Çakralarımızı yakından tanıyalım 2: Sakral çakra

Sakral çakramız aşağıdan yukarıya doğru uzanan çakra hattımızın ikinci çakrasıdır. Bölgesel olarak bedenimizin cinsel organların yer aldığı bölgededir. Sanskrit dilindeki ismi de Svadisthana’dır. Anlamı tatlılıktır. Bu yüzdendir ki, çakranın konuları haz, keyif, duygular, arzular, zevkler ile ilgilidir. Rengi olan turuncuyu giymek dengelemek için kullanacağımız yöntemlerden biridir. Aynı zamanda su elementiyle ilişkilidir.

Su elementi de bize akışı, hareketliliği hatırlatır. Bedensel olarak alacağım sıvılar da çakranın dengesini koruması için iyi gelecektir. Aklımıza ilk olarak gelen sıvı su içmektir. Su hem bedenin akışını hem de bereketin yani paranın akışını etkileyen bir faktördür. Bedenimiz susuz kaldığında hareket yavaşlar, beden canlılığını yitirir. Oysaki bu çakrada deneyimlemek istediğimiz şey, hareketin ve akışın getirdiği canlılıktır. Bir yönüyle yaşamın akışına ayak uydurmanın enerjisi burada saklıdır. Peki büyüdüğüm evde ailemde bu akış nasıldı? Yani ailem için keyif ve haz nasıl duygulardı ? Keyif almak için yapılan organizasyonlar nelerdi ? Aile olarak birlikte neleri yapmaktan keyif alırdık? Eğer bu soruların cevabı bunların olmayışı ise, çakranın dengesiz çalışmasıyla ilgili ipuçlarını bulmuşum demektir. Kendi yaşamımda keyif ile ilgili bağlarım nasıl buna bakmak başlangıç için en güzel adımdır. Bakış açımın her konuda olduğu gibi, keyif konusu için ailemden gördüğüm kadar olduğunu fark ettiğimde kendim için keyifli adımlar atabilirim.

Sakral çakramız dengede değilse, temsil ettiği bölge olan cinsel organlarda hastalıklar ve ağrılarla karşılaşabiliriz. Kadınlar için regl dönemi sorunları, hormonal dengesizlikler ve idrar yolları problemleri olarak kendini gösterebilir.

Sakral çakranızın dengede olmadığını düşünüyorsanız bu tavsiyelerden biri veya birkaçı iyi gelebilir:

  • Keyif aldığın şeyleri keşfedip, hayatın içine dahil etmek
  • Dans etmek
  • Bol su içmek, ırmak ve ya deniz kenarını gidip suyun akışını izlemek
  • Sakral Çakra olumlamalarını yazmak ve okuyarak tekrar etmek de iyi gelecektir:

Yaşamı tutku ile kucaklıyorum.
Hayat keyiflidir.
Kendimi keşfediyorum.
Duygularımı fark etmeyi seçiyorum.
Hissetmeye hakkım var.
Kolay ve çabasızca hareket ediyorum.

İlginizi çekebilir: Çakralarımızı yakından tanıyalım 1: Kök çakra

Burcu Ceren Tan
Kurumsal hayatın stres yüküyle uğraşmaya çalışırken, nefes teknikleriyle karşılaştım. Yolculuğum bir nefes kampıyla başladı ve sonrasında yoga ile tanıştım. Kısa sürede bende başlayan dönüşümü, ... Devam