Çocuklara toplumsal cinsiyet eğitimi nasıl verilir?

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, oyuncak firmaları genelde geleneksel cinsiyet rollerine yönelik oyuncaklar üretiyorlar. Bu durum da kaçınılmaz olarak bu kemikleşmiş tabunun pekiştirilmesine katkıda bulunuyor. Kız çocukları için yapılmış olan oyuncaklar genelde güzellik ve yetenek üzerine odaklanırken, erkek çocuklar için ise güçlü olmayı çağrıştıran araba ve uçak gibi oyuncaklar üretiliyor. Dahası, oyuncak silahlar da erkekler için tasarlanıyor ve neticede gücün şiddetle ilişkisi ortaya konmaya çalışılıyor.

Cinsiyet eşitliği bilinci toplumsal cinsiyet eğitiminin ilk adımıdır
Cinsiyet eşitliği bilinci toplumsal cinsiyet eğitiminin ilk adımıdır

Aileler bu duruma müdahale edebilir mi?

Yeni nesil ebeveynlerden bazıları, bu tabuları reddetmeyi tercih edebiliyor. Kızlarının güçlü bireyler olmasını ya da erkek çocuklarının ev işleri konusunda bilgili olmasını isteyen aileler var. Ancak yine de ailelerin bu duruma müdahale etmesi konusunda bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Ancak unutulmamalıdır ki, yıllarca pekiştirilmiş geleneksel bir anlayışın karşısında yer almak ve bu konuda başarıya ulaşmak zorlu ve çetrefilli bir süreç olsa da asla imkansız değil.

Çocuklarınızı bilgilendirmekten çekinmeyin

Yapılan araştırmalar, çocukların geleneksel cinsiyet rollerini çok daha kolay bir şekilde onaylayabileceklerini gösteriyor. Bu durumda eşitlikçi anlayış için müdahalede bulunulması ve doğru bir şekilde bir anlatım yapılması gerekebilir. Aksi halde çocuklar medyanın onlara anlattığını alır ve herhangi bir şekilde düşünmeden bu fikirleri yıkılması güç birer tabuya dönüştürebilirler.

Bu mesajları çocuklara iletmek başta zor görünebilir. Ancak bu mesajları onlara sürekli  ve tutarlı olarak vermeye devam ettiğinizde, çocuklar bunu anlamaya başlayacaklardır. Mesela; herhangi bir çizgi film karakterinin seksist bir şekilde hareket etiğini görürseniz bu yanlış davranışı hemen çocuğunuza paylaşın. Ya da bir yakınınızın ağzından çıkan “Erkek adam böyle oyuncakla oynamaz” cümlesine çocuğunuzun fark edebileceği şekilde eleştiri getirin.

Önce kendi davranışlarınızı düzeltin

Her ne kadar çocuklara verilecek eğitim önemli olsa da, en önemli eğitim ailede verilen eğitimdir. Aile içi eğitimin en etkili yolu da, size sürekli taklit eden çocuklarınıza iyi bir şekilde örnek olabilmek için kendi eksiklerinizi gidermektir. Eğer çocuğunuzun daha eşitlikçi bir cinsiyet eğitimi almasını istiyorsanız, öncelikle sizin bu şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Örneğin; ev işlerinin sadece anneye bırakıldığı, babanın asla bu işlere destek olmadığı bir evde sağlıklı bir toplumsal cinsiyet eğitiminden bahsedilemez.

Cinsiyet farklılıklarına saygılı olmalarını telkin edin

Eğer çocuklarınızdan birinin seksist hareketler ve söylemler sergilediğini görürseniz hiç vakit kaybetmeden müdahale edin. Bunu yaparken de onların kendi tercihlerinden taviz vermemelerine önem göstermeye çalışın. Bazı durumlarda oldukça toleranslı davranmanız gerekebilir; çünkü sizin fazlaca sert bir tavır takınmanız çocuğunuzun daha keskin tepkiler vermesine neden olabilir.

Cinsiyet eşitliği meselesinin sadece kadınları ilgilendirmediğini de unutmamak gerekiyor. Sanki bu eğitimlerin tek amacı kadın eğitimi üzerine olması gibi bir yanılgı bütün amacı sabote edebilir. Çünkü ancak erkeklerin de alacağı eğitimle beraber daha eşit bir toplum hayali kurulabilir .

Çocuklarınızı düşünmeye yönlendirin

Yukarıdaki yöntemlerin dışında çocukların toplumsal cinsiyet rolleri üzerinde düşünmeye yönlendirilmesi de ayrıca uygulanabilecek bir yöntemdir. Bazı ülkelerde, okulların ya da yerel otoritelerin cinsiyet eşitliği üzerine politikaları da bulunuyor. Özellikle seksizm meselesini aşmak için bu tip politikaların çok faydalı olacağını bilmek gerekiyor.

Nepal’de çocuklara cinsiyet çeşitliliği eğitimi verliliyor

Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan uygulamalara bakılarak benzeri şeyleri kendi evinizde de uygulayabilirsiniz. Mesela Nepal’de çocuklara verilen eğitim bu anlamda örnek teşkil edebilir. Nepal’deki eğitim otoriteleri, 6, 7 ve 8. Sınıflar için cinsiyet çeşitliliği eğitimlerini programlarına eklediler. Bu derslerin içeriklerinde seksüel sağlık konularının yanı sıra, homoseksüel eğilimler ve transgender meselesi ile cinsiyet konusunda farkındalık gibi ana başlıklar da yer alıyor. Ayrıca söz konusu dersleri veren öğretmenlere verilen talimatlarda, öğrencilerin cinsel tercihler konusunda saygılı olmaları ve daha duyarlı davranmaları konusunda eğitilmeleri gerektiği vurgulanıyor.

 

Kaynak:

ilga.org

transkids.synthasite.com

noodle.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Pazarlama dünyası artık kadın erkek eşitliğinin olduğu bir ‘’harikalar diyarı’’

Bu senenin cinsellik modası: Özel yaşamın toplum meselesi haline gelmesi

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!