Çıplak uyumanın bilinmeyen 10 faydası

Sağlığınızı iyileştirmek söz konusu olduğundan aklınıza ilk gelen şey muhtemelen çıplak yatmak olmayacaktır ancak bazı faydaları göz ardı edilemez durumda. Çıplak uyumak kolayca denenebilen bir şey olduğundan göz atmak isteyebilirsiniz. Pek çok faydasının olduğu belirtiliyor ancak bunlardan bazıları sizi şaşırtabilir:

Daha hızlı uykuya dalarsınız

Beden sıcaklığı ne kadar hızlı uykuya dalacağınız konusunda çok belirleyicidir. Hatta bu durum biyolojik ritminizle, yani iç saatinizle çok bağlantılıdır. Serinlemek bedeninize uyku saatinin geldiğini söyler ve bu nedenle çıplak yatıp beden sıcaklığının düşmesini sağlayarak daha hızlı uykuya dalabilirsiniz.

Daha iyi uyku kalitesi

Bedeninizin serinlemesi sadece daha hızlı uyumanızı sağlamaz, aynı zamanda genel olarak uyku kalitesinin artmasını sağlar. Yatak odası için ideal sıcaklık düzeyi 15-19 derece arasıdır. 2012 yılında yapılan bir çalışmaya göre uyuduğunuz odanın sıcaklığı, uyku kalitesi üzerinde en büyük etkilerden birine sahip. Eğer çok soğuk veya çok sıcak olursa, REM uykusu etkilenebiliyor ve bu aşama normalde beynin ve bedenin tazelendiği rüya aşamasıdır. Çıplak uyumak yorgan altında serin kalmanın en iyi yoludur.

Cildi sağlıklı tutar

Çıplak uyumak genel uyku kalitenizi iyileştirebildiği için, cildinize de iyi gelir. 2018 yılında yapılan bir çalışmaya göre kötü uyku uyuyanların derilerinin iyileşme kapasitesi de daha düşük oluyor. Bu çalışmada katılımcıları üç gruba ayırmışlar. Bir grup yeterli uyumuş, bir grup yetersiz uyumuş ve bir grup ise yine yetersiz uyumuş ancak fazladan besin almışlar.

İyi uyuyan grubun cildinde diğer iki gruptan daha hızlı iyileşmeler görülmüş. Fazladan besinlerin bu konuda pek bir faydasının olmadığı görülmüş. Bu da yeterince uyumanın cildin iyileşmesine ve sağlıklı kalmasına fayda sağladığını gösteriyor.

Stres ve kaygıyı azaltır

Çıplak uyumanın bir diğer avantajı ise genel stres ve kaygılarınızı azaltmasıdır. Kötü uykunun stres düzeyleri üzerinde güçlü etkileri olduğu biliniyor. 2020 yılında yapılan bir çalışmaya göre uyku bozuklukları devamlı depresyon belirtilerine ve intihar düşüncelerine sebep olabiliyor. Stres ve anksiyete uykusuzluğa sebep olabilse de yeterince uyumanın faydası olacağını unutmayın.

Kilo alımını önler

İyi uyumamanın sağlığa pek çok etkisi vardır. 2022 yılında yapılan bir çalışmaya göre günde 7 ve daha az saat uyuyanların kilo alma ihtimalleri daha fazla. Ayrıca çıplak uyumak bedenin daha iyi kalori yakmasını sağlar. 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre soğuk havalara maruz kalan erkeklerin kahverengi yağ aktivitelerinde artış gözlenmiş.

Kalp hastalıkları ve diyabet riskinde azalma

Yeterince uyumamak tip-2 diyabet riskini 2016 yılında yapılan bir çalışmaya göre arttırıyor. Bu da sonucunda kalp hastalıklarının riskinin artmasına yol açıyor. Çıplak uyumak daha kolay uyumanızı ve daha uzun süre uykuda kalmanızı sağladığından sağlık konusunda fayda sağlayabiliyor.

Vajinal sağlığı iyileştirebilir

Çıplak uyumak vajina sağlığına da iyi gelir ve mantar enfeksiyonlarından kaçınmanıza yardımcı olur. Sıkı ve terli iç çamaşırları vajinal mantar enfeksiyonlarının riskini arttırır çünkü mantarlar sıcak ve nemli yerleri severler. Gün içerisinde ne giyerseniz giyin, çıplak yatarak bölgenin hava almasını ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Erkeklerde doğurganlığı artırır

Çıplak uyumak bu konuda sadece kadınlara yardımcı olmuyor. 2018 yılındaki bir çalışmaya göre sıkı şeyler giymek ile sperm adetlerinde azalma arasında bağlantı var. Boxer giyen erkeklerin sperm adetleri ve yoğunluğu sıkı iç çamaşırları giyenlere göre daha yüksek olmuş. Çıplak uyumak testisleri serin tutmanın ve optimum sıcaklığı elde etmenin iyi bir yoludur.

Öz saygınızı artırabilir

Çıplak uyumak aynı zamanda bedeninizle bağlantıda kalmanın ve öz saygınızı arttırmanın iyi bir yoludur. 2021 yılındaki bir çalışmaya göre çıplak geçirilen zaman ile bedeni takdir etme arasında bir bağlantı olduğu görülmüş. Bu da kendinizi sevmenizi sağlayabilir.

İlişkinizi iyileştirir

Cinsellik ilişkinin önemli bir parçasıdır ve partnerinizle çıplak uyumak da bir o kadar güzel olabilir. 2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre ten tene temas yetişkinlerde oksitosin salgılanmasını sağlıyor ve bu da partnerler arasında bağ kurulmasına yardımcı oluyor. Ayrıca partnerinize dokunmak sağlığınıza ve ilişkinize iyi gelir. Bu nedenle çıplak yatmanın çok faydasını görebilirsiniz.

Sonuç olarak  tamamen çıplak yatmak konusunda rahat hissetmeseniz bile, gece giydiğiniz katman adedini azaltmak bile fayda sağlayabilir. Uyku söz konusu olduğundan yapılacak en önemli şey iyi uyuduğunuzdan emin olmaktır.

Kaynak: healthline

İlginizi çekebilir: Kaliteli bir uyku için ihtiyacınız olan uyku ürünleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!