Çakralarımızı yakından tanıyalım 1: Kök çakra

Kök çakra, omurga hattı boyunca uzandığını kabul ettiğimiz çakra sisteminin ilk çakrasıdır. Yer olarak da hattın başladığı yerde, kuyruk sokumu bölgesinde yer alır. Bacaklarımız ve ayaklarımız da bu çakrayı temsil eder. Kök çakranın Sanskrit dilindeki adı ise Muladhara’dır. Anlamı ise kök desteği demektir. Renk olarak kırmızı giymek, dengelemek için yapılacak çalışmalardan biridir. Aynı zamanda toprak elementi ile ilişkilidir.

Kök çakra, adında yer aldığı üzere köklerimizle de ilgilidir. Köklerimiz de anne ve babamızdan başlamak üzere geriye doğru gittiğimizde tüm aileyi kapsar. Ailemiz ile olan ilişkilerimiz, bu çakranın dengede olup olmaması ile yakından ilişkilidir. Yetiştiğimiz ailede iletişim nasıldı? Anne ve babamız ile iletişimimiz nasıldı? Anlaşıldığımızı hissediyor muyduk? Özellikle çocukluk dönemimizde… Bunlar sorabileceğimiz ilk sorulardır. Öte yandan “Ailemize, köklerimize ne kadar yakınız?” sorusunu da sormak gerekir çünkü bu bizim bu hayata köklenmiş hissetmemizi, desteklenmiş hissetmemizi ve hayata güvenmemizi sağlayacaktır. Büyük ailemiz hakkında bilgi sahibi olmak, anne ve babamızın bizden önceki hayatında yaşadıklarını öğrenmek, ruhsal olarak anlayışta hissetmemize fayda sağlayacaktır. Bu sebeple yapılan aile ağacı çalışmaları, bağ kurma çalışmaları, kök çakrayı dengeye getirme, dengesizliğin de neden olduğunu anlama çalışmalarıdır.

Dengede olmayan kök çakra, bedende kemik ağrıları, bel ağrıları ve siyatik ağrısı olarak kendini gösterecektir. Hem az olması hem de çok olması halinde… Çok çalışıyor ise, beden aynı bir toprak gibi katı olacaktır ki bu da hayata karşı yaklaşımlarımızda, kurallarımızda ve bedenimizde katılıkla kendini gösterecektir. Az çalışıyorsa bedenden kopuk, beden parçalarını tanımayan, farkında olmayan, hayata güvenemeyen bir durumda olabiliriz.

Kök çakranızın dengede olmadığını hissediyorsanız, bu tavsiyelerden biri veya birkaçı iyi gelebilir:

  • Beden çalışmaları: Yoga
  • Köklenme çalışmaları: Toprağa çıplak ayak temas etmek, çiçek yetiştirmek ve toprakla ilgilenmek
  • Soy ağacı çıkarmak: Ailenin geçmişine yakından bakmak
  • Sıcak banyo ve hamam: Bedenin katı ve kopuk parçaları ile temas etmek
  • Kök çakra olumlamalarını yazmak ve okuyarak tekrar etmek: “Kendimi ve köklerimi kabul ediyorum.” “Bu ailede ve bu yaşamda ben de varım.” “Yeryüzü beni destekliyor ve ihtiyaçlarımı karşılıyor.”

Sevgili Yogi Bhajan’ın çok güzel bir sözü tam olarak bu çakrayı anlatıyor:

“Eğer kökler derine ulaşmıyorsa, ağaç kötü havaya dayanamaz.”
Yogi Bhajan

Sevgiler…

İlginizi çekebilir: Çakralarımız neden tıkanır ve bu tıkanıklıkların etkilerini nasıl minimuma indiririz?

Burcu Ceren Tan
Kurumsal hayatın stres yüküyle uğraşmaya çalışırken, nefes teknikleriyle karşılaştım. Yolculuğum bir nefes kampıyla başladı ve sonrasında yoga ile tanıştım. Kısa sürede bende başlayan dönüşümü, ... Devam