Çocuklar dört mevsim dışarıda uyuyor: Açık hava uykusu Avustralya’da

Avustralya’nın Perth kentinde bir anaokulunda çocuklar öğle uykusunu açık havada uyuyor. Amaç, hastalıkları azaltmak. İşe yarıyor mu? Kesinlikle!

İskandinav ülkelerinde yaygın bir uygulama bu; çocuklar yaz, kış demeden temiz havada uyuyor (elbette Güneş’ten ve yağıştan korunmak için tenteler var). Ancak Avustralya’da henüz çok yeni. İlk sonuçlar ise uygulamanın yaygınlaşacağına işaret ediyor. Little Learners isimli anaokulu, açık havada uyku pratiğinin sonuçlarından çok memnun olduklarını dile getiriyor.

Açık havada uyku çocuklara ne kazandırdı?

  • Kışın kapalı mekanda kalmak ve yan yana vakit geçirmek mikopların yayılmasını kolaylaştırıyor. Uygulama ile bunun önüne geçiliyor.
  • Okul, uygulamaya 2018’in Mart ayında başladı. Açık havada uyumaya başlayan, iki ila beş yaşındaki çocukların devamsızlık oranları ciddi anlamda düşüş gösteriyor (devamsızlık oranı %1’den az). Hem de yalnızca 11 haftalık bir dönemde!
  • Uyku kaliteleri artıyor: Daha uzun, daha derin ve daha sakin uyuyorlar.
  • Uyandıklarında da değişim devam ediyor: Daha tazelenmiş, dinlenmiş ve canlanmış uyanıyorlar.
  • Performansları gelişiyor: Bilişsel dikkatleri, kıvraklıkları ve farkındalıkları daha gelişmiş oluyor.

Okulun yöneticisi Ken Scott-Hamilton açık hava uygulamasıyla ilgili “Birbirinden farklı bağımsız kuruluşların yaptığı sayısız araştırma, doğada açık havada daha uzun süreler zaman geçirmenin çocuklara önemli faydalar sağladığını gösteriyor. Örneğin çocukların beyin gelişimleri, kemik ve kas gelişimleri, sosyal ve bilişsel gelişimleri çok daha iyi olurken, duygusal olarak daha mutlu oluyor ve daha az hastalanıyorlar” diyor.

Son olarak, açık havada uyumanın fiziksel faydaları kadar önemli bir noktaya daha parmak basıyor Scott-Hamilton: “Uyurken, tepenizdeki tentenin üzerine düşen hafif yağmurun sesi kadar güzel bir şey yoktur herhalde.”

Kaynak: 
www.egitimpedia.com
mumsgrapevine.com.au

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!