Vücudun her bölgesini çalıştıran bodyweight egzersizleri

Yaz aylarında plajda daha fit ve sıkı bir görünüm elde etmek için kış mevsiminde spor salonlarında harcanan saatler, havaların ısınmasıyla beraber yerini arkadaşlarla gidilen partilere, tatilde yenen ağır yemeklere ve hareketsiz bir yaşam tarzına bırakıyor. Özellikle yaz mevsiminde havanın sıcaklığı ya da tatil nedeniyle ara verilen egzersiz düzeni ve sağlıksız besinler tüketmek, tüm yıl boyunca verdiğiniz emeğin bir anda çöpe gitmesine neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı ve fit bir yaşamı alışkanlık haline getirmek ve nerede olursanız olun egzersiz düzeninizi ve beslenme alışkanlıklarınızı devam ettirebilmek oldukça önemli.

tum vucut

Yaz mevsiminde özellikle tatil için bulunduğu şehirden ayrılan ve yazlık beldelere tatile gidenlerin egzersiz rutinlerini sürdürmelerinin zor olduğunu biliyoruz. Bu nedenle tatile gittiğinde de spor yapmak isteyen, havanın bunaltıcı sıcaklığı nedeniyle açık havada spor yapamayan ya da spor salonuna gitmek için zaman bulamayan okuyucularımız için faydalı olabileceğini düşündüğümüz bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdik. Bulunduğunuz her ortamda, günün her saatinde yapabileceğiniz, hiç bir ekstra malzeme gerektirmeyen bu programla yaz aylarında da egzersizlerinizi aksatmadan devam ettirebilirsiniz.

Sizlerle daha önce de paylaşmış olduğumuz ve bu programın ana temasını oluşturan ‘’Bodyweight’’ egzersizleri yalnızca vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz, basit fakat etkili hareketlerden oluşuyor. Bodyweight egzersizleri özellikle denge, esneklik ve güç konusunda vücudunuzu geliştirmenize ve çok daha fit bir görünüme kavuşmanıza yardımcı oluyor.

Bacaklardan omuzlara, karın bölgesinden kalçalara tüm vücudunuzu şekillendirmeyi amaçlayan programın ilk bölümünde, tüm vücudu çalıştırmaya yönelik Bodyweight egzersiz hareketlerini sizler için derledik;

Tuck Jump

5 tekrar

Bear Crawl

10 tekrar

How To: Bear Crawl

Plyometric Push-Up

6-8 tekrar

3 Plyometric Push-ups

Stair Climber

10-15 basamaklı bir merdivende 10 tur

Stair Climbing 101 with Ariane Hundt, Brooklyn Bridge Boot Camp

Mountain Climber

10 tekrar

How to Do a Mountain Climber | Boot Camp Workout

Prone Walkout

4-6 tekrar

Burpees

4-6 tekrar

Fitness – Boot Camp Workout 1: Burpee's Exercise

Plank

30-60 saniye

Plank-to-Push-Up

5 tekrar

Plank to Push Up

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!