Cinsel ilişki sırasında baş ağrısı çekmek normal mi?

Baş ağrısı, çoğu zaman ilaç dahi almayacak kadar kanıksadığımız sorunlardan biri. Baş ağrıları oldukça çeşitli: Migren gibi şiddetli ve müdahale gerektiren ağrılardan, uykusuzluk ya da yorgunluk gibi sebeplerle beynin hafif hafif uyarı sinyalleri vermesi gibi yaşanan ağrılara varan geniş bir yelpaze söz konusu. Bunlara ek olarak, cinsel ilişkide ya da sonrasında yaşanan baş ağrıları da var. Cinsel ilişki sırasında kişinin tek odak noktası haz iken, bazı kişilerde bu zevkli süreç orgazmdan önce, orgazm sırasında hatta sonrasında baş ağrılarıyla bölünebiliyor. Bu ağrıların normal olup olmadığı konusunda nörologların neler söylediğini Uplifers okurları için araştırdık.

Mayo Clinic ve Memorial Hastanesi, cinsel ilişkiye bağlı baş ağrılarını iki kategoriye ayırıyor:

İyi huylu ve görece hafif ağrılar

Baş ve boyun bölgesinde, çok hafif başlayıp cinsel uyarılma arttıkça şiddeti artan ağrılardır. Nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber, kas kasılması ya da damarların normalin dışında genişlemesinden ötürü ortaya çıktığı düşünülmektedir. Birkaç dakika sürebilir ya da saatler boyunca devam edebilir. Bu esnada kişi ağrının yarattığı dikkat dağınıklığı nedeniyle cinsel ilişkiye giremeyebilir. Hatta bazı kişilerde bu durum, tekrar başının ağrıyacağı düşüncesiyle cinsel ilişkiden soğumaya varabilir.

Daha önce migren gibi sistemik baş ağrıları yaşayanlarda daha sık görülen bu ağrı tipine karşı, bazı nörologlar seks öncesi antidepresan ya da kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar almayı öneriyor (elbette önce bir nörologa danışmakta fayda var).

Antidepresan ya da kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar işe yarayabilir (doktorunuza danışınız).
Aniden ortaya çıkan çok şiddetli ağrılar

Asıl dikkat edilmesi gereken ağrı tipi, kişinin cinsel ilişki sırasında ilk kez yaşadığı ağrı. Kişi, bu ağrı tipini genelde hayatının en şiddetli ve dayanılmaz baş ağrısı olarak tanımlar. Orgazm sırasında ya da hemen öncesinde ortaya çıkan bu ağrı için mutlaka doktora görünmek ve aksi kanıtlanmadıkça ciddi bir durum olarak görmek gerekir. Beyin ve Sinir Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Serdar Dağ, bu tür ağrıların, beyinde bir damar yırtılması sonucu beyin kanamasına varan ciddi tıbbi durumları işaret edebildiğini belirtiyor.

Kişi ağrının yarattığı dikkat dağınıklığı nedeniyle cinsel ilişkiye giremeyebilir.
Cinsel ilişkiye bağlı baş ağrısına karşı yapılabilecekler

Erkeklerin kadınlara oranla 3-4 kat daha sık bağ ağrısı yaşadığını belirten uzmanlar, bu sorunun seks sırasında harcanan efora da bağlı olabileceğini belirtiyorlar.

Ayrıca vücutta şekerin düşmesi ve magnezyum eksikliği de baş ağrılarını tetikleyebiliyor. Badem, kaju, avokado, tam tahıl gibi magnezyum açısından zengin yiyecekler tüketmek, alkolü azaltmak gibi önlemler alınarak hafif baş ağrıları bir ölçüde engellenebilir.

Cinsel ilişkide yaşanan baş ağrılarının küçük bir yüzdesi anevrizma, felç ya da beyin kanaması kaynaklı olsa da, özellikle aniden başlayan ağrılara karşı kişinin tetikte olması kendi yararına. 24 saatten uzun süren baş ağrılarında da mutlaka bir doktora görünmek ve şayet gerekli görülürse beyin tomografisi çektirmek öneriliyor.

İlginizi çekebilir: Seks yaptıktan sonra neden mutsuz oluyoruz?

Kaynaklar:

self.com

Memorial

serdardag.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!