Büyüklere çizgiler kuşağı: Kan, erotizm, vahşet, yapay zeka ve müzik dolu 5 anime

“Çizgi film küçükler içindir yaaa diyenlere, lütfen burada sizlerle paylaştığımız anime dizileri önerin ve sonra onlarla bir daha çizgi film polemiğine girmeyin; onun yerine birbirinden güzel bu yapımların tadını çıkarın. İyi seyirler…

1. Hellsing Ultimate 

13 bölümlük Hellsing animesinin alternatif versiyonu olan Hellsing Ultimate, 10 bölümlük OVA’dan (orijinal video animation) oluşur. 10 Şubat 2006’dan 26 Aralık 2012’ye kadar süren OVA’nın özellikle müzikleri hala pek çok kişinin playlistinde yer alır.

Şehre gece çöktüğünde, karanlık ve kötü yaratıklar kol gezmeye başlarlar ve onlarla karşılaşan talihsiz insanlar, kendilerinden geriye hiçbir şey kalmayacak şekilde yok olurlar. Diğer taraftan Hellsing, insanlığın varlığını tehdit eden bu doğaüstü güçleri yok etmek için çalışan bir organizasyondur. Organizasyonun başında, Integra Fairbrook Wingates Hellsing bulunmaktadır ve bu adam güçlü bir orduyu yönetmekte, ölümsüzlerin kavgasında hayatını geçirmektedir. Bu güçlü ordudaki isimler; Alucard, Seras Victoria ve Walter C. “Shinigami” Dornez’dir. Alucard yakalandıktan sonra deneysel olarak güçlendirilmiş olağanüstü bir vampirdir, en büyük amacı gücünü tam anlamıyla sınayabileceği asıl ‘ölümsüz olan’ı bulmaktır. Seras Victoria da, sonradan Alucard tarafından vampire dönüştürülmüş bir polis memurudur. İkisi beraber merkezi Britanya’da olan ve gecenin yaratıklarına savaş açmış tarihi Hellsing organizasyonunun birer parçasıdırlar. Sadık yardımcısı Walter C. “Shinigami” Dornez’in de yardımıyla insanlığı tehdit eden karanlık güçlerle savaş halindedirler. 

2. Monster 

Dram ve gerilimi ile sizi oturduğunuz yerde sürekli huzursuz hissettirecek bu animenin senaryosu ve kurgusu o kadar muntazamdır ki; acıyı siz yaşıyormuşsunuz gibi hissedersiniz.

Dr. Tenma, Almanya’da oldukça iyi bir konuma gelmiş, ünlü ve yetenekli bir beyin cerrahıdır. Daha öncelikli bir hasta yüzünden eşini kaybetmiş bir kadının, kocasının ardından ağlamasını gördükten sonra bundan sonra hiç bir hastasına sosyal statüsüne göre öncelik tanımayacağına dair kendi kendine karar verir. Bu kararından sonra, kafasından vurulmuş bir çocuğu, belediye başkanına tercih eder. Bu kararı ona hastanedeki pozisyonuna, kariyerine, geleceğine ve nişanlısına mal olur. Tedavi ettiği çocuk bir süre sonra ortadan kaybolur. Bunu izleyen günlerde hastane müdürü ve Dr. Tenma’yı suçlayan bir kaç doktor öldürülür. Tenma, eski pozisyonuna getirilir; ama bu, onu cinayetlerdeki bir numaralı şüpheli yapmaya yeter.

3. Detroit Metal City 

Hayatınızda bu kadar orijinal küfürü bir arada duymamışsınızdır ya da bu kadar ilginç sahne gösterilerini izlememişsinizdir. Kesinlikle baştan sona sizi güldürecek bir dizi Detroit Metal City.

Detroit Metal City’de; bambaşka hayaller peşindeyken nasıl olduysa kendini death metal sanatçısı Johannes Krauser II’ye dönüşmüş olarak bulan ve aslında nazik karakterine her bakımdan zıt olan bu sert müzik hayatının içinde birbirinden komik durumlara giren Shinichi Negishi ve çevresindekilerin başlarından geçenler anlatılıyor.

 

4. Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor 

Aksiyondan başınızın döneceği bu anime, kumar dünyasını seviyorsanız muhakkak izlemeniz gereken yapımlar arasında.

Itou Kaiji, arabaların armalarını çalan ve tekerleklerini yaran bir serseridir. Bu rutin hayatı, trençkotlu bir adamı ziyaret etmesi için kendisine para ödenmesiyle değişir. İkili konuşmaya başlayınca, kendisine Endou diyen ziyaretçinin bir borç tahsildarı olduğu anlaşılır. Ziyaretinin nedeni ise Kaiji’nin daha önce birlikte çalıştığı bir arkadaşıyla birlikte imzaladığı ödenmemiş borçlarıdır. Aslında 300,000 yen olan bu borç, arkadaşı ortadan kaybolunca Kaiji’ye kalmıştır.

Artık 3,850,000 yen olan borcu kapatması için Kaiji’ye bir şans verilir: Kendisiyle aynı durumdaki bir grup insanla birlikte bir tekneye binecek ve aralarında kazanma şansları çok düşük olan bir kumar oynanacaktır. Sonunda tekneye binmeyi kabul eden Kaiji sadece kendini kurtarmayı değil, arada biraz da para kazanmayı hedeflemektedir.

5. Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 

Ghost in the Shell filminin live-action’ı Hollywood tarafından batırılmış olsa da anime filmine saygı duymanıza neden olacak pek çok dizisi ve film uyarlaması mevcut. İşte bunlardan biri de: SAC!

2030 yılında dijital ağ her yere ulaşabiliyordu. Öyle bir duruma gelmişti ki; insanların iradesine göre geliştirilmiş, ışık ve elektronlarla tek bir yönde oturtulmuştu. Ancak, bu durumda bile karmaşık anlamda ‘bireysel’ olan ‘yalnız’ kavramını tanımlayamıyordu. Bilgi ağı, gün geçtikçe daha çok genişliyor ve bu karmaşık yapı içerisinde kural ihlalleri, suçlar artarak devam ediyordu. Bu kaos toplumunda, suçların işlenmeden önce bulunup, ortadan kaldırılması amacıyla özel olarak eğitilmiş personele sahip organizasyon oluşturulmuştur. Bu organizasyon Ulusal Kamu Güvenliği Komisyonuna bağlı 9. Şube, diğer bir adı ile ‘Stand Alone Complex’tir.

İlginizi çekebilir: Yalnızlığı, aşkı ve aile olmayı sorgulayan, kalbinizi tatlı tatlı sızlatacak 3 kısa film

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Serpil Şahin
Serpil Şahin, üniversite yıllarından beri medya işi ile ilgileniyor. Radyo ve TV ile başlayan yolculuk, İstanbul’a döndüğünde gazete ve dergi ile devam eder. Bir ... Devam