul edelim çocuklarla seyahat etmek -hele ki kalabalık bir aileyseniz- pek de kolay değil. İster uçakla ister otobüsle veya arabayla olsun, uzun yolculuklar çocuklar için sıkıcı olabildiği gibi yolculuk boyunca çocukları eğlendirmek, mutlu etmek ve sıkılmalarını engellemek de bir o kadar zor. Ama ailecek seyahat etmeyi daha keyifli hale getirebilmek mümkün! İşte çocuklarla tatile çıkarken işinizi kolaylaştıracak seyahat ipuçları:

Önceden ve detaylı plan yapın.

Spontane gelişen planlar hayatın güzel ve keyifli cilveleri olsa da bu tür planlara uyum sağlamak ve yeterince verim almak çocuklarla pek kolay olmayabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca erken plan yapmak en iyisi. Kalacağınız oteli, otelin özelliklerini, çocuklara sunulan aktiviteleri öğrenmek hem sizi rahatlatabilir hem de çocukların heyecanını artıracağı için yolda gösterecekleri sabra katkı sağlayabilir . Eğer bir tatil evi kiralayacaksanız ya da karavanla konaklayacaksanız da gideceğiniz bölgedeki imkanları mutlaka araştırın, neye hazırlıklı olmanız gerektiğini bilin.

Küçük bir not: Özellikle 2-5 yaş arası küçük yaş grubundaki çocuklar, bilinmezlikten korkarlar ve çekinirler, konfor alanlarından uzaklaşmak rahatsızlık verici olabilir. Bu nedenle onlara tatile çıkmadan birkaç gün öncesinden başlayarak gideceğiniz yerin fotoğraflarını gösterebilir, neler yapacağınızı anlatabilirsiniz. Görecekseniz vereceğiniz her ekstra bilgi onları daha da rahatlatacaktır.

Oyuncakları saklayın.

Evet, evet doğru okudunuz çocuklarınızın sevdiği, ilgi gösterdiği oyuncakları birkaç gün ortadan kaldırın. Elbette ki ceza amaçlı değil! Nedenini hemen söyleyelim. Yol boyunca veya vardığınız yerlerde çocuklarınızın keyifli zaman geçirmesi ve oyalanması için oyuncaklara ihtiyacı var, ancak çocuklar çok çabuk sıkıldıkları için bu durumu lehinize çevirebilirsiniz. Ortalıkta bir süre olmayan oyuncaklarını yanınıza aldığınızda çocuklarınızın daha büyük bir ilgiyle oynadığını fark edeceksiniz, bu da size ihtiyacınız olan alan ve zamanı tanıyacak.

Sadece oyuncaklarla sınırlı kalmayın.

Oyuncak arabalar, bebekler veya çocuğunuzun sevdiği peluşlar… Hepsi tamam ama yeterli değil. Birkaç gün önceden sakladığınız oyuncakların yanı sıra puzzle, oyun hamuru, hikaye kitabı, kinetik kum, parmak boyası, tangram gibi eğitici-öğretici aktivite materyallerini de ekleyin. Bu konuda ne kadar çeşitli davranırsanız o kadar rahat edersiniz .

Çünkü çocuğunuzun sıkıldıkça başka bir seçenekle devam etme şansı olur… Elbette ki götüreceğiniz her şey yolda oynamak için uygun olmayabilir, ancak vardığınızda oynamak için harika bir seçeneğe dönüşebilir. Burada işinizi kolaylaştırmak için çocuğunuzun oyuncak ve materyallerini yolda ve varınca oynanacaklar şeklinde iki ayrı çantada muhafaza edebilirsiniz. Böylece ah o neredeydi ya da bununla şimdi oynanmaz gibi stres yaratan durumlardan da kaçınmış olursunuz.

Gereksiz yük yapmayın.

Ebeveynler -kabul edelim ki özellikle de anneler- çocukların evde kullandıkları hemen hemen her şeyi valize atma eğilimi gösterirler. Bu durumun konfor sağladığı ve tanıdık eşyalar götürmenin rutinleri daha tutarlı devam ettireceği düşüncesini doğurduğu aşikar. Ancak, kendinize gereksiz yük yapmanız daha fazla karışıklığa ve yorgunluğa neden olabilir. Bunun yerine mümkün olduğunca az ve öz hazırlık yapmaya gayret edin.

(Şöyle düşünün; seyahat etmek doğası gereği evdeki rutinlerinizi bozacak, o yüzden evinizdeki her şeyi götürerek bu düzeni korumaya çalışmayın, bu size bel ağrısı olarak dönebileceği gibi eve döndüğünüzde de ekstra çamaşır makinesi mesaisine neden olabilir…) Valiz hazırlama işini son geceye bırakmamak en iyisi! Mümkünse bir hafta öncesinden aklınıza gelenleri not edebilir, ufak ufak her gün ‘gerçekten’ gerekli olabilecek eşyaları valize ekleyebilirsiniz.

Atıştırmalıklar konusunda cömert olun.

Evet, gelelim atıştırmalıklara! Bu, belki de oyuncaklardan bile daha fazla önem göstermeniz gereken kısım… Çünkü, hem yolda hem de gittiğiniz yerlerde sizi en çok zorlayacak konulardan biri çocukların yemek yemesi veya yememesi olabilir. Normalde pek de iştahlı olmayan çocuğunuz yolculuk boyunca fazlaca yemek isteyebilir veya seçici davranmayan çocuğunuz onu yemem, bunu istemem diyerek elinizdeki seçenekleri tüketebilir.

O yüzden mümkün olduğu kadar çeşitli atıştırmalıklar hazırlamanızda fayda var. Meyveler, yemişler, su, doğal meyve suları ve daha fazlası… Ama paketlemeye de en az içerik kadar özen göstermeyi unutmayın. Mümkün olduğunca dağılmayan, ufalanmayan, damlamayan yiyecekler hazırlamaya çalışın. Olası bir trafik ya da rötar yapan uçuşlar gibi durumlar için ekstra takviye yapmayı da unutmayın.

Yol için ayrı bir eşya çantası hazırlayın.

Oyuncaklar, atıştırmalıklar bir yana, ekstra kıyafet, bez, temizlik ekipmanları ve olası mide bulantısı kazaları için küçük poşetlerden oluşan küçük bir çanta hazırlayın ve mümkün olduğunca yolculuk boyunca yanınızdan ayırmayın. Ayrıca küçük bir yastık ve ince bir örtü de kullanışlı olabilir. Uzun yollar için bu eşyaların sayısını artırmayı da düşünebilirsiniz.

Güvenliği ön planda tutun.

Eğer kişisel aracınızla seyahat ediyorsanız bebek oto koltuğu, emniyet kemeri gibi güvenlik önlemlerini mutlaka alın ve sık sık kontrol edin. Uçak, otobüs ya da gemi gibi toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız biletlerinizi alırken mutlaka küçük çocuğunuz olduğunu belirtin ve binmeden önce tekrar hatırlatın. Küçük bir hatırlatma daha eğer cam kenarında seyahat edecekseniz ve yolculuk boyunca bebeğinizin uyumasını bekliyorsanız, küçük bir güneşlik almayı da unutmayın. Pek çok markada vakumlu güneş önleyici bulabilir veya araba aksesuarları arasından temin edebilirsiniz.

Mümkün olduğunca mola verin.

Tabii ki gemiyle denizin ortasında ya da uçağın içerisinde bulutların arasından geçiyorsanız mola vermeniz mümkün olmayacaktır. Ancak kişisel aracınızla yola çıkıyorsanız varmak istediğiniz saati hesaplarken mutlaka yeteri kadar mola vererek yolculuk yapacağınızdan emin olun. Bu, hem çocukları eğlendirmenin hem de yol boyunca sıkılma ihtimallerini düşürmenin etkili bir yoludur. Üstelik, yolunuzun üzerindeki keyifli mekanları da ziyaret edebilirsiniz, bu nedenle mutlaka yola çıkmadan önce çocuklarla mola vermeye uygun dinlenme tesislerini ve parkları araştırın. Eğer otobüsle seyahat edecekseniz de seyahat rotasını inceleyebilirsiniz. Pek çok farklı otobüs firması, mola süreleri ve sayılarında farklılık gösterir. En sık mola veren acenteyi seçebilirsiniz.

İlk yardım setini unutmayın.

İlk yardım seti, aslında sadece çocuklarla seyahat ederken değil yetişkinlerin tek oldukları zamanlarda da gerekli bir eşya. Yine de çoğu zaman unutulabiliyor… Ama çocuklarla iken unutmak gibi seçenek mümkün değil. Olası kazalar için yara bandı, batikon, sargı bezi, buz kompres, ağrı azaltıcı sprey, alerji kremi gibi ihtiyaç duyabileceğiniz ilaç ve ekipmanları unutmayın. Çocuklarınızın düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa onları da mutlaka günler öncesinden hazırlayın ve kontrol edin.

Evet, ailecek yolda olmanın birtakım zorlukları olabilir ama inanın ki çocuklarınızla biriktireceğiniz her ana değer!

Daha fazla ebeveynlik ipucu için:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!