İlişkide cinsel tatmin zaman içinde değişkenlik gösterir mi?

Romantik ilişkilerde zaman içerisinde cinsel tatminde değişiklik oluyor mu? Partnerler birbirlerini yatakta mutlu etmeyi öğrendiklerinde cinsel tatmin de artış gösteriyor mu? Ya da ilişkinin başındaki tutku kaybolduğunda bu durum cinsel tatminin azalmasına yol açıyor mu?

cinsel tatmin
Romantik ilişkilerde cinsel tatmin değişkenlik gösteriyor.

Geçmişteki araştırmalar, bu konuda çelişkili sonuçlar gösteriyor. Dahası, bu konuda hakkında geçmişte yapılmış araştırmaların çoğu önemli kısıtlamaların sıkıntısını yaşıyorlar.

Geçmiş veriler kısıtlamaların sıkıntısını yaşıyor

Bu sıkıntıların en büyüğü boylamsal veriden ziyade enlemsel veriye odaklanılmasından kaynaklanıyor. (Örneğin, cinsel tatminin aylar ve yıllar içerisindeki değişimine bakmak yerine belli bir zaman aralığında incelemek) Dahası, yapılan birçok araştırma temsil edici olmayan adaylarla gerçekleştiriliyor. (Yalnızca genç yetişkinlere veya üniversite öğrencilerine odaklanılması gibi)

Son zamanlarda yapılan ve the Archieves of Sexual Behaviour’da yayınlanan bir araştırma ise, cinsel tatminin ilişkilerde, zaman içindeki değişiminin nasıl olduğu sorusuna daha kesin bir cevap bulmak adına önceki araştırmalardaki eksiklikleri gidermeyi amaçlıyor.

Yapılan araştırmada, araştırmacılar millet temsilcisi üzerinden hareketle boylamsal çalışmalarını Almanya’da gerçekleştiriyorlar. Spesifik olarak, 25-41 yaş arası, heteroseksüel ve ilişkisi olan 2814 yetişkin seçiliyor.

Araştırmanın ilgi duyduğu ve yanıt bulmaya çalıştığı nokta, tahmin edildiği üzere cinsel tatmin oluyor. Araştırmacılar; ‘Seks yaşamınızdaki cinsel doyumunuz nasıl?’ sorusunu sorup, aldıkları yanıtlara göre ilişkilerdeki cinsel doyum seviyesine ulaşmaya çalışıyorlardı. Katılımcılara, cinsel doyumlarını 0’dan 10’a kadar bir skalada, 0 en az tatmin olma veya hiç tatmin olmama ve 10 en çok tatmin olma, değerlendirmeleri isteniyordu.

Cinsel tatmin ikinci yılda düşüş gösteriyor

Sonuçlar gösteriyor ki, ilk yılda cinsel doyum giderek artış gösteriyor, özellikle ilk senenin ikinci yarısında. Bu sürenin devamında ise cinsel tatmin düşüş gösteriyor.

İlgili yazı: Kadınlarda orgazm ve cinsel anatomiye dair doğru bilinen yanlışlar

Peki, sonuçlar ne ifade ediyor?

Bu konuda araştırmanın yazarına kulak vermemizde fayda var:

‘İlk yıldaki cinsel tatminin artmasını partner özelinde öğrenmeye bağlayabiliriz. Bir başka deyişle, ilişkinin ilk yılında çiftler birbirlerinin yatakta sevdiği ve sevmediği şeyleri öğreniyorlar ve sonuçta bu da cinsel tatmine olumlu olarak yansıyor.’

İkinci yılda gelen düşüş konusunda ise, elimizdeki veriler cinsel birlikteliğin değişikliğinden kaynaklanabileceğini söylüyor. Yani yine bir başka deyişle, ikinci yıldan itibaren çiftlerin cinsel birliktelikleri ilk yıla göre azalıyor ve doğal olarak cinsel tatminleri de azalıyor. Elbette, cinsel tutkunun azalmasının da bu noktada katkı sağladığını söyleyebiliriz.

Her ne kadar bu araştırma, önceki araştırmaların sahip olduğu kısıtlamalara yönelik bir araştırma olsa, bu araştırmanın da kendine ait kısıtlamaları olduğunu söylemek mümkün. Örneğin; bu modelin genç veya olgun yetişkinlerin ya da aynı cinsiyetteki kişilerin ilişkilerinin ne derece benzer ya da farklı olduğunu gözlemleyebildiğini söyleyemeyiz. Dahası, araştırmada cinsel tatmin ölçümünde gelişimi gösteren bir oda bulunuyor. Belki cinsel tatminin farklı boyutlarını, farklı modeller kullanarak keşfedebiliriz.

Bu da demek oluyor ki, elimizdeki bulgular cinsel tatminin ilişki süresince hem azalıp hem de artabiliyor.

Kaynak:

lehmiller.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!