Bu kış tatilinde Bansko’yu tercih etmek için 5 neden

Dışarıda yağan lapa lapa kar ve yüzünüze vuran bir şömine alevi… Belki de bu tasvir, kış mevsimine dair en güzel tablolardan biridir. Sizin de aklınızda kusursuz bir kış tatili yapma fikri varsa ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız, rotanızı Bulgaristan’ın kış tatili cenneti Bansko’ya çevirebilirsiniz. İşte sunduğu imkanlarla Alpler’de yapacağınız bir kayak tatilini aratmayan Bansko’yu tercih etmeniz için 5 sebep:

1. Yüksek fiyat – kalite performansı

Son yılların gözde kayak merkezi Bansko’nun hızlı yükselişinde, burada bulunan işletmelerin oldukça kaliteli ve erişilebilir olmasının büyük payı var. Bansko’da  ski-resort konseptinde pek çok büyük tesisin yanı sıra, daha sakin ve izole bir kış tatili yapmak isteyenlerin çok seveceği dağ evleri ve butik oteller de yer alıyor. Tüm bu tesislerin kalite olarak Alplerde bulunan otellerden kalite olarak pek farkı olmasa da, bu tesislerin fiyat olarak oldukça avantajlı olduklarını söyleyebiliriz.

Pirin Dağları'nda bulunan bir krater gölü
Pirin Dağları’nda bulunan bir krater gölü

2. Doğal güzellikleri

Bulgaristan’da bulunan Pirin Dağları üzerinde konumlanan bir kayak merkezi olan Bansko, pürüzsüz pistleri ile kayak severler arasında haklı bir beğeniye kavuşmuş. Ancak bu muhteşem kasabanın adı sadece kış sporlarıyla değil, bir kartpostalı andıran doğasıyla da anılıyor. Bir “göller yöresi” olarak tanımlayabileceğimiz Bansko, 150’den fazla büyüklü küçüklü göle ve harika doğa manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca UNESCO tarafından korumaya alınan Pirin Ulusal Parkı ve Vihren Vadisi’nde doğa yürüyüşü ve fotoğraf turları düzenleniyor.

3. İstanbul’a yakınlığı

Bansko’nun Türkiye için bir cazibe merkezi olmasının sebeplerinden biri de ulaşım kolaylığı! Yani 1 saat süren İstanbul – Sofya uçuşunun ardından 150 km daha gidiyorsunuz ve Bansko’dasınız! Balkanların bu güzel kayak merkezine, İstanbul’dan direkt karayoluyla gitmek de mümkün. Kendi otomobilinizle yaptığınız uzun yolculuklardan hoşlanıyorsanız, ortalama 7 saat süren bir yolculukla Bansko’ya ulaşabilirsiniz.

Bansko pürüzsüz kayak pistleriyle de ünlü
Bansko pürüzsüz kayak pistleriyle de ünlü

4. Enfes yemekleri

Bulgaristan’da, özellikle Bansko’da olmanın en iyi yanlarından biri de enfes mutfak kültürü! Bansko’da olduğunuz süre boyunca, son derece uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli restoranlarda harika yemek deneyimleri yaşayabilirsiniz. Bulgarların “mehane” ismini verdiği, canlı müzikli yerel lokantalarında lezzetli et yemekleri ve Bulgar şarapları deneyebilir, eve dönerken bölgenin dillere destan peyniri kaşkaval götürebilirsiniz.

Kaşkaval peyniri
Kaşkaval peyniri

5. Tarihi atmosferi

Kasım – Mart ayları arasında bembeyaz bir cenneti andıran Bansko aynı zamanda sahip olduğu kültürel mirasla da gezginlerin radarına girmiş durumda. Bansko’da neredeyse her tepenin ardında tarihi Ortaçağ’a kadar uzanan bir yapıya rastlayabilirsiniz. 1800’lerin başında inşa edilmiş Trinity Kilisesi ise bölgenin en önemli tarihi miraslarından.

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Travel hacking nedir? Nasıl yapılır?

Kış sporları ve yoga: Snowboard ve kayakçılar için 10 yoga pozu

Hangi mevsimde nereye gidilir?

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!