Canınız sıkkın olduğunda modunuzu yükseltmek için 7 öneri

Bazı günler sabah uyanırız ve sanki her şey ters gidiyormuş gibi hissederiz. Sanki dünyanın renkleri kaybolmuş, her şey griye bürünmüş gibi gelir. Aslında hayatta birçok şey yolunda gidiyordur ama size bir türlü öyleymiş gibi gelmez. Oysa böyle zamanlarda bu ruh haline teslim olmak zorunda değilsiniz. Aslında birkaç ufak adımda bu ruh halinden sıyrılabilirsiniz. İşte sebepsiz yere moraliniz bozuk olduğunda bunu tersine çevirmenin yolları…

Sebepsiz yere canınız sıkkın hissediyorsanız modunuzu yükseltecek bu taktiklere göz atmalısınız.
1. Dışarı çıkın

Doğaya çıkmak, açık havada dolaşmak sinir sisteminizi sakinleştirebilir ve böylelikle modunuzu yükseltir. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre ormanlık alanda bulunmak kortizol seviyesini düşürüyor, nabzı sakinleştiriyor, tansiyonu düşürüyor, parasempatik sinir sistemini daha aktif hale getiriyor, sempatik sinir sistemi aktivitesini azaltıyor. Yani ters tarafınızdan uyandığınız günlerde, biraz dışarıda dolaşmayı, parka veya ormanlık bir alana gitmeyi düşünebilirsiniz.

2. Müzik dinleyin

Modunuz düşük olduğu günlerde müzik dinleyerek ruh halinizi daha iyiye çevirebilirsiniz. Üstelik bu, her zaman dinlediğiniz bir müzik türü de olabilir, daha hareketli bir müzik türü de… Örneğin yapılan bir araştırma, 10 dakika klasik müzik dinlemenin bile katılımcıların negatif ruh halini azaltmaya yettiğini gösteriyor. Müzik dinlemek; tansiyonu, nabzı ve stres hormonu olan kortizon seviyesini düşürüyor.

Müzik dinlemek; tansiyonu, nabzı ve stres hormonu olan kortizon seviyesini düşürüyor.
3. Düşük modunuzla iyi geçinin

Eğer modunuz düşükse, bu durumla inatlaşmak yerine iyi geçinmeye çalışın. Ona, canının ne yapmak istediğini sorun. Eğer bir şeylerin dağınık kalmasını istiyorsanız, bırakın öyle kalsın.

4. Canınızın neden sıkkın olduğunu anlamaya çalışın

Kendinizi kötü hissettiğiniz günlerde, sakin kalmaya ve neden böyle hissettiğinizi anlamaya çalışın. Bir başka deyişle, hislerinizle kavga etmek yerine ne olduğunu anlayın. Ruh halinizin size verdiği mesajı anlamaya çalışın. Bazen biraz uyumak, uzanmak, yakınlarınızdan destek istemek iyi gelebilir.

5. Kontrolü üstlenin

Araştırmalara göre hayatını kontrol edebildiğini düşünen insanlar, kendilerini daha mutlu hissediyor. Eğer canınızı sıkan bir şey varsa, kontrol edebildiğiniz şeylerin farkına varın. Bazen bunlar çok ufak şeyler olsa da size kendinizi iyi hissettirebilir.

6. Kendinize uygun aktivitelerle ilgilenin

Eğer içe dönük biriyseniz, modunuz düşük olduğunda tek başınıza yürüyüş yapmak iyi gelebilir. Eğer dışa dönük biriyseniz, modunuz düşük olduğunda size kendinizi iyi hissettiren şey arkadaşınızla vakit geçirmek olabilir. Modunuz düşük olduğunda, size kendinizi yabancı hissettirecek şeylerde mutluluğu aramayın.

7. Hiçbir şey yapmayın

Bazı günler ne yaparsanız yapın modunuzu yükseltemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda düşük modunuzu kabullenin, ona karşı direnmeyin ve hiçbir şey yapmadan geçmesini bekleyin. Kendinize, zaman zaman modunuzun düşük olması için izin verin.

Kaynaklar:
Psych Central
Lifehacker
Psychology Today

 

İlginizi çekebilir: Zihin, beden ve ruh sağlığınız için saniyeler içinde yapabileceğiniz 21 uygulama

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!