Boşanma mevsimsel bir şey olabilir mi?

Her şeyin bir sebebi var, boşanmanın bile…

Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar Julie Brines ve Brian Serafini boşanmanın sezonluk, dönemlik olduğunu tespit etti. Washington eyaletinin 2001 ve 2015 yılları arasındaki boşanma olaylarını inceleyen uzmanlar, boşanmaların daha çok kış ve yaz tatilinin sonuna denk gelen mart ve ağustos aylarında gerçekleştiğini tespit etti.

İlgili yazı: Tam zamanlı bir işe sahip olmayan erkeklerde boşanma riski daha fazla görülüyor

Araştırmadan elde edilen bu sonuç, boşanma eğiliminin ailevi davranış modelleriyle birlikte gelişen bir çeşit ritüele dayandığı anlamına geliyor. Buna göre yaz ve kış tatilleri, aileler açısından kutsal bir önem arz eden zamanlar. Brines, böyle dönemlerde boşanmanın uygunsuz, ayıp ve hatta tabu olarak görüldüğünü söylüyor. Ayrıca evliliği kötü giden çiftler, tatil dönemlerini yeniden evliliklerini gözden geçirme ve bir şans daha verme zamanı olarak görebiliyor. “Tatilde mutlu bir aile tablosu çizdik, belki evliliğimizi düzeltebiliriz” anlayışı hakim olabiliyor. Araştırmacılar, bu durumu şöyle özetliyor:

Geçmişteki hayal kırıklıklarına rağmen birçok insanın tatillerde beklentileri yükseliyor. Yeni bir başlangıç yapmak, geçmişe sünger çekmek için bir şans varsa eğer, bu genelde tatil dönemlerine denk geliyor. Yani bir çeşit, optimist olma dönemi denilebilir.

Boşanma mevsimsel bir şey olabilir mi?
Evliliği kötü giden çiftler, tatil dönemlerini yeniden evliliklerini gözden geçirme ve bir şans daha verme zamanı olarak görebiliyor.

Ancak tatiller aynı zamanda birçok çift için duygusal açıdan yoğun ve stresli zamanlar anlamına gelebiliyor ve bu dönemlerde evliliklerde çatlaklar yaşanabiliyor. Bir başka deyişle, tatil başlangıcında evliliğini kurtarma umudunu taşıyan çiftler bu beklentilerinin karşılığını bulamıyor ve genellikle tatil dönüşü boşanma kararı alıyor. 

İlgili yazı: Boşanma sonrası hangi taraf daha mutlu?

Araştırmacılar boşanmaya etkisi olabilecek, işsizlik veya taşınma gibi başka mevsimsel faktörleri de göz önünde buldurduklarında, boşanmaların mart ve ağustos aylarındaki artış eğiliminde bir değişiklik gözlemlenmemiş. Uzmanlar, mart ve ağustos aylarında artış eğilimi gösteren bir başka meseleye daha dikkat çekiyor; o da vesayet davası başvuruları.

Kaynak:
Psy Post

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!