Broşürleri boş verin! İşte yurt dışında okumanız için gerçek nedenler

Yurt dışına çıkmanın muhteşem bir fikir olduğunu destekleyen tonlarca sebep var. Her ne kadar bununla ilgili broşürlerde yazan kalıplaşmış söylemlere alışkın olsak da, yurt dışında okumuş birçok insanın deneyimlediği şeyler, bunların şüphesiz çok daha ötesinde. Biz de iyisiyle kötüsüyle bireye çok şey katacak olan bu eşsiz deneyimi neden edinmeniz gerektiğine dair başlıca sebepleri derledik:

  • Çünkü yurt dışında okumak üniversite hayatınız boyunca yapacağınız en zor şeylerden biri, ve tam da bu yüzden bunu yapmalısınız.

Üniversitenin ilk yılları, sosyal yaşamınızla derslerinizi dengelemeyi ilk defa öğrendiğiniz gergin dönemlerdir. Ancak zamanla kendinize özgü bir rutin oluşturur ve sisteminizi oturtursunuz. Yurt dışına çıkmaksa, bu rutini tekrar en başından oturtmaya çalışmak ve güvenli alanınızdan çıkmak anlamına geliyor. İlk haftalar muhtemelen yalnız ve stresli hissedeceksiniz. Fakat bu sürede aynı zamanda mutlu olmak için ihtiyacınız olan şeyleri ve bunları yeni bir ülkede ve kültürde nasıl yaşayacağınızı öğreneceksiniz. Tüm hayatınız boyunca ihtiyaç duyacağınız bu beceriyi bir kez kazandınız mı, bir daha onu sizden kimse alamaz. Ve yeni bir ülke, bunu yapmak için muhteşem bir yer.

yurt dışında okumak
Yurt dışına çıkmak kendinize ait rutinlerinizi tekrar oluşturmanız anlamına gelir, ancak şüphesiz bunun size katacağı çok şey var.

İlginizi çekebilir: En iyi ücretsiz online eğitim programları

  • Çünkü yurt dışında okumak, yurt dışı deneyimi edinmenin en kolay yolu.

Hayatınız boyunca muhtemelen bir daha asla, kafanızda çok az endişeyle ve bavulunuzdaki az sayıdaki eşyayla yurt dışında yaşamaya gitme şansınız olmayacak. Ayrıca öğrenci vizesi almak da daha kolay ve birçok üniversite kalacak yer ve hatta yemek sağlıyor. Maceranızın sonuna geldiğinizdeyse endişeniz mobilya taşımak değil, aldığınız hediyeleri bavulunuza sığdırmaya çalışmak olacak.

  • Çünkü muhtemelen planladığınızdan daha fazla boş vaktiniz olacak. Ve bu gerçek bir kaşif olabilmek için ideal bir durum.

Amerikalılar genellikle üniversite kulüpleri ve organizasyonlarına çokça vakit ayırıyorlar. Ancak diğer ülkelerdeki üniversitelerde durum pek öyle değil. Dolayısıyla seyahat etmek ve yaşadığınız şehri keşfetmek için oldukça fazla vaktiniz olacak.

  • Çünkü kim olduğunuzu ve hayatın içinde nerede bulunduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak.

İnsanlar ayna gibidir: İletişime geçtiğimiz her bir kişi, bize farklı bir yönümüzü gösterir. Yurt dışına çıktığınızda kaçınılmaz olarak birçok yeni insanla tanışacaksınız, bu insanlar sizin zihninizi ve dünyayı kavrayış şeklinizi geliştirirken aynı zamanda kendiniz hakkında yeni iç görüler kazanmanızı da sağlayacak. Ayrıca her kültür başarı ve mutluluk konusunda kendi özgün anlayışına sahiptir, ve bu durum sizin kendi inançlarınızı, önceliklerinizi, bakış açınızı yeniden değerlendirmenizi mümkün kılarak öz farkındalığınızı artıracaktır.

  • Çünkü bazen bıraktığınız yeri sevmek için ondan uzaklaşmanız gerekir.

Mesafelerin arzuyu yarattığı söylenir. Okumak için yurt dışına gitmek, geride bıraktığınız şehre taze bir bakış açısıyla bakmanızı sağlayacaktır. Ve bu şekilde, kendi şehrinizi artısıyla eksisiyle daha iyi değerlendirip sevebileceksiniz.

İlginizi çekebilir: 6 adımda iyi niyetli bir eğitim modeli

Kaynak:

popsugar.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!