Seks yaptıktan sonra neden mutsuz oluyoruz?

İster inanın, ister inanmayın; seks yaptıktan sonra hem kadınlarda hem de erkeklerde bir mutsuzluk halinin görülmesi oldukça yaygın bir durum. Üstelik az önce yaşanılan cinsel deneyimin ne kadar muhteşem olduğunun da bu noktada bir önemi yok. Hatta İngilizcede bunun için bir kavram bile üretilmiş: ‘post-coital tristesse’. İlişki sonrası üzüntü olarak çevrilebilecek bu durum, bazı insanlarda 2 saate kadar sürebiliyor.

Peki bunun nedeni ne? Prolaktin hormonunu belki duymuşsunuzdur. Kadın vücudunun süt üretmek için kullandığı bu hormona erkekler de sahip. Vücudunuz bu hormonu orgazmın ardından yükselen dopamin hormonuna karşı üretiyor. Ve seks sonrası oluşan melankolik hislerin nedeninin de bu hormon olduğuna inanılıyor.

Seks yaptıktan sonra
Birçok insan seks yaptıktan sonra kendini mutsuz hissedebiliyor. Sanılanın aksine bu oldukça yaygın bir durum.

İlginizi çekebilir: İlişkide cinsel tatmin zaman içinde değişiklik gösterir mi?

Seks sonrası mutsuzluğun başka nedenleri de olabilir mi?

Seks, karşınızdaki insanla yakınlaşırken vücudunuzda yükselen dopamin hormonunun tüm bedeninizi sarması sayesinde kendinizi iyi hissettiğiniz bir eylemdir. Bittiğindeyse gerçek dünyaya dönersiniz. Bu anda yaşadığınız ilişkinin ciddiyetiyle ilgili korku veya endişe yaşayabilir ve bu yüzden yalnız kalmak isteyebilir ya da az önce birlikte olduğunuz insandan duygusal ve fiziksel açıdan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Ayrıca seks, size aslında gerçek düşünceniz olmayan şeyler söyletebilir. Mesela biraz önce “Seni seviyorum, ömrümü seninle geçirmek istiyorum,” gibi cümleler kurmuş olabilirsiniz, ama seks bittikten sonra bu cümlelerin aslında pek de iyi fikir olmadığını anlayabilirsiniz.

Bu yüzden gelecek sefer, seksten sonra kendinizi kötü hissettiğinizde, ya da partnerinizde bunu fark ettiğinizde, bunların hormonların doğal bir sonucu olduğunu hatırlayın.

İlginizi çekebilir: Uzun süreli ilişkilerde cinsel isteksizlik problemiyle baş etmenin yolları

Kaynak:

popsugar.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!