Boşanma sonrası hangi taraf daha mutlu?

Boşanmanın ardından tarafların birbirini suçlaması sık rastlanılan bir durum. Amerika’da da bu konuyla ilgili yakın zamanda yapılan bir araştırma mevcut. 2,000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bu çalışmada boşanan insanlara eski eşleriyle ilgili düşünceleri soruldu. Çıkan sonuçlara göre kadınların yüzde 64’ü, erkeklerinse yüzde 44’ü eski eşlerini suçlamakta.

İlginizi çekebilir: Evlenmeden önce beraber yaşamanın boşanma üzerine etkisi

boşanma
Boşanmanın ardından tarafların birbirini suçlaması sık rastlanılan bir durum.

Kadınlar neden eski eşlerini daha fazla suçluyor?

Washington Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü ve tanınmış bir seksolog olan Dr Pepper Schwartz, rakamların geleneksel cinsiyet rolleriyle ilgili yerleşmiş inançları yansıttığından şüphelendiğini ifade ediyor: “Kadınlar, kendilerini suçlamanın yararsız olduğunu; erkeklerse eski eşlerini suçlamanın erkeğe yakışır bir davranış olmadığını düşünüyor olabilir.”

Eşcinsel evliliklerine yer verilmeyen çalışmada ulaşılan başka bir sonuç da kadınların boşandıkları için erkeklerden daha mutlu oldukları yönünde. Erkeklerin yüzde 61’i boşanmalarından pişman değilken, kadınlarda bu oran yüzde 73’e kadar çıkıyor. Kadınların yüzde 75’i ise bir ilişkide mutsuz olmaktansa başarılı ve mutlu bir yalnız olmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Bunu söyleyen erkeklerin oranı yüzde 58.

İlginizi çekebilir: İlişkilerde bağlanmanın kökeni

Dr Schwartz konuyla ilgili şunları ifade ediyor: “Erkekler, evliliğe alıştıktan sonra yalnız kalmaktan daha fazla korkuyorlar. Hatta evliliğin prensipte köhneleşmiş bir uygulama olduğu fikrine kadınlardan daha fazla inanmalarına rağmen, işler yolunda gitmese de yerlerinden kıpırdamamaya daha eğilimliler. Öte yandan kadınlar, evlilikte mutluluğa önem veriyorlar ve genel olarak bağımsız kalmaktan daha az korkuyorlar.”

Kaynak:

womenshealthmag.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!