Yalnızlığı, aşkı ve aile olmayı sorgulayan, kalbinizi tatlı tatlı sızlatacak 3 kısa film

Kısa filmler kuşağında ikinci bölümdeyiz ve bu bölümde; yalnızlığı, aşkı ve aile olmayı sorgulayacağız. Şimdiden iyi seyirler.

İlginizi çekebilir: Hikayeleri ve kurgularıyla izleyenleri etkisi altına alan 5 kısa film

A Single Life

Zaman yolculuğu, sinema endüstrisinde de en sevilen konu başlıklarından biridir. Hollandalı animasyon stüdyosu Job, Joris&Marieke de “zaman yolculuğu” kavramını benzerlerinden biraz farklı ele almak istemiş. “A Single Life” kısa filminde karakterimiz Pia; bir saati ileri ya da geri alarak değil, sevdiği müziği plakta ileri geri alarak zamanda sıçramalar yaşar.

Fiziksel mizah, stil sahibi tasarım ve harika ayrıntılarla baştan sona büyüleyen animasyonda; gramofon iğnesinin her atlaması ile zamanı tekrar durdurmak isteseniz de bitişin kaçınılmaz olduğunu bilirsiniz.

2015’te Oscar’a aday olan A Single Life’ın ilginç de bir geçmişi var; film kökenli yaratıcılar Job Roggeveen, Joris Oprins ve Marieke Blaauw’un, Eidhovenm’daki Design Academy’nin bir yurt odasında yaşadıkları tarihte yani 2001’de ortaya attıkları bu fikir yaklaşık 10 yıl sonra bir kısa film yarışması için yeniden masaya yatırılıyor ve sonuç ortada; onlarca ödül!

A Single Life from Job, Joris & Marieke on Vimeo.

In a Heartbeat

“Yıl olmuş 2017 biz hala aşkın cinsiyetini tartışıyoruz / konuşuyoruz” dercesine yapılmış In A Hertbeat; ilk bakışta bir Pixar kısa filmi gibi dursa da, Beth David ve Esteban Bravo tarafından yapılmış.

Yağız delikanlıya aşık olan turuncu kafanın işi, kalbinin bir anda hızlıca çarpmaya başlamasıyla iyice zorlaşır.

Chez Moi / My Home

Anne ve çocuk arasındaki ilişkiyi eve gelen ‘yabancı’ üzerinden anlatan Chez Moi/ My Home 2012 yılında yayınlanan Fransız bir eserdir. Yönetmen olan Phuong Mai Nguyen, animasyonu yönetmenin yanısıra Patricia Valeix ile hikayeyi de yazmıştır.

Sıcacık tonları olan animenin konusuna bakacak olursak; Hugo’nun annesi eve dönmüş ve çocuğuna her zamanki gibi iyi geceler öpücüğünü vermiştir. Sabahları ilk iş annesinin odasına giden Hugo, kapının tam önünde bir tüy, sonrasında da dev bir kuş bulur!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın. 

Serpil Şahin
Serpil Şahin, üniversite yıllarından beri medya işi ile ilgileniyor. Radyo ve TV ile başlayan yolculuk, İstanbul’a döndüğünde gazete ve dergi ile devam eder. Bir ... Devam