Cinsel ilişkiden sonra vajinada ağrının sebepleri nelerdir?

Eğer cinsel ilişkinin ardından vajinal bölgede ağrı ve sızılar hissediyorsanız, ağrının nereden geldiğini anlamak önemlidir çünkü böylelikle potansiyel sebebini öğrenebilir ve en iyi tedavi yöntemini bulabilirsiniz. Vajina uzun, kaslı bir kanaldır ve vajinal açıklıktan rahim ağzına kadar devam eder. Vulvada ise dudaklar, klitoris, vajinal açıklık ve üretra açıklığı yer alır. Dudaklar vajinal açıklığın etrafında bulunan deri katmanlarıdırlar. Pek çok insan vajina dediğinde aslında vulvadan bahsediyordur. Ancak bu ayrımı iyi yapmak, vajinal bölgedeki ağrılar konusunda bilgi edinmek için önemlidir. Eğer cinsel ilişkinin ardından vajina veya vulva bölgesinde ağrı yaşıyorsanız, bunun sebebi pek çok şey olabilir. Çoğu sebep genelde tedavi edilebilirdir. Nadiren de olsa bir acil duruma da işaret edebilir.

Cinsel ilişkiden sonra vajina ağrısının sebepleri

Cinsel ilişkinin ardından vajinal bölgede ortaya çıkan ağrıların pek çok sebebi olabilir. Bunlar arasında şunlar vardır:

Kayganlaştırıcı eksikliği

Uyarıldığınız zaman bedeniniz doğal bir kayganlaştırıcı salgılar. Ancak bazen bu kayganlaştırıcı yeterli olmaz. Eğer cinsel uyarımınız düşükse veya ısınmak için kendinize zaman vermeden hemen aksiyona girdiyseniz, normalden biraz daha fazla sürtünme gerçekleşebilir.

Bu sürtünme ise vajinada küçük ve mikroskobik yırtıklara sebep olur ve bunlar da ağrı ve rahatsızlığa sebep olurlar. Hatta bazı vakalarda enfeksiyon oluşması bile mümkündür.

Uzun veya heyecanlı cinsel ilişki

Eğer penetrasyon biraz sertse, ağrı ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Sürtünme de hassas dokulara baskı yapabilir ve inflamasyona yol açabilir. Siz veya partneriniz parmak, seks oyuncakları veya başka nesneleri cinsel aktivitede kullanıyorsanız, fazladan ağrı da olabilir. Cinsel oyuncağınızın materyaline göre fazladan kayganlaştırıcı kullanmanız gerekebilir. Cinsel oyuncakları uygun şekilde kullanmamak da ağrıya sebep olabilir.

Kondom, kayganlaştırıcı ve diğer ürünlere karşı alerjik tepki

Lateks kondomlara, kayganlaştırıcılara ve diğer ürünlere karşı alerjinizin olması ağrıya yol açabilir. Ayrıca vulva bölgesinde de genital tahrişe yol açabilir. Eğer vajinanıza bir şey giriyorsa, ağrı kanala kadar uzayabilir.

Zührevi hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar klamidya, bel soğukluğu ve genital uçuk gibi zührevi hastalıkların ilk belirtisi vajinal ağrı olabilir. Eğer test olmadıysanız bir test olmak isteyebilirsiniz. Eğer partneriniz test olmadıysa, onun da test olmasını isteyebilirsiniz. İkinizin de tedavisi gelecekteki enfeksiyonları engellemek için önemlidir.

Mantar enfeksiyonu

Cinsel aktiviteden sonra ağrı mantar enfeksiyonunun en yaygın belirtileri arasındadır. Diğer bazı belirtileri şöyle:

 • vajinal kaşıntı
 • şişkinlik
 • idrar yaparken ağrı

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu sadece idrar yaparken ağrıya sebep olmaz, aynı zamanda vajinal bölge ve pelviste de ağrıya kol açabilir. Eğer idrar yolu enfeksiyonunuz varsa ve bu esnada cinsel ilişki yaşarsanız, fazladan tahriş ve inflamasyon ortaya çıkabilir.

İlginizi çekebilir: İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri, nedenleri ve önleme yolları

Bartholin Kisti

Vajinal açıklığın iki yanında iki tane Bartholin bezi vardır ve bunlar vajinanın doğal kayganlaştırıcısını üretirler. Ancak bazen sıvıyı taşıyan kanallar tıkanabilirler. Bu da hassas ve sıvı dolu kistlere sebep olur. Cinsel aktivite bu kistleri rahatsız edebilir ve bu da beklenmedik ağrılara yol açar.

Menopoz

Menopozdan önce ve menopoz esnasında bedendeki hormon düzeyleri ciddi şekilde değişirler. Östrojen azalırken beden kendi doğal kayganlaştırıcısını daha az üretir. Bunun yanında vajinadaki dokular daha kuru ve ince hale gelirler. Bu da penetratif seksi daha rahatsız edici, hatta ağrılı hale getirir.

İlginizi çekebilir: Bugüne kadar menopoz ile ilgili size anlatılanları unutun çünkü gerçekler ‘Bildiğiniz Gibi Değil!’

Vajinitis

Vajinanın doğal bakteri dengesindeki bozulma inflamasyona yol açabilir. Bu duruma vajinitis adı verilir ve kaşıntı ile akıntılara da sebep olabilir. Cinsel bir dokunuş olmadan ağrı olması bile mümkündür. Cinsel aktivite ise onu daha belirgin hale getirir.

Vulvar ağrı

Cinsel dokunuşlar vulvada ağrıya yol açabilirler ve hem sürtünme hem de baskı buna yol açabilir. Eğer ağrı cinsel aktiviteden önce mevcutsa, bu durum vulva ülseri gibi çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Eğer vulvadaki tahriş bir kaç saat veya günden uzun sürerse doktorunuzla görüşün. Ayrıca vulvodini gibi daha ciddi bir rahatsızlığınız da olabilir.

Vulvodini

Vulvodini, 3 aydan daha uzun süren vulva ağrısıdır. Sebebi tam olarak belli değildir ancak yaygındır. Cinsel ilişkiden sonra ağrıya ek olarak vajinal bölgede atma hissi, yanma ve iğnelenme hissedebilirsiniz. Daha ağır vakalarda hassasiyet o kadar çok olur ki, günlük işleri yapmak veya kıyafet giymek bile imkansız olabilir.

Endometriyozis

Endometriyozis, rahim içindeki dokuların yumurtalık, karın ve bağırsaklar gibi rahim dışı yerlerde gelişmesidir. Cinsel ilişki sırasında ağrı ve ağrılı adetler en yaygın belirtileri arasında yer alırlar. Ağrı üst vajina ve pelvis gibi bedenin daha derin yerlerinde de olabilir.

Miyomlar

Rahimdeki miyomlar kanserli olmayan gelişimlerdir. Büyüdükleri zaman ağrı yapabilirler. Eğer miyomunuz varsa cinsel ilişkiden sonra pelviste ağrı da yaşayabilirsiniz.

Pelvik İnflamatuvar Hastalığı

Bu rahatsızlık bir bakteri enfeksiyonudur. Bel soğukluğu ve klamidya gibi rahatsızlıklara sebep olan bazı bakteriler ona yol açabilirler. Bir kez geliştiğinde şu bölgelere de yayılabilir:

 • rahim
 • fallop tüpleri
 • rahim ağzı
 • yumurtalıklar

Şunlara yol açabilir:

 • pelviste ağrı
 • ağrılı cinsel ilişki
 • ağrılı idrar
 • kanama
 • akıntılar

Vajinismus

Vajinismus vajinadaki ve vajinal açıklıktaki kasların kendi kendilerine sıkılmalarıdır. Bu durum vajinayı kapatır ve penetratif seksi rahatsız edici, hatta imkansız hale getirir. Eğer ilişki yaşayabilirseniz, bunun sonucunda vajina ve çevresinde ağrılar ortaya çıkabilir.

İlaçlar

Doğum kontrolü normal hormon düzeylerini baskılar. Bu da vajinadaki dokuların daha ince ve kuru hale gelmesine sebep olur. Eğer ön sevişme gibi doğal kayganlaştırma sürecini tetikleyecek şeyleri es geçer veya başka bir kayganlaştırıcı kullanmazsanız, cinsel aktiviteden sonra sürtünme kaynaklı ağrılar yaşayabilirsiniz.

Sıkı pelvik taban kasları

Pelvik taban kaslarının sıkı olması cinsel ilişkiyi zorlaştırır. Bu kaslar şu sebeplerden sıkılaşabilirler:

 • kötü duruş
 • bisiklet gibi bazı fiziksel aktivite türleri
 • doğal olarak daha sıkı bir kas yapısı

Ters kegel egzersizleri, bu kasları rahatlatmayı öğrenmenize yardımcı olabilirler.

Cinsel ilişkiden sonra dudaklarda şişkinlik

Vulvadaki dudaklarda ilişkiden sonra şişkinlik ve tahriş her zaman endişe sebebi değildir. Çünkü bu dokular uyarım sonucunda kan ile dolduklarından şişme eğilimleri vardır.  Ancak inflamasyona ek olarak ağrı da yaşıyorsanız, sürtünme ve baskıdan dolayı tahriş oluşmuş olabilir. Bu bir kaç saat içerisinde veya ertesi gün geçmelidir.

Eğer dudaklardaki şişkinlik devam ederse veya aşağıdaki belirtileri görürseniz doktorunuza danışın:

 • ağrılı idrar yapma
 • atma hissi
 • yanma hissi

Bunlar enfeksiyon işareti olabilirler ve ilaç gerektirebilirler.

Nasıl rahatlayabilirim?

Bu rahatsızlıkların bazıları evde tedavi edilebilirler. Bazılarını ise doktorun görmesi gerekir.

 • Buz koymak: Sürtünme ve baskı kaynaklı ağrılar birkaç saat içerisinde kendi kendilerine geçmeliler ancak bu esnada vulvaya biraz buz koymak fayda sağlayabilirsiniz. Buz torbasını 5-10 dakika sürelerle koyun. Doğrudan vulvaya buz koymayın, arada bir havlu veya kumaş olsun. Ayrıca buzu vajinanıza da sokmayın. Eğer buz torbası kullanmak rahatsız edici oluyorsa durun ve doktorunuza görünün.
 • Antibiyotikler: İdrar yolu enfeksiyonu, pelvik inflamatuvar hastalığı ve bazı zührevi hastalıklar antibiyotikler ile tedavi edilirler. Ayrıca mantar enfeksiyonları için bazı reçetesiz ilaçlar da vardır. Fakat yine de önce doktorunuzdan fikir almak faydalı olabilir.
 • Hormon tedavisi: Hormon replasman terapisi bazı insanlara fayda sağlayabilir. Bu durum bedenin menopozdan kaynaklanan hormon değişimlerine aşamalı olarak alışmasını sağlar. Ayrıca doğal kayganlaştırıcıların bir kısmı tekrar geri döner ve penetrasyon daha rahat olur. Doktorlar endometriyozis sahibi olanlara hormonal doğum kontrol yöntemleri verebilirler ve bu da ağrılı nöbetlere engel olur.
 • Ameliyat: Eğer Bartholin kisti veya miyom sahibiyseniz, doktorunuz bunları çıkartmak için ameliyat önerebilir. Kist olması durumunda bezleri almadan önce kistleri patlatmak da denenebilir.
 • Kayganlaştırıcılar: Sürtünmeyi azaltmak için bir yardımcı arıyorsanız kayganlaştırıcıları deneyin. Su bazlı olması daha iyidir çünkü vajina ve vulvadaki hassas deriye zarar vermezler. Yağlı olanlar ise kondomlara zarar verebilirler. Kayganlaştırıcıyı gerekli olduğunda tekrar kullanmaktan çekinmeyin.
 • Alerji yapmayan ürünler: Eğer kondomlara veya kullandığınız cinsel oyuncaklara alerjiniz varsa, yenilerini deneyin. Poliüretan kondomlar mevcutlardır ancak bunların lateks kadar güçlü olmadıklarını da unutmayın. Kayganlaştırıcılar vulvanızı hassas hale getiriyorlarsa, kullanmayın.
 • Pelvik taban egzersizleri: Ters kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını rahatlatmaya yardımcı olabilirler. Bu durum sadece ağrılı cinsel ilişkiyi azaltmaz, aynı zamanda penetratif ilişkiyi daha keyifli hale getirebilir.
 • Terapi: Bazı insanlarda ağrılı ilişkinin ardından anksiyete ortaya çıkabilir. Bu da onların ilişkide rahatlamalarına veya keyif almalarına engel olabilir. Bu durumda seks terapisi bu kaygıların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Eğer ağrı bir iki günden fazla devam ederse veya sıra dışı akıntı ve kanamalar görürseniz, doktorunuzu ziyaret edin. Böylece doğru teşhis yapılabilir ve tedavi uygulanabilir. Tedavi ne kadar erken olursa o kadar etkili olur.

Sonuç olarak cinsel ilişki asla ağrılı olmamalıdır. Eğer ağrı yaşıyorsanız ve bir iki günde geçmezse doktorunuza görünün. Böylece ağrının sebebini tedavi edebilir ve ileride ortaya çıkmasına engel olabilirsiniz.

Kaynak: healthline

İlginizi çekebilir: Vajinal akıntı neden olur? Vajinal akıntı renkleri ne anlama gelir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!