Clinique ile 40 derecede Bikram Yoga deneyimi

nasıl baslarsan

Sağlıklı bir kahvaltı, dişlerimizi fırçalamak, spor yapmak… Her yeni güne vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılayarak başlarız. ‘Nasıl başlarsan öyle gider’ felsefesini benimsemiş ve güne güneşle beraber uyanan, güzel başlangıçlar yaparak tüm gününün pozitif geçmesini sağlamaya çalışan, farklı egzersizler deneyerek bedenini ve ruhumu beslemeye çalışan biri olarak 2 haftadır devam ettiğim Bikram Yoga’yla nasıl tanıştığımdan, nasıl bir yoga uygulaması olduğundan ve vücuduma ne gibi avantajlar sağladığından bahsetmek istiyorum bu yazımda.

Yakın bir zaman önce Clinique ekibiyle yeni ürünleri Superdefense SPF 20 Günlük Koruyucu Nemlendirici’nin lansmanında bir araya geldik. ‘Nasıl başlarsan öyle’ mottosuyla yola çıkan ekip, güneşli bir cumartesi sabahı güne güzel bir başlangıç yapmak isteyenler için, Etiler 40 Derece Bikram Yoga’da muhteşem bir etkinlikle ağırladı bizi.

İçeri girdiğim an beni karşılayan neşeli ekip ve masanın üstünde estetik detaylarla taçlandırılmış kahvaltı bile, başlı başına güne güzel bir başlangıç yapmak için yeterli olabilirdi 🙂

1509101_823688650991296_2037725495_n

 40 Derece Bikram Yoga’nın eğitmenlerinden biri olan arkadaşım nedeniyle Hot Yoga’nın nasıl bir yoga uygulaması olduğu ve eğitmenlerinin nasıl bir eğitimden geçtikleri hakkında aşağı yukarı biraz fikrim vardı.  Diğer davetlileri beklerken yoga salonunun yöneticisi ve yoga eğitmeni olan Ayşe Erenel de Bikram Yoga’nın ne olduğu hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

1609644_823688487657979_1242609021_n

Bikram Yoga, Bikram Choudhury  tarafından Hatha Yoga’dan uyarlanmış; 40 derece sıcaklıkta, %40 nem oranına sahip bir odada yapılan ve 26 farklı postürden oluşan bir yoga uygulaması. Normal şartlarda bir uygulama 90 dakika sürüyor ve bu süre içinde 26 farklı poz ve 2 nefes egzersizi yapılıyor. Eğitmenler sadece Bikram tarafından verilen, 9 haftalık yoğun bir eğitim programından geçtikten sonra eğitmen sertifikası alabiliyorlar. 90 dakika boyunca hiç susmadan yönerge vermeleri gerektiği için, özellikle uygulama sırasında yapacakları standart konuşmalara hakim olmaları çok önemli. Bu da yoğun bir eğitim süreci ve deneyim gerektiriyor.

icerikliste_5 icerikliste_6 icerikliste_3

icerikliste_19  icerikliste_16

Eğitmen Ayşe Hanım’la beraber 30 dakikalık demo bir uygulama yaptık. Odaya ilk girdiğimde sıcaklıktan çok da etkilenmedim. Ancak hareket etmeye başladıkça sıcaklık etkisini göstermeye ve nefes alış verişimi değiştirmeye başladı. 30 dakikalık kısa bir seansın sonrasında, hepimiz ter yüzünden sırılsıklam olmuştuk. Yorucu gibi görünmese de, yoganın da kardiyovasküler bir çalışmaya dönüşebileceğini ve ancak kilometrelerce koşarak vücudumdan atabileceğim teri 30 dakika içinde atabileceğimi de bu sayede görmüş oldum.

564674_823688507657977_1176206486_n

Ilık bir duştan sonra hafifçe yorulmuş ancak fazlasıyla rahatlamış şekilde, benim için her zaman güne mutlu başlamanın en önemli parçalarından biri olan şeyi yaptık: Kahvaltı! Güzel bir yoga dersinin üstüne taze sıkılmış meyve suları, domatesli mozarella çubukları ve sağlıklı atıştırmalıklarla hafif bir kahvaltı da yaptıktan sonra artık mutlu ve enerjik bir güne hazırdım!

IMG_20140222_104840

Güzel başlayan günüm, hemen akabinde çok güzel 2 haftayla devam etti. Yalnızca 30 dakika içinde metrelerce koşmuş gibi yorulmuş ve terden sırılsıklam olmuşken, ‘’İnsanlar 90 dakika boyunca nasıl dayanabiliyorlar bu sıcaklığa?’’ diye merak ederek, 2 hafta boyunca 90 dakikalık derslere gitmeye devam ettim . 2 hafta içinde 6 derse gittim ve 90 dakika boyunca 26 hareketi tamamlayarak tüm derslerden rahatlamış ve dingin olarak ayrıldım.

Hot Yoga’nın ne kadar sağlıklı olduğu ve herkes tarafından yapılıp yapılamayacağı uzmanlar arasında hala tartışma konusu. Bunun nedeni fiziksel aktivite sırasında yüksek sıcaklık nedeniyle damarların aşırı genişlemesi ve artan kan basıncı nedeniyle bireylerde çeşitli kardiyovasküler problemlere sebebiyet verebileceği olarak belirtiliyor. Aynı şekilde damarların genişlemesi, kan akışının hızlanması ve aşırı terleme nedeniyle toksik maddelerin vücuttan atılması açısından bakıldığında, Hot Yoga’nın oldukça sağlıklı olduğunu belirten uzman görüşleri de var.

Tüm tartışmaları bir kenara bırakıp kendi deneyimlerimi göz önüne aldığımda, bende herhangi olumsuz bir etkisinin görülmediğini söyleyebilirim. İlk seanslarda nefes almakta zorluk çekip hafif baş dönmeleri yaşamış olsam da, gelecek seanslarda vücudum ortama ve hareketlere kolayca uyum sağladı. Ders boyunca attığım ter nedeniyle vücudumdan bir hayli toksik eksildi ve cildimde gözle görülür bir pürüzsüzlük meydana geldi. Bunda en çok, ders sonrasında aşırı derecede su ihtiyacı duyulmasına istinaden içtiğim litrelerce suyun etkisinin olduğunu düşünüyorum. Özellikle benim gibi gün içinde su içmeyi unutan ya da susamayıp yeterli miktarda su alamayan bireyler için Hot Yoga’yı şiddetle tavsiye ediyorum.

Not: Bikram Yoga’nın İstanbul’da lisanslı olan yalnızca bir şubesi var, o da Etiler’de. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Clinique ekibine bu keyifli deneyim için çok teşekkürler 🙂

Şimdi gelelim Clinique’in ürün lansmanı için neden bir yoga aktivitesi ve ‘güne güzel başlama’ mottosuyla yola çıktığına.

Daha önce de belirttiğim gibi, herkesin bir sabah rutini, güne mutlu başlamasına yardım eden bir aktivitesi vardır. Zamanının yettiği ölçüde herkes güne sporla, güzel bir kahvaltıyla, gazete okuyarak, yani zihni ve bedeni için faydalı olabilecek şeyler yaparak başlamak ister.  ‘Peki bunu cildimiz için niye yapmayalım?’ diyerek yola çıkan Clinique ekibi, yeni Superdefense SPF 20 Günlük Koruyucu Nemlendirici ile cildinizin de güne harika bir başlangıç yapmasını sağlamayı amaçlamış.

1948025_823688767657951_746162831_n

Clinique Superdefense SPF 20 Günlük Koruyucu Nemlendirici, cildi ilk yaşlanma belirtilerine karşı korumayı amaçlayan ve aynı zamanda gelecekte oluşabilecek yaşlanma belirtilerini önleyecek bir teknoloji ile üretiliyor. Cilde çok yönlü destek sağlayan Superdefense SPF 20 Günlük Koruyucu Nemlendirici; cildi nemlendirme, koruma ve onarma görevini üstleniyor.

Ayrıca cildin nem bariyerini güçlendirerek çevresel faktörlere karşı daha korunaklı ve nemli olmasını sağlıyor. İçeriğindeki antioksidan kokteyli ve güneş koruması çizgi ve kırışık oluşumuna karşı cildi koruyor. Hafif yapısı sayesinde anında cilt tarafından emiliyor ve cilde uygulandığı andan itibaren rahatlama hissi yaratıyor.

Bildiğiniz gibi cildin doğal korunma mekanizması dış etkenler  ile her gün karşı karşıya kalıyor. Bu dış etkenler cilde zarar vererek, cildin yaşlanmasını hızlandırıyor.

CL498648D_Bv2_Ad_DOM.psdClinique’in yeni gündüz nemlendiricisi , SPF 20 güneş koruması sayesinde kapsamlı UVA/UVB koruması sağlayarak cildin yaşlanmasının engellenmesine yardımcı oluyor.

Nemlendiricinin yapısında bulunan arpa ve buğday çekirdeği  gibi bariyer güçlendirici içerikler cilt bariyerini ve dolayısıyla cildi de güçlendirerek cilde yoğun nem desteği sağlıyor.

Ayrıca, içeriğindeki anti-irritanlar sayesinde cildi rahatlatıyor. Yine nemlendiricinin içinden bulunan deniz kırbacı özü ve kafein ise cildi sakinleştirici bir etkiye sahip.

Yani kısacası, güne Superdefense SPF 20 Günlük Koruyucu Nemlendirici ile muhteşem bir başlangıç yaparak, gün boyu kendinizi tazelenmiş ve rahatlamış hissedebilirsiniz.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Merve Dökmeci Uzman Psikolojik Danışman
Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladım. Boğaziçi Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştığım 4 yıl boyunca uzmanlık deneyimimi üniversitenin rehberlik ve psikolojik danışmanlık ... Devam