Çalışma hayatınızın kişisel yaşamınızı olumsuz yönde etkilediğini gösteren 7 kritik işaret

Hayatınız boyunca hayalini kurduğunuz ve hedeflediğiniz bölümü okuyup, mezun olduğunuz anda işe girdiğinizi düşünün. Her şey olması gerektiği gibi gidiyor. Ta ki bir süre sonra taze ve hırslı siz, işinizden soğuduğunuzu ve oraya ait olmadığınızı fark ediyorsunuz. Bu maalesef herkesin başına gelebilir. Kendinizi yeni arayışlara girmek zorunda hissedebilirsiniz.

yoğun 1

Tabii işi yüzünden stres duyan herkes keskin kariyer değişimleri yapmak zorunda değil. Her iş, belli bir derecede stres içeriyor. Fakat önemli olan profesyonel bir şekilde işi işte bırakıp, kişisel yaşamınızı etkilemesine izin vermeden mutluluğunuzu kalıcı olarak sürdürmeyi amaçlamak oluyor. O ince çizgiyi ayırmakta zorlananlar için, farkına varamadığınız ancak düzeltilmeyi bekleyen sizin işi değil, işinizin sizi yönettiğini gösteren 7 işareti, değişime adım atmanız için sunuyoruz.

Ailenizle veya arkadaşlarınızla yaptığınız programlarınızı sürekli iptal ediyorsunuz

Tamamen plan yapmaktan vazgeçmiş de olabilirsiniz, çünkü bir kerelik işten ‘erken’ çıkmayı planladınız ve bir başka ‘acil’ iş kucağınıza düşüverdi. Belki de arkadaşlarınızdan “Merhaba, sizi eskiden tanıyordum sanırım!”, “Nerelerdesin?” gibi sitem dolu mesajlar alıyorsunuz. Bunun yanında da aile fertlerinden daha sevgi dolu ama üzüntülü olan “İş bu kadar vaktini almamalı… Seni özlüyoruz!” cümlelerini duyuyor olabilirsiniz. Dostlarınızı ve ailenizi ihmal etmeden de iş hayatınızı sürdürmenin yollarını bulmalısınız.

Devamlı yoğun iş programınızı anlatıyorsunuz

İşiniz hakkında yakınmadığınız bir zamanı hatırlayın. Hatırlayamadınız mı? Etrafınızdakiler de hatırlamıyor. İnanın oda arkadaşınız, erkek arkadaşınız veya anneniz; patronunuzu sizin yakınmalarınızdan dolayı çoktan tanıyor! Kısacası zihinsel olarak kendinizi işinden uzağa koyamıyorsunuz; çevrenizdeki herkes bunun farkında ve oldukça sıkılmış olabilir.

İşten uzak kalınca stres oluyorsunuz

Bir arkadaşınızla yemeğe gittiniz ve ekmek sepeti masaya konmadan 3 kez maillerinizi kontrol ediyorsunuz veya işten uzak kaldığınız her an laptopunuzda yine işle ilgili bir bilgi edinmeye çalışıyorsunuz. Adeta zihniniz işten uzak olduğunda alarm veriyor.

Bir şey yapmadan duramıyorsunuz

Her ne kadar iş saatleri sırasında yatağınıza uzanarak birkaç saat dizi izleme hayali kursanız da, sayılı boş vakitlerinizde bile “Ne yapmalıyım da işe yaramalıyım?” diye kendinizi yiyip bitiriyorsunuz.

denge 1

Rahatlamanız gerekirken kendinizi daha büyük bir stres altına sokuyorsunuz. Vücudunuz öyle yüksek bir tempoya alışmış ki, yavaşlamayı bilmiyor. Her ne kadar meditasyon ve rahatlama hakkında birkaç yazı okumayı deneseniz de, nefes çalışmasına harcadığınız zaman size kanal tedavisi kadar büyük bir acı veriyor.

Duygularınız sürekli iniş ve çıkışlar yaşıyor

Bir anlığına çok mutlusunuz, çünkü çok ilginç bir dava üstünde çalışacaksınız ve bir sonraki dakikada ağlamak üzeresiniz, çünkü müvekkiliniz size bağırdı. İşte çok vakit geçirdiğiniz için kendinize güveniniz işteki performansınıza bağlı bir hale gelmiş durumda. İşte başarılı olduğunuz zaman özgüveniniz yerinde, ama minik bir hatada veya yapıcı bir eleştiride o güvenden eser kalmıyor olabilir.

Sık sık hasta oluyorsunuz

Kronik stres, bağışıklık sistemini zayıflatır ve sizi ofisin kapalı ortamındaki hastalıklara daha uygun bir yem yapar. Bir nezle salgınından kıl payı kurtulsanız bile, kendinizi ağrı içinde ve yorgun hissedebilirsiniz. Endişe, baş ve karın ağrısı gibi birçok rahatsızlığa sebebiyet verebilir.

İçinizde bir yerde bir huzursuzluk hissi var ama nedenini tam olarak bilmiyorsunuz

Belki de bu his özellikle sabah sıcacık yatağınızda uyurken arsızca çalan alarmınızla ve iş yerinde size gelen telefonla ortaya çıkıyor kim bilir? Ama artık kendinize dürüst olup, kendinizi sınamanız gereken zaman gelmedi mi sizce? Sevmediğiniz ve stres duyduğunuz bir işe sahip olduğunuzu ne zaman kendinize korkmadan itiraf edeceksiniz? Bunu kabullenmek korkutucu bir süreç olsa da, ne kadar çabuk kabullenirseniz o kadar hızlı yeni bir kariyere sahip olabilirsiniz. Yeni işinizin şu anki işinizden daha kötü olabileceği ihtimalini düşünüp, kendinize yalan söylememeyi tercih edin.

denge 2

Eğer bu 7 belirtide kendinizi bulduysanız, belki de cesur olmanın zamanı gelmiştir. İçinizdeki sesi dinleyin. Yeni bir işe başlamak her zaman zordur, fakat her sabah sevmediğiniz ve enerjinizi sömüren bir işten daha korkutucu bir şey olamaz. Eğer karşılaşmaktan korktuğunuz sorularla yüzleşip, iş değiştirme kararı alırsanız, size daima yardımcı olacak kariyer planlama merkezleri veya terapistler vardır. Unutmayın, ancak mutlu olduğunuz bir işi yaparsanız başarıya sahip olursunuz.

Kaynak

Mind Body Green

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!