Cinselliğe eşitlik geliyor! Y jenerasyonunun cinselliğe bakışı değişiyor

Erkek orgazmı hakkında bu kadar az yazılırken, kadın orgazmı üzerine neden sayfalarca makale yazılıyor hiç düşündünüz mü? Aslında cevabı çok basit: kadın ve erkeklerin orgazma ulaşma başarısındaki farklar yüzünden.

Kadınların erkekler kadar kolay orgazm olmaması son dönemlerde cinsel yaşamla ilgili tartışılan temel konulardan birini oluşturuyor. Peki, bunun ne kadarından kadın bedeni, ne kadarından sosyal normlar sorumlu?

Cinselliğe eşitlik geliyor! Y jenerasyonunun cinselliğe bakışı değişiyor
Kadınların orgazm olamayışının tek sebebi fiziksel faktörler olmayabilir.

Lisa Wade “The Orgasm Gap” isimli makalesinde, kadınların orgazm olamayışının öncelikli sebeplerini fiziksel faktörlere değil, toplumsal normların baskın olduğu sosyolojik etkenlere bağlıyor. Lisa kanıt olarak ise, pek çok kadının mastürbasyon sayesinde orgazma ulaşmasına rağmen, cinsel birleşme sırasında ulaşamayışını gösteriyor. Kadının cinsellikte özne olarak değil, obje olarak algılanması, toplumsal baskılar, kadın orgazmı hakkında doğru bilinen yanlışlar ve daha pek çok şey bu durumu etkiliyor. Sonuç olarak, kadınlar cinselliklerini bastırmaya ve isteklerini saklamaya devam ettikçe, orgazm olmaları da zorlaşıyor.

Peki bu durum hiç mi iyiye gitmiyor diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre kadın ve erkek cinselliği arasındaki fark, gün geçtikçe kapanıyor. SKYN Condoms’un 2015 yılında Amerika’da yaptığı araştırmanın sonuçları Y jenerasyonunun ( 1980 – 1999 doğumlular) bu oyunun kurallarını değiştirdiğini gösteriyor.

Nasıl mı?

Y kuşağı daha cesur

Cinselliğe eşitlik geliyor! Y jenerasyonunun cinselliğe bakışı değişiyor
Y jenerasyonu kadını cinselliğini daha özgürce yaşıyor.

Görünen o ki, Y kuşağı kadını cinsellikte çok daha cesur.

Ankete katılan 18-34 yaş arası kadınların %89’u, seks sırasında orgazm olabildiklerini belirtti.
Bir başka ümit verici anket sonucu ise, kadınların seks oyuncaklarıyla çok daha barışık olması. Yeni şeyler denemek ve cinsel hayatını renklendirmek isteyen Y kuşağı kadını; artık sıradan cinsel yaşamla yetinmiyormuş gibi görünüyor. Bu gelişmede yeni iletişim araçlarının payı da oldukça büyük. Ankete katılan kadınların %57’si telefon seksini denediğini belirtirken, %49’u da en az bir kere çıplak resim gönderdiğini itiraf ediyor.

Y kuşağı cinselliği erken keşfediyor

Araştırma, artık kadınların cinselliğini çok daha erken kucakladığını da gösteriyor. Cinselliği ile genç yaşta (18-24) tanışan katılımcılar, topluluğun %84’ünü oluşturuyor .
Bu durum tecrübe edinmeyi ve isteklerinin farkına varmayı kolaylaştırıyor. Ne istediğinin bilen Y jenerasyonu, bunu dile getirmekten de hiç çekinmiyor.

Hala gidecek çok yolumuz olsa da, kadın cinselliği hakkındaki gelişmeler gerçekten umut verici. Kadın toplumda güçlenip yer edindikçe, sadece iş hayatında değil; yatak odasında da söz söyleyebilecek konuma geliyor. Bu durumun erkekler üzerindeki baskıyı arttıracağı düşünülse de, aslında iki taraf için de mutlu ve tatmin edici bir seks hayatının kapılarını açıyor.

Kaynak:

Elite Daily

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!