Cinsel ilişki geçmişinizin ne kadar iyi olduğunu ölçmek ister misiniz?

İnsanoğlu, konu seks olunca doğal olarak meraklı, biraz utangaç ve bazen de rekabetçi bir yapıya bürünebiliyor. İnsanların kaç kişiyle seviştiklerini düşünüp merak ediyoruz. Peki sizce bu normal mi?

Merakınızı gidermek için aşağıda görmüş olduğunuz resme tıklayarak sırasıyla cinsiyetiniz, yaşınız ve 18 yaşınızdan beri kaç kişiyle seviştiğiniz gibi bilgilerinizi girerek seks ortalamanızı ve diğer insanların bu tabloda ne durumda olduğunu görebilirsiniz.

sex calculator

Peki neden bir seks hesaplayıcı yapıldı?

Araştırmacılar geçtiğimiz aylarda yayınlanan Archieves of Sexual Behaviour isimli makaleden ilham aldıklarını ve makalede Y kuşağı insanlarının (1980-1999 arası doğumlular) hayatları boyunca 8 kişiyle beraber olduklarını ortaya çıkardı. Bu ortalama X kuşağında (1965-79 doğumlular) 10 partnere çıkarken  Baby Boomer kuşağında (1946-64 arası doğanlar) 11 partnere çıktığını ortaya çıkardı. Bir başka deyişle, bugünün genç yetişkinler cinsel olarak ebeveynlerinden daha az üretken olduklarını söyleyebiliriz. Fakat ortalamada medyan ve modlar işin içerisine girdiği zaman bize daha çok şey anlatmaya başlıyor. Konu sekse geldiğinde, gençler gerçekte seviştiği insanla sayısının büyük bir kısmını gizlediği görülüyor. Araştırmacılar the General Social Survey verilerinden yola çıkarak kişilerin isimlerini yazmadan bilgilerini girebilecekleri ve yaşları sayesinde Amerikalıların seksüel geçmişini ortaya çıkarabilecekleri bir hesaplayıcı geliştirdiler. 2006-2014 arası 13.000 kişi üzerinde yapılan anketleri bir araya getirerek hesaplayıcı ve sonrasında ortaya çıkan grafiği oluşturdular.

sevişme kadın erkek
Erkekler kadınlara göre daha çok kişiyle cinsel ilişkiye girdiklerini ifade ediyorlar

Bazı değerleri bu aşamada sizlere belirtmemiz gerekiyor. İlk olarak, yapılan anketlerde erkekler kadınlara göre daha çok kişiyle cinsel ilişki yaşadıklarını aktardılar. İkinci olarak, bu grafiklerde yer alan bazı değerlere göre kadınlar ve erkeklerden bazıları inanılmaz derecede çok kişiyle ilişkiye girdiklerini belirttiler. Sayılara göz atınca bir erkeğin, söylediğine göre 1000 farklı insanla beraber olduğu görünüyor.

Bu 1000 kişinin kadın veya erkek olup olmadığı sorulmadığı için net bir bilgimiz maalesef yok. Her ne kadar GSS’nin katılımcılara beraber oldukları kişilerin isimlerini teker teker saymalarını istemesine rağmen, hesaplayıcı sadece bu kişilerin toplamını istiyor. Ne yazık ki, hesaplayıcı size insanların cinsel eğilimleriyle ilgili değil yalnızca yaş ve cinsiyete bağlı olarak bilgi paylaşıyor. Seksle mutluluk arasındaki ilişkiye ise daha önceki yazımızda değinmiştik

Bu da bizi hesaplayıcının asıl amacına götürüyor: Bu rakamsal veriler kişilerin bireysel değerlendirmelerine dayanıyor. İnsanlar çok ender de olsa seks hakkında yalan söyleyebilirler. Hafızaları onları şüpheye düşürebilir. Hepsi olmasa da bazı katılımcıların bariz olarak yanlış cevap verdiklerini söyleyebiliriz. Ayrıca bu rakamsal verilere dayanarak insanların sayıları yuvarlamaya eğilimli oldukları sonucunu çıkarabiliriz. Çok az insan 9 ya da 19 kişiyle cinsel ilişkiye girdiğini söylerken 10 ve 20 sayılarının oldukça fazla olması göze çarpıyor. Bunun ötesinde, katılımcılara sorulan ’18 yaşından itibaren kaç kişiyle seks yaptınız?’ sorusu yanlış yoruma oldukça açık görünüyor.

Sonuçta unutmamanız gereken; ister farklı kişilerle seks yapma konusunda 1 numara olun, isterseniz de hiç deneyim yaşamamış olun, seks deneyimlerinizi kendi özsaygınız açısından ölçmemelisiniz.

Kaynak:

slate.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!